Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

PGNiG zainwestował 800 mln zł w akcje PGG. Teraz są nic niewarte

88
Podziel się

Sytuacja w polskich kopalniach jest trudna. Widać to po wycenie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Swoje udziały w kopalniach PGNiG wyceniła na okrągłe zero złotych. A w latach 2016-2017 zainwestowała w nie 800 mln zł.

PGNiG zainwestował 800 mln zł w akcje PGG. Teraz są nic niewarte
PGNiG wyceniło swoje udziały w PGG na zero. (PGG)
bDROEvsR

Od zawsze mówiło się, że węgiel jest naszym czarnym złotem. Rząd, przejmując władzę przekonywał, że na tym sektorze trzeba budować siłę naszej gospodarki, a gdy kopalnie znalazły się w trudnej sytuacji finansowej do pomocy zaciągnięto państwowe spółki energetyczne.

Teraz okazuje się, że była to bardzo kosztowna pomoc. Najpierw o gigantycznych stratach związanych z inwestycją w akcje Polskiej Grupy Górniczej (PGG) informowała Polska Grupa Energetyczna (PGE). Teraz to samo zrobiła spółka zależna PGNiG.

PGNiG Termika dokonała odpisu na 389 mln zł. To księgowy zapis odzwierciedlający utratę wartości posiadanego przez PGNiG pakietu akcji PGG. O tę kwotę będą niższe zyski PGNiG za trzeci kwartał.

bDROEvsT
Zobacz także: Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

Sama strata jest duża, ale szokuje bieżąca wycena tych udziałów. "Po odpisie wartość księgowa pakietu akcji PGG w skonsolidowanym sprawozdaniu grupy kapitałowej PGNiG na dzień 30 września 2020 r. wyniesie 0 zł" - czytamy w komunikacie.

Tym samym władze państwowego giganta przyznają, że ich udziały w największej kopalni węgla kamiennego w Unii Europejskiej (w 2019 roku wydobycie sięgało 30 mln ton) są nic nie warte.

bDROEvsZ

Warto przypomnieć, że w 2016 i 2017 roku PGNiG Termika zaangażowała w akcje PGG aż 800 mln zł.

Po utworzeniu Polskiej Grupy Górniczej wiosną 2016 roku jej akcje objęło szereg spółek z udziałem Skarbu Państwa i ich spółek zależnych - m.in. Energa Kogeneracja, Węglokoks, PGE GiEK i PGNiG Termika. Kolejne dokupywaniu udziałów miało miejsce na początku 2017 roku.

Informacje o odpisach związanych z utratą wartości zostały zauważone przez inwestorów giełdowych. Od rana ich notowania wyraźnie spadają. Przed południem były pod kreską blisko 3 proc. Jedna akcja była wyceniana niewiele powyżej 5 zł.

bDROEvta

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu i dystrybucją paliw gazowych.

Zajmuje się też zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDROEvtu
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(88)
Przemek
6 miesięcy temu
tak się kończą rządy PIS, poprzez kontrolę nad spółkami Państwa, ich zarządem i radami nadzorczymi nakazują określone wydatkowania: wsparcie marketingowe dla obchodów, transport lotniczy maseczek, zakup akcji innych państwowych podmiotów albo żeby je ratować albo aby powiększyć strefę państowego zarządzania. Nie ma to nic wspólnego z zasadami ekonomii, wolnego rynku i trzeźwego myślenia. To jest wręcz działanie na szkodę tych spółek i każdy zarząd zanim się na to zgodzi (wiadomo że jak się nie zgodzi to straci pracę) powinien wziąć to pod uwagę zanim powie TAK. Partia PIS i przystawki, wydoi ten kraj z ostatnich pieniędzy, zadłuży gorzej niż Gierek, a potem odejdzie na ławy opozycyjne, aby kolejne kilkanaście lat krytykować nową władzę - mając miliony zajumane na swoich kontach.
Jarosław
6 miesięcy temu
Tak się bawi, tak się bawi, PRAWICA!!!! Ale dopóki obywatele tego kraju i przedsiębiorcy mają chociaż złotówkę na koncie to ten cyrk będzie trwał. I to wszystko za 500zł, które już dawno zostało odzyskane w nowych podatkach, podwyżkach i inflacji. Ale co można oczekiwać od narodu, którego większość wierzy, że woda święcona zabija koronawirusa.
Wystarczy nie...
6 miesięcy temu
Te pieniądze zostały ukradzione Polakom przez rządową mafię.
bDROEvtv
Polak
6 miesięcy temu
Tak pany z Pisu rozpie..ają nasz kraj ,infantylni prezesi ,nie mający pojęcia o biznesie rozwalą nasze firmy ,i zostanie tylko popiół
PIOTR
6 miesięcy temu
Proszę takich bzdur nie pisać, wszystkie spółki Skarbu Państwa ZOSTAŁY ZMUSZONE DO WYŁOZENIA PIENIĘDZY !!!! Teraz proszę szukać winnego który wydał tak kuriozalne polecenie. Chodzi mi o ministra odpowiedzialnego za Górnictwo ewentualnie odpowiedzialnego za Aktywa Państwowe. !!!!! To jest 100% TRYBUNAŁ STANU
...
Następna strona