Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
04.03.2019 11:32

PKO BP idzie po rekord. W zeszłym roku bank zarobił 3,74 mld zł

Szczytowa forma na stulecie istnienia. W 2018 roku PKO Bank Polski zarobił 3,74 mld zł. To o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Spółka spełnia kryteria wypłaty dywidendy. Do inwestorów może trafić połowa zysku za miniony rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
- Bank zrealizował strategiczne cele finansowe dwa lata szybciej niż pierwotnie zakładaliśmy - mówi prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

- Wyniki za 2018 rok pokazały, że bank zrealizował strategiczne cele finansowe dwa lata szybciej niż pierwotnie zakładaliśmy – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

OGLĄDAJ: Prezes PKO BP o zarobkach w NBP. "Powinny być transparentne i znane"

Zysk netto banku w czwartym kwartale drugi raz z rzędu przekroczył 1 mld zł, a w całym roku wyniósł 3,74 mld zł i był ponad 20 proc. wyższy niż rok wcześniej. Podobnie jak w poprzednich kwartałach przyczynił się do tego wzrost wyniku na działalności biznesowej.

Na koniec roku wyniósł on 13,3 mld zł i rósł głównie dzięki dalszej poprawie wyniku odsetkowego (wzrost o 8,7 proc. w ciągu roku do poziomu 9,4 mld zł). Przełożyło się to na wzrost rentowności mierzonej zwrotem z kapitału, która wynosi już ponad 10 proc.

- Bank rośnie w tempie nastolatka, poprawia wyniki jak zawodowy sportowiec i dojrzale podejmuje śmiałe decyzje technologiczne, co pozwala mu budować dalsze przewagi nad rywalami – skomentował Zbigniew Jagiełło.

Na koniec zeszłego roku bank zarządzał 324 mld zł aktywów. W tym czasie do prawie 239 mld zł wzrosło finansowanie dla klientów grupy banku, a do niemal 290 mld zł zwiększyła się kwota oszczędności klientów powierzonych bankowi.

Jak czytamy w komunikacie, w ciągu ostatnich dziesięciu lat, w czasie kiedy cały sektor zwiększył aktywa o 180 proc., PKO Bank Polski zwiększył skalę działalności aż o 240 proc.

PKO Bank Polski dobrze też sobie radzi w bankowości mobilnej w Polsce. Udział w rynku wynosi 25 proc. Obecnie klienci banku mają łącznie już prawie 3,3 mln aktywnych aplikacji. W samym czwartym kwartale 2018 roku użytkownicy IKO wykonali z poziomu aplikacji ponad 28 mln transakcji mobilnych.

Pod koniec 2018 roku bank przeszedł badania wysiłkowe europejskiego nadzoru bankowego (tzw. stress testy), które potwierdziły, że jest on najodporniejszy w UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, wiadomości, pko bp, zbigniew jagiełło, wiadomości, wiadomości, giełda
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2019

DaroTak rekord dzięki lokatom z bardzo niskim oprocentowaniem , konta z zerowym i opłaty co rusz to podnoszone to jest faktycznie rekord ale w okradaniu … Czytaj całość

04-03-2019

BarbieBrawo PiS brawo mądre decyzję i ludzie na właściwych miejscach

04-03-2019

piioMoże wreszcie przestajemy być państwem "teoretycznym".

Rozwiń komentarze (164)