Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pięć funduszy venture capital PFR Ventures zainwestowało pierwsze 40 mln zł

0
Podziel się:

PFR Ventures uruchomiło 29 funduszy venture capital, 5 z nich dokonało już pierwszych inwestycji na łączną kwotę 41,6 mln zł, poinformowała spółka. Finansowanie od zasilonych publicznymi pieniędzmi funduszy otrzymało 9 innowacyjnych spółek.

Pięć funduszy venture capital PFR Ventures zainwestowało pierwsze 40 mln zł

PFR Ventures w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 zarządza niemal 3 mld zł. Połowa z tych środków skierowana została już do 29 funduszy VC, gdzie połączone zostały one z kapitałem prywatnym. Łącznie, prywatni inwestorzy zasilą wszystkie fundusze PFR Ventures dodatkowym 1,8 mld zł, podano.

"Rozwój rynku venture capital w Polsce był dla nas pierwszorzędną kwestią przy tworzeniu ekosystemu innowacji w Polsce. Jednym z pierwszych kroków było uwolnienie potencjału inwestycyjnego funduszy VC poprzez zniesienie obowiązującego od 2014 r. podwójnego ich opodatkowania. Fundusze venture to wehikuły inwestycyjne, które pozwalają wypłynąć startupom na szerokie wody. Ich rola w procesie rozwoju młodych innowacyjnych firm jest nieodzowna. Nie tylko zapewniają startupom środki na inwestycje, ale także kontakty międzynarodowe, wiedzę i doświadczenie inwestorów. Tym bardziej cieszę się, że jedna trzecia utworzonych przez PFR funduszy ma charakter międzynarodowy. Dzięki takiej współpracy polski ekosystem rozwija się jeszcze szybciej" - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.

Pierwsze pieniądze do startupów popłynęły w I kwartale 2019. Najszybszym funduszem było RST Ventures for Earth. Partnerzy zapewnili finansowanie zalążkowe dla spółki ZEME, która usprawnia proces gospodarowania odpadami przemysłowymi. Kolejne inwestycje wykonał KnowledgeHub, który dostarczył środki dla rowerowego Activy oraz Sundose - spółki produkującej spersonalizowane suplementy diety, podano również.

"Inwestycje zespołów uruchomionych przez PFR Ventures to kolejny etap działalności naszego funduszu funduszy. Prywatny kapitał, który połączyliśmy z środkami publicznymi, doładował rynek VC dodatkowymi 2 mld zł w 2018 roku. Teraz te środki zaczynają płynąć do innowacyjnych spółek. Dziś pochwaliliśmy się pierwszymi dziewięcioma inwestycjami, a do 2023 roku będzie ich kilkaset. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdzie się polski jednorożec" - dodał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Większe rundy finansowania zapewniły fundusze z programu Otwarte Innowacje. Montis Capital zainwestowało w spółkę Talkin' Things, która przenosi opakowania produktów do świata internetu rzeczy oraz w Skriware - oferującego rozwiązania edukacyjnego na bazie drukarek 3D. Z kolei Aper Ventures nawiązało współpracę z Talent Alpha - firmę rozpędzaną przez Przemysława Beendta, która tworzy platformę rekrutacyjną dla sektora IT, wskazano.

Pierwsze aktywności pojawiły się też w funduszu FinchCapital, który na ten moment może pochwalić się aż trzema inwestycjami. Środki trafiły m.in. do Twisto (odroczone płatności), które zebrało także finansowanie od Velocity Capital, ING Ventures, Uniqa Ventures i ING Bank Śląski. Wcześniej fundusz zainwestował w spółkę PerfOps, która umożliwia zaawansowaną analitykę infrastruktury internetowej. Pieniądze z funduszu popłynęły także do Symmetrical - spółki, która chce zrewolucjonizować obecny system zaciągania kredytów.

"Cieszę się, że nasze fundusze rozpoczęły już proces inwestycyjny. Pierwsze 40 mln zł trafiło zarówno do spółek, które znajdują się w fazie zalążkowej, jak i firm, które planują już swoją ekspansję międzynarodową. To dowód na to, że podzielenie środków unijnych na programy, w ramach których utworzyliśmy fundusze, usprawniło przepływ środków VC" - skomentował prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz.

Od połowy 2016 roku Grupa PFR zapewniła finansowanie w charakterze VC dla 50 spółek. Przekroczyło ono 250 mln zł, a największą część tych środków dostarczyły fundusze KFK. Ich horyzont inwestycyjny zakończył się wraz z 2018 rokiem.

PFR Ventures to pierwszy na polskim rynku profesjonalny inwestor instytucjonalny działający w formule Fund of Funds (funduszu funduszy), oferujący systemowe finansowanie niezależnym funduszom VC.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)