Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PKN Orlen przejmuje Polska Press. Jak reaguje giełda?

22
Podziel się:

Państwowy gigant rynku paliw przejmuje giganta medialnego, kontrolowanego dotychczas przez niemiecki kapitał. Z perspektywy Orlenu ma to większe znaczenie wizerunkowe niż biznesowe - wskazuje ekspert. Potwierdzają to dane finansowe i notowania na giełdzie.

PKN Orlen przejmuje Polska Press. Jak reaguje giełda?
Prezes Daniel Obajtek zapowiedział przejęcie Polska Press. (Twitter/PKN Orlen)
bEJWYolN

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił, że paliwowy koncern przejmuje spółkę Polska Press - jednego z największych wydawców w Polsce. Dotychczas należała ona do niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group.

Orlen podkreśla, że transakcja ta wpisuje się w strategiczne plany w zakresie wzmacniania sprzedaży detalicznej, w tym pozapaliwowej. Poprzez przejęcie Polska Press koncern uzyska m.in. dostęp do 17,4 mln użytkowników internetu i możliwość pozyskania nowych klientów.

bEJWYolP

W mediach społecznościowych błyskawicznie pojawiły się komentarze polityczne na temat rozpoczęcia repolonizacji mediów w Polsce, bowiem pośrednio przez Orlen kontrolę nad dużym wydawcą na rynku medialnym przejmie państwo.

Zobacz także: Covid wpłynął na firmy. "Najszybciej w historii przyspieszył cyfryzację"
bEJWYolV

A jak reagują na tę informację inwestorzy i rynki finansowe, dla których polityka jest mniej istotna, a kluczową rolę odgrywa ekonomia?

Giełda po publikacji oficjalnego komunikatu praktycznie nie zareagowała. Od rana notowania akcji Orlenu były 2-3 proc. na plusie i to się nie zmieniło.

- Na ten temat spekulowano już kilka tygodni temu - przyznaje Kamil Kliszcz, główny analityk Domu Maklerskiego mBanku, który od dawna bacznie przygląda się poczynaniom PKN Orlen.

bEJWYolW

Dodaje, że rynek na te informacje reagował wcześniej raczej negatywnie, bo działalność medialna jest dość daleko od podstawowej działalności spółki.

Tym też tłumaczy brak zauważalnej reakcji w bieżących notowaniach akcji Orlenu na giełdzie. To już inwestorzy wcześniej uwzględnili w swoich wycenach.

- To przejęcie w skali całej działalności PKN Orlen niewiele zmienia. Finansowo będzie ledwo zauważalne. Ma znacznie większy wymiar wizerunkowy - komentuje sytuację Kamil Kliszcz.

bEJWYolX

Spółka Polska Press w 2019 roku osiągnęła przychody na poziomie ponad 398,4 mln zł. W tym samym czasie cały koncern PKN Orlen odnotował sprzedaż kilkaset razy wyższą - na poziomie 111 mld zł.

Polska Press posiada 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych. Funkcjonują z powodzeniem w 15 z 16 województw w Polsce, a w większości z nich zajmuje pozycję lidera pod względem czytelnictwa i sprzedaży. Portfolio Grupy to także 500 witryn online.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJWYomq
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
obserwator
10 miesięcy temu
PIS robi wszystko aby mieć wszystkie media po swojej stronie ( czy zwolennicy PIS wiedzą co to oznacza). Jedno zdanie jedna prawda. Kaczyński "wie" lepiej co jego zwolennicy i przeciwnicy powinni myśleć . Wykupuje media właśnie w tym celu to tak oczywiste. Będziemy czytać nie gazety ale np. Trybunę PIS, Politykę PIS, Rzeczpospolita Dla PIS itp. Myślcie ludzie myślcie puki jeszcze możecie.
olo
11 miesięcy temu
Dzięki naszemu zbawcy królowi Kaczyńskiemu za zasługi dla Polski i jak zyje się nam Polakom stokrotne dzięki za jego wkład narodowy i uratowanie Polski przed platforma ,koalicją obywatelską Lewicą nieudacznikowa PSL .Czyli cały czas ratuje nas Polaków iżyczymy sobie jako Polacy ,aby jeszcze ze sto lat panował nasz prezes Kaczyński ,dzięki niemu żyje się bardzo dobrze jeszcze jak by posprzątał to z ulicy tego wirusa który zatruwa życie Polakom i zwiększył Repolonizację mediów extra by było i jeszcze reparacje od Niemiec ile to można czekac i to nazywa się praworzadnośc od strony Niemiec wstydu to za grosz nie maja tak się rzucaja , Unia Europejska powinna od nich wyciągnąć ,bo to jest taka Unia prawdy i uczciwości nie uświadczysz ,ani praworządności do trybuału stanu i z odsetkami niech od dadzą
Goka7
11 miesięcy temu
Koniec z tankowaniem na Orlenie. Nie będę wspierać reżimu swoimi pieniędzmi. Ogłaszam moją prywatną akcję: NIE TANKUJĘ U SASINA.
bEJWYomr
PISnesmen
11 miesięcy temu
Dobry PISnes to skupywanie upadających gazet..... Niemcy to umieją z nas robić wała. Najpierw wykupili od nas jak można było zarobić. Teraz ja się wali to nam szajs sprzedali!
yaro
11 miesięcy temu
Ciekawe jak tą transakcję w przyszłości oceni prokurator?
...
Następna strona