Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PMR Restrukturyzacje: Transport, turystyka, meble najszybciej stracą płynność

0
Podziel się:

Wydłużający się "lockdown" powoduje, że wśród sektorów najbardziej narażonych na utratę płynności są transport, turystyka i przemysł meblowy, łącznie zatrudniające w Polsce ponad 1,5 mln osób. Wiele z tych miejsc pracy może uratować wyłącznie natychmiastowe wprowadzenie planów naprawczych, uważają eksperci PMR Restrukturyzacje.

PMR Restrukturyzacje: Transport, turystyka, meble najszybciej stracą płynność

"Firmy transportowe, w tym również przewoźnicy pasażerscy, zmagają się z drastycznym spadkiem obrotów, przy jednoczesnej konieczności spłaty zobowiązań kredytowych, ubezpieczeniowych i skarbowych, nie zapominając o wynagrodzeniach dla pracowników. Wprowadzaniu działań zaradczych i wychodzeniu z niełatwej sytuacji nie sprzyja także charakterystyka sektora. Duże rozdrobnienie rynku i ogromna konkurencja wpływają od lat na niską rentowność" - powiedziała prezes PMR Restrukturyzacje Małgorzata Anisimowicz, cytowana w komunikacie.

Kolejną potęgą, która chwieje się obecnie w posadach jest biznes meblarski - sektor, który według danych Ministerstwa Rozwoju odpowiadał dotychczas za ok. 1,2% wartości dodanej w gospodarce. Według wyliczeń środowiska branżowego obroty w 2020 roku mogą spaść w nim nawet o 35%, co przekłada się na kwotę 17 mld zł. W konsekwencji, gałąź gospodarki, w której według GUS zatrudnienie znajduje dziś średnio ponad 170 tys. osób, może się niebawem uszczuplić aż o 40 tys. etatów.

"Paraliż sprzedaży detalicznej w całej Europie to wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi wkrótce zmierzy się branża. Ok. 90% mebli produkowanych w Polsce trafia na eksport, który przez najbliższe tygodnie praktycznie nie będzie istniał. Warto również pamiętać, że meble nie należą do grupy produktów pierwszej potrzeby i w razie spadku wypłacalności gospodarstw domowych popyt na nie prawdopodobnie wyraźnie spadnie" - dodała Anisimowicz.

Równie znaczące straty może ponieść rodzima turystyka. Według cytowanych w materiale danych Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), branża w 2019 roku generowała około 700 tys. miejsc pracy, a udział tego sektora w PKB w ostatnich latach przekraczał 6%. O sile polskiej turystyki świadczą także dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w samym tylko 2018 roku wydatki Polaków związane z podróżami wyniosły 72,5 mld zł.

"Turystyka, w przeciwieństwie do wielu branż, nie miała okresu przejściowego. Od razu odczuła skutki pandemii i gwałtownie zaczęła tracić przychody. Szczyt sezonu jeszcze przed nami, ale firmy z tego sektora, które nie podejmą działań naprawczych, mogą nie dotrwać do wakacji. Według naszych szacunków, przy całkowitym braku przychodów większość przedsiębiorstw turystycznych będzie w stanie utrzymać płynność zaledwie przez miesiąc" - uważa Anisimowicz.

Większość firm z wymienionych branż bez wsparcia w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw nie zdoła poradzić sobie z kryzysem. Aby nie doprowadzić do braku wypłacalności i upadłości, wkrótce będą musiały sięgnąć po narzędzia naprawcze, takie jak np. restrukturyzacja.

"Prawo restrukturyzacyjne przewiduje szereg rozwiązań, z których mogą skorzystać firmy w celu ochrony płynności finansowej i zabezpieczenia kluczowych aktywów. Otwarcie wniosku restrukturyzacyjnego nie tylko pozwala na zamrożenie zobowiązań lub znaczne ich umorzenie w ramach układu z wierzycielami, ale daje również możliwość wstrzymania naliczania odsetek lub ochrony kluczowych umów oraz zasobów. Korzystając z tego rozwiązania, przedsiębiorca zyskuje więc zarówno czas na opracowanie działań naprawczych czy pozyskanie dodatkowego finansowania, jak i szansę na renegocjację kontraktów lub wycofanie się z nierentownych umów. To tylko przykłady rozwiązań, których w zależności od charakterystyki przedsiębiorstwa i skali problemów może być znacznie więcej. Warto przy tym działać szybko, bo szczególną rolę w procesie restrukturyzacji i całego procesu przywracania płynności odgrywa czas" - podała Anisimowicz.

Według PMR Restrukturyzacje, w perspektywie gwałtownej utraty płynności nawet niewielka zwłoka w podjęciu odpowiednich decyzji może okazać się dla przedsiębiorcy fatalna w skutkach. Należy postępować szybko, ale także świadomie i w sposób uporządkowany - zgodnie z ustalonym wcześniej i dokładnie przygotowanym planem.

"Wsparciem w tym procesie mogą być zarówno przewidziane prawem rozwiązania wynikające z Ustawy Prawo Restrukturyzacyjne, jak i doradcy restrukturyzacyjni, którzy pomogą je skutecznie wykorzystać. Rola takich doradców polega na wypracowaniu i wdrożeniu uporządkowanych procedur, które wspomogą proces ratowania przedsiębiorstwa i stworzą warunki pozwalające na powrót do stabilizacji. Przygotowane przez nich scenariusze awaryjne, opcje porozumienia z wierzycielami czy choćby wsparcie prawne to tylko niektóre z narzędzi, których mogą pomóc biznesowi przetrwać w czasach kryzysu" - podsumowano w materiale.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)