Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ceny ropy ekstremalnie niskie. Trump chce wstrzymać import z Arabii Saudyjskiej

10
Podziel się

Spadek popytu na ropę naftową spowodowany epidemią koronawirusa sprawił, że po raz pierwszy w historii wartość kontraktu na ropę na amerykańskiej giełdzie paliw spadła poniżej zera. To przejaw ekstremalnie wysokich zapasów surowca. Donald Trump rozważa wstrzymanie importu z Arabii Saudyjskiej.

Donald Trump rozważa wstrzymanie importu ropy z Arabii Saudyjskiej.
Donald Trump rozważa wstrzymanie importu ropy z Arabii Saudyjskiej. (PAP Codizennie, PAP, EPA, Tasos Katopodis )
bEgAGWGJ

W poniedziałek doszło do bezprecedensowych zawirowań na rynku ropy naftowej. W trakcie, kiedy trwała sesja na warszawskim parkiecie, spadek ceny majowego kontraktu na amerykańską ropę WTI wyniósł ok. 40 proc.

Prawdziwe załamanie nastąpiło jednakże wieczorem, kiedy to po raz pierwszy w historii kontrakt na ropę był handlowany po ujemnych wartościach. W poniedziałek minimum majowych kontraktów wyniosło -37,63 dolarów, co oznacza, iż producenci byli gotowi zapłacić, ażeby odbiorca zechciał odebrać od nich surowiec.

Warto zaznaczyć, iż kontrakty dotyczą fizycznej dostawy, a nie jedynie finansowego zobowiązania, co oznacza realną konieczność dostarczenia ropy do magazynów znajdujących się w mieście Cushing w Oklahomie (USA).

bEgAGWGL
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

- Powyższe oznacza, że w rzeczywistości nie należy odczytywać notowań majowego kontraktu jako realnej wartości ropy w tym momencie, lecz przede wszystkim jako przejaw ekstremalnie wysokich zapasów surowca w otoczeniu braku popytu – zauważają eksperci z BNP Paribas.

- Bieżącą benchmarkową ceną dla ropy WTI jest cena widoczna w kontraktach czerwcowych i wynosi ona we wtorek godzinach porannych 21,37 dolarów – dodają.

bEgAGWGR

Gwałtowny spadek cen o kilkadziesiąt dolarów w ciągu jednego dnia to w pewnej mierze techniczne dostosowanie związane ze specyfiką handlu kontraktami terminowymi na WTI, ale stanowi to jednak wyraźny sygnał o dużym nadmiarze podaży ropy wobec mocno osłabionego popytu i wyczerpanych możliwości magazynowania surowca.

- Prawdopodobna reakcja na taką sytuację to ograniczenie produkcji ropy i wstrzymanie importu do USA – oceniają ekonomiści z PKO BP.

Podczas wczorajszej konferencji Donald Trump zapowiedział, że rozważy propozycję wstrzymania importu ropy z Arabii Saudyjskiej. Donald Trump ogłosił, że zamierza dodać 75 mln baryłek ropy do rezerw strategicznych, korzystając z niskich cen.

bEgAGWGS

Po ostatnim spotkaniu największych producentów ropy naftowej na świecie w ramach OPEC+, Trump przekonywał, że doszło do przełomu i jest zgoda na zdecydowane cięcie produkcji surowca - nawet o 20 mln baryłek dziennie.

Inwestorzy nie podzielili jednak samozachwytu Trumpa w sprawie działań ograniczających produkcję ropy naftowej. Dalej porozumienie OPEC+ nie odpowiada potrzebom. W efekcie ceny surowca spadają.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEgAGWHm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
kierowca
rok temu
zawsze mówili...ropa w gorę ceny w górę...teraz ropy nikt nie chce brać ceny jakie są takie są a jak zacznie ropa drożeć to znowu ceny pójdą w górę..i tak w koło macieju...
Boguś
rok temu
21,37 dolarów PDK
Nico pond pra...
rok temu
Teraz można inwestować w ropę
bEgAGWHn
44
rok temu
za 3 miesiące wszystko wróci do normy.
ja
rok temu
Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Wszystko podlega wahaniom (nawet złoto) i zależy od tego kiedy się kupi i kiedy sprzeda. Inwestując w obligacje skarbowe (patrz Cypr, Grecja) a zwłaszcza korporacyjne można wszystko stracić. Złoto też potrafi tanieć. Jak się okazuje, nawet na lokacie można stracić – patrz Amber Gold. Kiedy wokół najwyższe lokaty były po 5%, a jakaś firma, będąca spółką z o.o. daje 13-15%, to musi to być jakiś przekręt. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów. Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi i budowaniu majątku mimo niedużej pensji.