Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus namiesza w gospodarce. Agencja Moody's obniża prognozę wzrostu PKB

7
Podziel się

Agencja Moodys' obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2020 r. do 3 proc. z 3,7 proc. - wynika z raportu agencji z 17 marca. Wszystko przez koronawirusa.

Koronawirus namiesza w gospodarce. Agencja Moody's obniża prognozę wzrostu PKB
(East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bEgNaNbF

Co więcej, agencja zaznaczyła, że prognozy dotyczące wzrostu PKB i wskaźników fiskalnych obarczone są dużym ryzykiem w dół, podaje PAP.

"Spodziewamy się, że szok związany z koronawirusem znacząco ograniczy aktywność gospodarczą, zwłaszcza w pierwszej połowie bieżącego roku, po której nastąpi częściowe odbicie w popycie, skutkujące lekkim przyspieszeniem wzrostu PKB w 2021 r." - komunikat agencji cytuje PAP.

bEgNaNbH
Zobacz także: Obejrzyj także: Koronawirus. Pakiet antykryzysowy. "20 proc. obniżki pensji, ale nie dla wszystkich"

"Pomimo słabszego wzrostu gospodarczego i rządowych planów zwiększenia wydatków socjalnych oczekujemy obniżenia się deficytu sektora gg Polski do 0,3 proc. PKB w 2020 r. z 0,9 proc. w 2019 r. Wynika to głównie z dużych wpływów jednorazowych w budżecie" - podaje Moody's.

W założeniach uwzględniono m.in. wpływy do budżetu z tytułu przekształcenia OFE, sprzedaży częstotliwości 5G i praw do emisji CO2.

bEgNaNbN

Jak podaje PAP, Moody's prognozuje spadek deficytu sektora finansów publicznych w relacji do PKB w 2020 r. do 45,9 proc., a w 2021 r. do 45 proc.

Jak pisaliśmy w money.pl, w piątek 13 marca Agencja Moody's nie zaktualizowała oceny kredytowej Polski. To oznacza, że długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", jego perspektywa jest stabilna

bEgNaNbO

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEgNaNci
KOMENTARZE
(7)
tatar
rok temu
wzrost poniżej inflacji to defacto spadek
logiczny
rok temu
Kto ma ryż ten bogaty !!!;)))
logiczny
rok temu
Co to za agencja tak niepoważnie wróży ?;))) A może sygnał tv z Polski dociera do nich z opóźnieniem bo jak tak to przepraszam ;)))
bEgNaNcj
Real
rok temu
Moodys powinien zmienić pilnie nazwę- raczej coś związanego z kabaretem i to kiepskim. Pytanie dotyczy skali spadku w tym roku, każda projekcja, która nie byłaby podana w przedziale i to dość szerokim jest w tej chwili żartem
ekonomista ep...
rok temu
no co? gońcie do banków bierzcie hipoteki na mieszkania na 35 lat po 500 000 do spłaty + odsetki! tylko ciekawe, kiedy to spłacicie, jak wrócą zarobki na etapie 8-9 / h