Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

PKN Orlen pokazał wyniki. Tyle zarobił państwowy gigant

218
Podziel się:

PKN Orlen podsumował I kwartał 2021 roku. Zysk netto państwowego giganta wyniósł 1,9 mld zł. Prawie tyle samo spółka przeznaczyła na inwestycje. Przychody wzrosły do ponad 24 mld zł.

PKN Orlen pokazał wyniki. Tyle zarobił państwowy gigant
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. (Wikimedia Commons)

Zysk netto grupy PKN Orlen wyniósł w pierwszym kwartale 1,88 mld zł, wobec 2,24 mld zł straty w analogicznym kwartale rok temu. Na inwestycje PKN Orlen przeznaczył w pierwszych trzech miesiącach 1,8 mld zł.

Przychody były na poziomie 24,6 mld zł, wobec 22,1 mld zł w analogicznym kwartale rok temu. Z kolei EBITDA LIFO wyniosła 2,4 mld zł.

"W pierwszym kwartale 2021 roku solidne wyniki wypracował segment detalu i petrochemii. Jednak szczególnie cieszą rekordowe rezultaty finansowe osiągnięte przez segment energetyki, przy znaczącym udziale grupy Energa. To wszystko pozwala nam skutecznie dywersyfikować źródła przychodów i wzmacniać pozycję na globalnym rynku, a także wartość dla akcjonariuszy" - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Zobacz także: Polski Nowy Ład a podatek od smartfona. Ekspert: "wygląda jak sabotaż, totalna sprzeczność"

Segment energetyczny wypracował w pierwszym kwartale prawie 1,1 mld zł EBITDA LIFO. To wynik ponad 2-krotnie wyższy niż przed rokiem. Rezultat ten został osiągnięty m.in. poprzez konsolidację wyników Grupy Energa.

Z kolei segment petrochemiczny wypracował EBITDA LIFO na poziomie niemal 660 mln zł. Sprzedaż wyniosła 1,3 mln ton, a jej znaczący wzrost odnotowano na Litwie o 42 proc. rok do roku i w Czechach o 16 proc. rok do roku.

Segment detaliczny wypracował w pierwszym kwartale 2021 roku wynik na poziomie 548 mln zł EBITDA LIFO, pomimo spadku wolumenów sprzedaży o 13 proc. rok do roku na skutek niższego popytu na paliwa, spowodowanego pandemią COVID-19 oraz niższych marż paliwowych na rynku polskim i czeskim.

"Bardzo dobre rezultaty wypracowane w trudnym otoczeniu były możliwe dzięki konsekwentnie realizowanym inwestycjom rozwojowym" - napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(218)
wilk
3 lata temu
Niewielki zysk na jak tak ogromną firmę żeby to była kwota w euro to rozumiem ,,czym tu się chwalić to tak jakby dostać lizaka polizać go a nie skonsumować go w całości
Telimena
3 lata temu
Są to imponujące wyniki, to się chwali. Dobrze ze polski biznes tak mocno rośnie w siłę .Teraz opozycja to chyba nieco chodzi podenerwowana, skoro Obajtek tak dobrze prowadzi biznes.
Mirek
3 lata temu
To ogromny powód do pochwał, nie ma co! Takich wyników jest naprawdę niewiele! Może być facet z siebie dumny :)
Janusz9323
3 lata temu
Nic tylko się cieszyć, w końcu to i rozwój Polski. Orlen ma się dobrze, więc może w końcu i hejty na prezesa się skończą.
Asia
3 lata temu
Super, naprawdę wyniki pokazują że obrali prawidłowy kierunek
...
Następna strona