Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

PKO BP notuje 40-procentowy spadek zysków. Jest kilka powodów

14
Podziel się:

W pierwszych trzech miesiącach tego roku PKO BP wypracował 503 mln zł zysku. To o prawie 360 mln zł mniej niż rok wcześniej. Duży wpływ na pogorszenie wyników miał koronawirus i wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zyski PKO BP są dużo niższe niż rok wcześniej.
Zyski PKO BP są dużo niższe niż rok wcześniej. (money.pl)

PKO Bank Polski podsumował pierwszy kwartał tego roku. Niestety zarząd nie mógł się pochwalić poprawą wyników. W porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku zyski spadły o nieco ponad 40 proc. - z 862 mln zł do 503 mln zł.

W raporcie PKO BP czytamy, że spadek zysku wynikał głównie z dużych odpisów księgowych związanych z utratą wartości aktywów w kwocie 427 mln zł. Do tego doszedł wzrost kosztów działalności o 153 mln zł.

Wśród najistotniejszych zdarzeń mających wpływ na wyniki bank wskazał koronawirusa. W związku ze spodziewanymi problemami ze spłatą kredytów przez część klientów bank dokonał odpisów na 228 mln zł. Kolejne 90 mln zł na minusie wynika z utraty wartości posiadanych przez PKO BP akcji Banku Pocztowego.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Aż 138 mln zł bank zarezerwował także w związku z wydanym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Dał on klientom prawo do obniżenia kosztu kredytu w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie kredytowej.

Cały sektor bankowy obciążony jest też składkami i wpłatami na rzecz bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Komisji Nadzoru Finansowego oraz podatkiem bankowym. Składki na BFG wzrosły w PKO BP o 13 mln zł. O 88 mln zł musiał zapłacić więcej podatku. O 9 mln zł niższa była za to opłata dla KNF.

Choć zyski mocno spadły i są nawet nieco gorsze od średniej prognoz analityków, na giełdzie PKO BP radzi sobie w czwartek całkiem nieźle. To przed południem jedna z najmocniejszych spółek w indeksie WIG20. Notowania banku idą w górę blisko 6 proc.

Głównym źródłem dochodów banków są kredyty, a wartość kredytów udzielonych klientom PKO Banku Polskiego przekroczyła na koniec marca 246,3 mld zł. To o 8,6 proc. większa kwota niż rok wcześniej.

Trzeba jednak zauważyć, ze pierwszy kwartał przyniósł spowolnienie sprzedaży kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych. Nowa sprzedaż kredytów konsumpcyjnych wyniosła 3,6 mld zł i była niższa o 4,7 proc. w skali kwartału, zaś sprzedaż kredytów mieszkaniowych wyniosła 3,5 mld zł, co oznacza spadek o 0,7 proc. w skali kwartału.

Bank chwali się, że wspiera klientów w walce z epidemią koronawirusa. Poprzez bankowość elektroniczną prawie 36 tysięcy klientów segmentu MŚP otrzymało ponad 6 mld zł z Tarczy Finansowej PFR. Około 75 proc. nowej sprzedaży kredytów dla firm z udziałem gwarancji BGK de minimis dla małych firm. Udział kredytów klientów indywidualnych, którzy zdecydowali się na zawieszenie spłaty rat do 6 miesięcy w portfelu wyniósł 9 proc., a podmiotów gospodarczych - 5,6 proc.

Oszczędności klientów ulokowane w PKO BP wzrosły o 11,5 proc. w skali roku do 321,9 mld zł. Suma aktywów banku wynosi 364,64 mld zł, co daje mu pozycję lidera na polskim rynku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(14)
To prawda
2 lata temu
Zyskałem dużo kasy przez dwa lata (2) w parasolu w lokacie 20000 miałem 60 zł i jeszcze podatek(wycofałem i finito)
dziwne
2 lata temu
Tak jest dobrze tak jest super tylko dlaczego nie płacą dywidendy?
Nuru
2 lata temu
Ważne, że nikt z PKO nie biadoli tylko działaja, ja kredyt zawiesiłem jednym wnioskiem, pomoc z PFR też dostałem
Fikander
2 lata temu
Normalna sprawa, wszystkim spadaja zyski. Wazne zeby bank wrócił do normalnego poziomu po pandemii, ale PKO kredyty ma całkiem uczciwe wiec martwic sie raczej musza gdzie indziej
Makak
2 lata temu
Trudno żeby bank notował zysk jak przekierowuję kasę na pomoc medyczną a pół Polski zawiesiło kredyty prawda?