Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
19.03.2020 19:07

PKB Polski. Przez koronawirusa Fitch obniża prognozę wzrostu

Według agencji Fitch polska gospodarka urośnie w tym roku tylko o 1,8 proc. Dotychczasowe prognozy tej agencji mówiły o 3,3-procentowym wzroście, ale przez epidemię koronawirusa trzeba je było zrewidować. Nieco lepiej ma być za rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Przez koronawirusa Fitch obniża prognozę wzrostu PKB Polski (Fot: Bernhard Classen / / Vario Images / Forum)

"Cykliczny spadek wzrostu gospodarczego w Polsce pogłębi się z uwagi na redukcję wydatków w konsumpcji prywatnej, ograniczenie inwestycji i popytu zewnętrznego związane z pandemią COVID-19" - argumentuje Fitch swoją decyzję.

Agencja spodziewa się wzrostu w tym roku konsumpcji prywatnej na poziomie 2,5 proc. (w 2019: 3,9 proc.) i 4,4 proc. w roku przyszłym.

Wzrost gospodarczy odbije do 3,2 proc. w 2021 roku, gdy poprawi się konsumpcja prywatna i inwestycje - prognozują eksperci Fitcha.

Obejrzyj też: Wsparcie dla firm. "Zrobimy wszystko, żeby wyhamować wirusa"

Agencja wskazuje, że NBP może podnieść stopy procentowe w przyszłym roku.

"Biorąc pod uwagę negatywną presję na wzrost konsumpcji wynikającą z COVID-19, Fitch oczekuje spowolnienia inflacji do 2,8 proc. do końca 2020 r. i do 2,5 proc. w 2021 r." - czytamy.

Fitch nie jest pierwszą agencją ratingową, która obniżyła prognozowany wzrost gospodarczy Polski w tym roku. Kilka dni temu zrobiła to już Moody's - obniżyła ona prognozę wzrostu PKB Polski na 2020 r. do 3 proc. z 3,7 proc.

Z kolei analitycy banku Morgan Stanley przewidują, że z powodu pandemii koronawirusa polska gospodarka skurczy się nawet o 5,6 proc. Potencjalne odbicie po przejściowym kryzysie przewidywane jest na rok 2021.

Fitch obniżył też prognozę globalnego wzrostu PKB na ten rok do 1,3 proc. z 2,5 proc. Prognoza dla gospodarki strefy euro została obniżona do -0,4 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo, fitch, koronawirus, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

pisnawodeco oni?zwariwali,w tvp info,mówili,że jest świetnie,gdyby nie ten prezydent,to byłoby żle,ale jest wymarzony i dba,więc jest świetnie

19-03-2020

Wrogowie przepowiadaczyTa agencja na uslugach luzerow ktorzy chca kierowac swiatem nie powinna miec zadnego wplywu na polske i jej ekonomie. Wszystkie tego typu bezuzyteczne … Czytaj całość

19-03-2020

PitreTargowica się załamie

Rozwiń komentarze (6)