Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKL podpisały umowę z Gminą Solina ws. budowy kolei widokowej nad zaporą

4
Podziel się

Polskie Koleje Linowe (PKL) podpisały umowę z Gminą Solina, która zobowiązuje je do budowy kolei widokowej nad zaporą wodną w Solinie zgodnie z opracowanym projektem, podały PKL. Samorząd określił w warunkach przetargu minimalne nakłady inwestycyjne, jakie musi ponieść inwestor, na kwotę 80 mln zł.

PKL podpisały umowę z Gminą Solina ws. budowy kolei widokowej nad zaporą
bDAHpBOZ

"To dobry dzień dla Polskich Kolei Linowych i dla Gminy Solina, jak i całego województwa podkarpackiego. Podpisanie tej umowy jest początkiem procesu powstania nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL, realizowanego zgodnie z przyjętą strategią rozwoju w bardzo atrakcyjnej lokalizacji turystycznej. Dla Gminy Solina jest to szansa na nowe miejsca pracy, jak i kolejną, bardzo ważną atrakcję turystyczną dla odwiedzających. Obecnie spółka jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę i mam nadzieję, że moje kolejne spotkanie w wójtem odbędzie się już niedługo na placu budowy nowego ośrodka Grupy PKL na terenie Gminy Solina. Tego powinniśmy sobie wszyscy życzyć" - powiedział prezes Daniel Pitrus, cytowany w komunikacie.

Podpisanie umowy między Gminą Solina a spółką kończy etap konkursowy, przybliżając inwestora i samorząd do rozpoczęcia budowy. Kolejnym krokiem realizacji projektu jest uzyskanie pozwolenia na budowę i wyłonienie wykonawcy inwestycji.

"Umowa podpisana między Gminą Solina a Polskimi Kolejami Linowymi jest symbolicznym podsumowaniem etapu przygotowania koncepcji budowy widokowej kolei gondolowej nad zaporą wodną w Solinie. Podpisanie umowy formalnie kończy proces przetargowy, który polegał na sprzedaży nieruchomości gminnych z jednoczesnym zobowiązaniem się inwestora do budowy kolei linowej zgodnie z opracowanym projektem" - czytamy dalej.

bDAHpBPb

PKL realizując nowe inwestycje, zamierzają podtrzymać pozycję lidera branży turystycznej w Polsce, zadeklarowano.

"Pomimo trudnych okoliczności, jakimi niewątpliwe jest panująca epidemia, Polskie Koleje Linowe mogą realizować założoną wcześniej strategię rozwoju grupy. Niewątpliwie inwestycja w budowę kolei widokowej nad zaporą wodną w Solinie idealnie wpisuje się w tę strategię, której osią jest lokalizowanie naszych ośrodków w unikalnych, atrakcyjnych miejscach popularnych turystycznie. Jestem przekonany, że inwestycja w Solinie wzmocni pozycję Grupy PKL jako wiodącego operatora turystycznego w Polsce" - dodał członek zarządu PKL Patryk Białokozowicz.

Program inwestycyjny jest możliwy dzięki temu, że od 2017 roku spółka posiada stabilnego właściciela - Polski Fundusz Rozwoju (PFR), podkreślono.

"Podpisanie umowy z Polskimi Kolejami Linowymi kończy kolejny etap konkursu realizowanego przez Gminę Solina. Jako wójt chciałbym serdecznie podziękować zarządowi Polskich Kolei Linowych, radom naszej gminy, tej i poprzedniej kadencji, oraz wszystkim osobom i instytucjom za udzielone wsparcie i pomoc - zrealizowaliśmy kolejny etap, który przybliża nas do powstania gondolowej kolei widokowej nad zaporą wodną w Solinie. Cieszę się ogromnie, że pozyskaliśmy dobrego inwestora i wiarygodnego partnera biznesowego jakim są Polskie Koleje Linowe" - powiedział wójt gminy Adam Piątkowski.

bDAHpBPh

Polskie Koleje Linowe (PKL) to operator turystyczny z ponad 80-letnią tradycją sięgającą 1936 roku, kiedy wybudowana została kolej linowa na Kasprowy Wierch. PKL prowadzą działalność w 7 lokalizacjach dostarczając turystom urlopowych atrakcji i zapewniając rozrywkę przez cały rok. Właścicielem PKL jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar.

bDAHpBPC
budownictwo
nieruchomości
Źródło:
KOMENTARZE
(4)
Piotr 54
2 miesiące temu
Pomysł jest bardzo dobry..szkoda tylko że nie łączy Soliny z Polańczykiem.. Jeśli coś stworzyć,to naprawdę z rozmachem. Tama jest piękna do spacerów, po co kolejka nad tamą??
80+++
2 miesiące temu
Rozrzewniłem się, bo pamiętam jeszcze widok lin i kubłów kolejki budowlanej nad zaporą, w czasie jednej z turystycznych wypraw w Bieszczady... Ale kiedy to było?! Oho... Później zwiedzałem wnętrze pracującej już zapory i turbin... Tych wspomnień nikt mi nie obrzydzi...
Jak
2 miesiące temu
Zapora i tereny też, ale dlaczego w artykule jest zdjęcie lotniska?
bDAHpBPD
m-53
2 miesiące temu
Wiadomość interesująca - ale czy nie można znaleźć lepszego zdjęcia???