Notowania

Nowe złoże gazu i ropy. PGNiG odkryła je na Morzu Norweskim

Wiercenie otworu głównego i odchodzącego od niego otworu bocznego, posadowionego na skłonie struktury, trwało zgodnie z planem 45 dni. Prace wiertnicze prowadzone były na morzu, gdzie głębokość wody wynosi ok. 350 metrów - informuje PGNiG.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
PGNiG odkryła nowe złoże na Morzu Norweskim (Fot: Floydrosebridge/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Według wstępnych wyliczeń PGNiG zasoby wydobywalne węglowodorów w nowo odkrytym złożu to od 19 a 38 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Informacje te potwierdził Norweski Dyrektoriat Naftowy.

PGNiG: Magazyny gazu ziemnego są napełnione w 100%

– Zgodnie z zapowiedziami prace wiertnicze na prospekcie Shrek trwały półtora miesiąca. Potwierdziliśmy obecność gazu ziemnego i ropy naftowej w piaskowcach jury dolnej i środkowej. W wykonanych otworach pobraliśmy rdzenie, próbki płynów złożowych i wykonaliśmy szczegółowe pomiary geofizyczne, co pozwoliło nam wstępnie określić wielkość i jakość złoża – mówił Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – To ogromny sukces spółki PGNiG Upstream Norway, która pełni na tej koncesji rolę operatora – dodał.

Złoże znajduje się na głębokości ok. 2 tys. metrów poniżej dna morskiego. Odkryte złoże znajduje się ok. 5 km od pływającej jednostki produkcyjnej i magazynującej Skarv FPSO.

Pociąg zamiast gazociągu. PKP Cargo chce wozić gaz płynny
Gaz płynny ma jeździć koleją. PGNiG dogaduje się z PKP Cargo

– Podłączenie w przyszłości nowego złoża do istniejącej tak blisko infrastruktury wydobywczej wpłynie pozytywnie na rentowność całego projektu Skarv, na którym prowadzimy działalność. Dzięki nowemu odkryciu zwiększymy wydobycie własne na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie po 2022 roku chcemy produkować 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie – powiedział Prezes PGNiG SA.

PGNiG Upstream Norway posiada 40 proc. udziałów w koncesji tego złoża.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ropa, gaz, pgnig
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

lukaszdzienna konsumpcja ropy na swiecie to pewnie 90+ mln baryłek. po co robic bezsensowny szum wokół złoża, którego nie wystarczy nawet na pół dnia

17-10-2019

Stoczniowiec z NorwegiNo I jaka jednostka to bedzie wiercic? Co znowu kupiom starocie od MERSKA? Takie jednostki mozna by budowac w Gdanskiej ale TUSK po zamykal stocznie … Czytaj całość

17-10-2019

WańkaRuscy poczuli się zagrożeni

Rozwiń komentarze (5)