Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PKO BP niemal podwoił zyski. Bank ma za sobą rekordowy kwartał

39
Podziel się:

Największy polski bank nie miał w historii jeszcze tak zyskownego kwartału, a bilans pierwszego półrocza 2021 jest o 85 proc. lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. PKO BP zarobił na czysto ponad 2,4 mld zł.

PKO BP niemal podwoił zyski. Bank ma za sobą rekordowy kwartał
PKO BP pochwalił się wynikami finansowymi (materiały prasowe PKO BP)

Już wyniki pierwszego kwartału pokazywały, że PKO BP wychodzi na prostą po trudnym, koronakryzysowym roku. Najnowsze statystyki to potwierdziły i to tak dobitnie, jak się da.

Zysk netto największej polskiej grupy bankowej od kwietnia do czerwca wyniósł 1 mld 236 mln zł. Nie tylko przebił wynik sprzed roku o 433 mln zł, ale też okazał się najwyższym kwartalnym zyskiem odnotowanym przez ten bank w historii.

Nie jest to jednak zaskoczenie. Analitycy spodziewali podobnego wyniku. Oczekiwania dziewięciu biur maklerskich ankietowanych przez PAP - co do zysku netto w drugim kwartale - wahały się od 1,22 do 1,34 mld zł.

Można mówić nawet o lekkim zawodzie, bo średnia prognoz zakładała osiągnięcie wyższego zysku - 1 mld 281 mln zł.

Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

Jeśli zsumujemy wyniki od stycznia do końca czerwca, to okaże się, że w sumie bank zarobił 2 mld 413 mln zł. To o 85 proc. lepszy wynik niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Tak duży progres w wynikach był możliwy m.in. przez poprawę o 896 mln zł wyniku z tytułu odpisów i utraty wartości aktywów banku (łącznie z kosztami ryzyka prawnego kredytów we frankach). Rok temu PKO BP musiał spisać na straty 1,44 mld zł, a w tym półroczu kwota ta spadła do 544 mln zł.

Władze banku przyznają też, że oszczędzili 109 mln zł na kosztach działania, głównie regulacyjnych i świadczeń pracowniczych. PKO BP wypracował też o ponad 10 proc. lepszy wynik na opłatach i prowizjach. Choć z drugiej strony niewiele mniej spadły wpływy z odsetek.

Kredytowe ożywienie

Na koniec pierwszego półrocza wartość finansowania udzielonego klientom w PKO BP wyniosła ponad 237 mld zł, co oznacza wzrost o 2 mld zł od początku roku. Głównie na skutek wzrostu kredytów firm i przedsiębiorstw oraz kredytów bankowości detalicznej i prywatnej, przy spadku kredytów korporacyjnych.

Widać ożywienie w przypadku kredytów mieszkaniowych. Ich nowa sprzedaż tylko w drugim kwartale wzrosła do 4,3 mld zł z 2,3 mld zł rok wcześniej i 2,8 mld zł w pierwszym kwartale 2021 roku.

Z kolei sprzedaż kredytów konsumpcyjnych wzrosła do 4,1 mld zł z 3,2 mld zł w poprzednim kwartale.

Plany wykraczają poza Polskę

"Odbudowę wyniku po trudnym 2020 roku, wspierał wzrost skali działania i rozwój nowych linii biznesowych oraz odpowiedzialne podejście do ryzyka. W kolejnych kwartałach chcemy wzmacniać nasze przewagi konkurencyjne, m.in. kontynuować rozwijany od kilku lat model ekspansji zagranicznej" - powiedział Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes PKO BP, kierujący pracami zarządu.

PKO BP przyznał, że rozpoczął prace nad uruchomieniem oddziału banku w Rumunii. Z zapowiedzi wynika, iż powinien rozpocząć swoją działalność w 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Zagłoba
3 lata temu
To bardzo proste kazdy kto okrada innych i to bhezczelnie posiada gigantycznde zyski=a oni to nazywaja uczciwościa=zasady moralne maja fest podszyte cynizmem i bezczelnościa
bubu
3 lata temu
Żaden sukces. Za pieniądze na rachunku odsetki 0, odsetki z tytułu udzielanych kredytów 10% p.a. Nawet małpa mogłaby kierować takim bankiem.
Darek
3 lata temu
No wiadomo, skarb panstwa, tak samo jak orlen. Wciskaja kity o narodowosci, wspieraniu polskiej przedsiebiorczosci itd a tak na prawde sa najwiekszymi pasozytami na rynku.
Emil
3 lata temu
Teraz PREMIE I NAGRODY a jak przyjdziejakies zalamanie to oczywiscie KOWALSCY BEDA MUSIELI ZRZUCIC SIE NA BIEDNYCH ROTSCHILDOW
Znawca 2012
3 lata temu
Od rozdawnictwa i dodruku pieniędzy zawsze zaczyna sie inflacja i żadne zaklęcia oszustów i kłamców tu nie pomogą. To jest narastajcz walec. Pytanie za ile lat lub jak szybko to nastąpi.
...
Następna strona