Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

PGNiG zainwestował 800 mln zł w akcje PGG. Teraz są nic niewarte

88
Podziel się:

Sytuacja w polskich kopalniach jest trudna. Widać to po wycenie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Swoje udziały w kopalniach PGNiG wyceniła na okrągłe zero złotych. A w latach 2016-2017 zainwestowała w nie 800 mln zł.

PGNiG zainwestował 800 mln zł w akcje PGG. Teraz są nic niewarte
PGNiG wyceniło swoje udziały w PGG na zero. (PGG)

Od zawsze mówiło się, że węgiel jest naszym czarnym złotem. Rząd, przejmując władzę przekonywał, że na tym sektorze trzeba budować siłę naszej gospodarki, a gdy kopalnie znalazły się w trudnej sytuacji finansowej do pomocy zaciągnięto państwowe spółki energetyczne.

Teraz okazuje się, że była to bardzo kosztowna pomoc. Najpierw o gigantycznych stratach związanych z inwestycją w akcje Polskiej Grupy Górniczej (PGG) informowała Polska Grupa Energetyczna (PGE). Teraz to samo zrobiła spółka zależna PGNiG.

PGNiG Termika dokonała odpisu na 389 mln zł. To księgowy zapis odzwierciedlający utratę wartości posiadanego przez PGNiG pakietu akcji PGG. O tę kwotę będą niższe zyski PGNiG za trzeci kwartał.

Zobacz także: Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

Sama strata jest duża, ale szokuje bieżąca wycena tych udziałów. "Po odpisie wartość księgowa pakietu akcji PGG w skonsolidowanym sprawozdaniu grupy kapitałowej PGNiG na dzień 30 września 2020 r. wyniesie 0 zł" - czytamy w komunikacie.

Tym samym władze państwowego giganta przyznają, że ich udziały w największej kopalni węgla kamiennego w Unii Europejskiej (w 2019 roku wydobycie sięgało 30 mln ton) są nic nie warte.

Warto przypomnieć, że w 2016 i 2017 roku PGNiG Termika zaangażowała w akcje PGG aż 800 mln zł.

Po utworzeniu Polskiej Grupy Górniczej wiosną 2016 roku jej akcje objęło szereg spółek z udziałem Skarbu Państwa i ich spółek zależnych - m.in. Energa Kogeneracja, Węglokoks, PGE GiEK i PGNiG Termika. Kolejne dokupywaniu udziałów miało miejsce na początku 2017 roku.

Informacje o odpisach związanych z utratą wartości zostały zauważone przez inwestorów giełdowych. Od rana ich notowania wyraźnie spadają. Przed południem były pod kreską blisko 3 proc. Jedna akcja była wyceniana niewiele powyżej 5 zł.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu i dystrybucją paliw gazowych.

Zajmuje się też zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(88)
Belg
4 lata temu
Do końca marca w PGNiG zwolnienia grupowe. Tak dobrze działa ***
Zdziś BG
4 lata temu
Polacy dlatego gaz coraz droższy ! Chyba się przestawienia na ogrzewanie gumofilcami i starymi oponami !
Politycy to
4 lata temu
Hipokryci
kiwi
4 lata temu
wyłazi szydło z wora! ciekawe kiedy Polacy wreszcie przejrzą na oczy!? chyba dopiero gdy nie będą mieli co do gara włożyć, a towar w sklepie będzie na kartki czytaj: przydział
śledczy
4 lata temu
Morawiecki za swoje rządy winien stanąć przed Trybunałem Stanu,razem z nim pozostałe orły łącznie z Kaczyńskim za sprawstwo kierownicze
...
Następna strona