Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus namiesza w gospodarce. Agencja Moody's obniża prognozę wzrostu PKB

Agencja Moodys' obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2020 r. do 3 proc. z 3,7 proc. - wynika z raportu agencji z 17 marca. Wszystko przez koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Co więcej, agencja zaznaczyła, że prognozy dotyczące wzrostu PKB i wskaźników fiskalnych obarczone są dużym ryzykiem w dół, podaje PAP.

"Spodziewamy się, że szok związany z koronawirusem znacząco ograniczy aktywność gospodarczą, zwłaszcza w pierwszej połowie bieżącego roku, po której nastąpi częściowe odbicie w popycie, skutkujące lekkim przyspieszeniem wzrostu PKB w 2021 r." - komunikat agencji cytuje PAP.

Obejrzyj także: Koronawirus. Pakiet antykryzysowy. "20 proc. obniżki pensji, ale nie dla wszystkich"

"Pomimo słabszego wzrostu gospodarczego i rządowych planów zwiększenia wydatków socjalnych oczekujemy obniżenia się deficytu sektora gg Polski do 0,3 proc. PKB w 2020 r. z 0,9 proc. w 2019 r. Wynika to głównie z dużych wpływów jednorazowych w budżecie" - podaje Moody's.

W założeniach uwzględniono m.in. wpływy do budżetu z tytułu przekształcenia OFE, sprzedaży częstotliwości 5G i praw do emisji CO2.

Jak podaje PAP, Moody's prognozuje spadek deficytu sektora finansów publicznych w relacji do PKB w 2020 r. do 45,9 proc., a w 2021 r. do 45 proc.

Premier Mateusz Morawiecki ogłasza pakiet osłonowy dla firm na czas epidemii.
Tarcza antykryzysowa to koszt 212 mld zł. Rząd ogłasza pakiet osłonowy na czas epidemii koronawirusa

Jak pisaliśmy w money.pl, w piątek 13 marca Agencja Moody's nie zaktualizowała oceny kredytowej Polski. To oznacza, że długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", jego perspektywa jest stabilna

Koronawirus to poważny problem, z którym musi się zmierzyć rząd.
Rating Polski. Agencja Moody's nie zmienia oceny

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

ZK590Polski tygrys z polską złotówką tak słabo przędzie ? Gdzie zapasy w budżecie na takie np. wypadki, wszystko przehulane ?

18-03-2020

No tak jestMorawiecki, sprzedaj dzialki i ratuj gospodarke!

18-03-2020

ekonomista epidemiologno co? gońcie do banków bierzcie hipoteki na mieszkania na 35 lat po 500 000 do spłaty + odsetki! tylko ciekawe, kiedy to spłacicie, jak wrócą zarobki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)