Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen liczy na finalizację przejęcia Grupy Lotos jesienią tego roku

1
Podziel się:

Ostateczna decyzja Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Grupy Lotos zapadnie najpóźniej z końcem czerwca 2020 roku, a zamknięcie transakcji mogłoby mieć miejsce jesienią, poinformowali przedstawiciele zarządu PKN Orlen.

PKN Orlen liczy na finalizację przejęcia Grupy Lotos jesienią tego roku

"W odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji Europejskiej przesłane 8 kwietnia, przesłaliśmy 4 maja nasze odpowiedzi na te zastrzeżenia i zaproponowaliśmy kształt środków zaradczych. Obecnie oczekujemy na przeprowadzenie tzw. market testu, który potrwa około dwóch tygodni, a w obecnych warunkach być może nieco dłużej. Ostateczny termin decyzji KE w tej sprawie to 30 czerwca 2020 roku" - powiedział członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński na telekonferencji.

Przedstawiciele Orlenu nie chcieli ujawnić szczegółów dotyczących zaproponowanych Komisji środków zaradczych.

"Liczymy na to, że zamknięcie transakcji przejęcia Grupy Lotos mogłoby mieć miejsce jesienią tego roku" - dodała członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej Patrycja Klarecka.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W kwietniu 2018 r. w Grupie Lotos rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia. W lipcu ubiegłego roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację. Z kolei pod koniec sierpnia 2019 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Tak
2 lata temu
Już nic nie dawać Obajtkowi w zarząd. Wszystko potrafi zniszczyć. Obecna strata Orlenu to rekord świata w niedolności