Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PKB Polski. Przez koronawirusa Fitch obniża prognozę wzrostu

6
Podziel się

Według agencji Fitch polska gospodarka urośnie w tym roku tylko o 1,8 proc. Dotychczasowe prognozy tej agencji mówiły o 3,3-procentowym wzroście, ale przez epidemię koronawirusa trzeba je było zrewidować. Nieco lepiej ma być za rok.

Przez koronawirusa Fitch obniża prognozę wzrostu PKB Polski
Przez koronawirusa Fitch obniża prognozę wzrostu PKB Polski (Forum, Bernhard Classen / / Vario Images / Forum)
bDYyLEMR

"Cykliczny spadek wzrostu gospodarczego w Polsce pogłębi się z uwagi na redukcję wydatków w konsumpcji prywatnej, ograniczenie inwestycji i popytu zewnętrznego związane z pandemią COVID-19" - argumentuje Fitch swoją decyzję.

Agencja spodziewa się wzrostu w tym roku konsumpcji prywatnej na poziomie 2,5 proc. (w 2019: 3,9 proc.) i 4,4 proc. w roku przyszłym.

Wzrost gospodarczy odbije do 3,2 proc. w 2021 roku, gdy poprawi się konsumpcja prywatna i inwestycje - prognozują eksperci Fitcha.

bDYyLEMT
Zobacz także: Obejrzyj też: Wsparcie dla firm. "Zrobimy wszystko, żeby wyhamować wirusa"

Agencja wskazuje, że NBP może podnieść stopy procentowe w przyszłym roku.

"Biorąc pod uwagę negatywną presję na wzrost konsumpcji wynikającą z COVID-19, Fitch oczekuje spowolnienia inflacji do 2,8 proc. do końca 2020 r. i do 2,5 proc. w 2021 r." - czytamy.

bDYyLEMZ

Fitch nie jest pierwszą agencją ratingową, która obniżyła prognozowany wzrost gospodarczy Polski w tym roku. Kilka dni temu zrobiła to już Moody's - obniżyła ona prognozę wzrostu PKB Polski na 2020 r. do 3 proc. z 3,7 proc.

Z kolei analitycy banku Morgan Stanley przewidują, że z powodu pandemii koronawirusa polska gospodarka skurczy się nawet o 5,6 proc. Potencjalne odbicie po przejściowym kryzysie przewidywane jest na rok 2021.

Fitch obniżył też prognozę globalnego wzrostu PKB na ten rok do 1,3 proc. z 2,5 proc. Prognoza dla gospodarki strefy euro została obniżona do -0,4 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDYyLENa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDYyLENu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
drobny
rok temu
PiS-owski elektorat jest jak prostytutka, kochają swojego pana pod warunkiem że im za to zapłaci!
drobny
rok temu
Pa, pa 500+!
logiczny
rok temu
"Tarcza" jeszcze nie ruszyła a ja już cały spocony jestem od ich wizji dla mojego dobra. Boję się ich wiedzy i kompetencji ! ;(((
bDYyLENv
Pitre
rok temu
Targowica się załamie
Wrogowie prze...
rok temu
Ta agencja na uslugach luzerow ktorzy chca kierowac swiatem nie powinna miec zadnego wplywu na polske i jej ekonomie. Wszystkie tego typu bezuzyteczne instytucje powinny przestac istniec a swiatu zylo by sie duzo spokojniej. Wywoluja niepokoje im kryzysy po ktorych jest trudno sie niektorym pozbierac. Napewno powinni stale sprawdzac sytuacje w USA gdzie prawie wszystko lezy, ciekawe jakie prognozy maja dla nich.