Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PKN Orlen czuje skutki kryzysu. Paliwowy gigant podał wyniki kwartalne

56
Podziel się:

Przychody PKN Orlen były w pierwszym kwartale o 13 proc. niższe niż w analogicznym kresie rok temu, a strata netto wyniosła 2,24 mld zł. Spółka odczuła skutki spadku cen ropy i mniejszego popytu na paliwa. Koncern rozwija ofertę pozapaliwową.

Przychody PKN Orlen w I kwartale spadły o 13 proc. rok do roku.
Przychody PKN Orlen w I kwartale spadły o 13 proc. rok do roku. (Wikimedia Commons)

W środę PKN Orlen Opublikował wyniki za pierwszy kwartał 2020 roku. Poniżej najważniejsze wskaźniki oraz ich zmiana w porównaniu z analogicznym kwartałem rok temu.

Przychody spadły o 13 proc. rok do roku na skutek spadku cen ropy naftowej oraz spadku wolumenów sprzedaży. W pierwszym kwartale przychody PKN Orlen wyniosły 22,1 mld zł, podczas gdy rok temu było to 25,2 mld zł.

EBITDA LIFO wyniosła 1,6 mld zł i była o 0,4 mld niższa niż rok temu. Na wskaźnik ten składa się EBITDA (czyli zysk przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją) oraz wycena zapasów.

Strata netto wyniosła 2,24 mld zł podczas gdy w analogicznym okresie rok temu paliwowy gigant wykazał 0,85 mld zł zysku. Wynik netto jest zatem mniejszy o 3,1 mld zł. Złożył się na to niższy wynik EBITDA LIFO (-0,4 mld zł), wyższy odpis na aktywach o (-0,5 mld zł), niższy efekt LIFO (- 1,9 mld zł), wyższa amortyzacja (-0,1 mld zł), niższy wyniku na działalności finansowej (- 0,7 mld zł) przy dodatnim wpływie podatku dochodowego (o 0,5 mld zł).

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

PKN Orlen rozwija sprzedaż pozapaliwową. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego liczba kącików kawowych i sklepów typu convenience wzrosła o 108 i na koniec marca wynosiła łącznie 2 155, w tym 1 700 w Polsce, 307 Czechach, 24 S na Litwie oraz 124 w Niemczech.

Na koniec pierwszego kwartału sieć Orlenu liczyła łącznie 2 836 stacji, w tym 1 796 stacji w Polsce, 586 stacji w Niemczech, 418 w Czechach, 26 na Litwie i 10 na Słowacji. W porównaniu z analogicznym kwartałem rok temu liczba stacji wzrosła o 33, w tym: w Polsce o 13, w Niemczech o 3, w Czechach o 6, na Litwie o 1 i na Słowacji o 10 stacji.

Wydatki inwestycyjne PKN Orlen w I kwartale wyniosły 1,24 mln zł. Zrealizowane inwestycje stanowiły 15,6 proc. nakładów zaplanowanych przez spółkę na cały 2020 rok, na poziomie 7,7 mld zł. W pierwszym kwartale 55 proc. wszystkich nakładów koncernu poniesione zostało w Polsce, 25 proc. w Czechach, 11 proc. w Kanadzie, 5 proc. w Niemczech i 4 proc. na Litwie. Z 7,7 mld wydatków inwestycyjnych zaplanowanych na cały 2020 rok, koncern paliwowy zamierza przeznaczyć 3,9 mld zł na rozwój, a 3,8 mld zł na utrzymanie i regulację.

- Sytuacja finansowa PKN Orlen pozwala nam na kontynuowanie strategicznych inwestycji rozwojowych, a także akwizycji, które mają na celu zwiększenie odporności koncernu na wpływ czynników makroekonomicznych. Temu ma służyć między innymi sfinalizowana właśnie transakcja zakupu Grupy Energa, a także przejęcie Grupy Lotos - powiedział prezes Daniel Obajtek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
ubaw
2 lata temu
jak orlen dostosuje ceny paliw do stacji konkurencyjnych to zatankuje
mro
2 lata temu
Orlen oszukuje, paliwo powinno być z 50gr tańsze, ale pisowi oczywiście to nie na rękę i nas obywateli doi ile wlezie!
SUWEREN
2 lata temu
I kwartał to przed koronawirusem. Kogo chcecie oszukać?
Przemek
2 lata temu
Obajtek, jak ja Cię podziwiam. Takie tanie akcje mi zrobić, dziękuje.
Józek Bonk
2 lata temu
z przyczyn patriotycznych nigdy nie tankuje na Orlenie
...
Następna strona