Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Podatek cukrowy "uderzy w firmy i rolnictwo". Przedsiębiorcy apelują do premiera

1215
Podziel się:

Producenci i przetwórcy żywności, producenci rolni oraz przedsiębiorcy zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie podatku cukrowego. Zdaniem przedsiębiorców podatek cukrowy bardzo negatywnie wpłynie na funkcjonowanie polskich firm i rolnictwa.

Premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki. (East News, Piotr Molecki/East News)

"Branża deklaruje wolę rozmowy i wypracowania takich rozwiązań, które nie niszcząc podstaw działalności polskich firm, pozwolą na podjęcie nie 'deklarowanych', a realnych prac na rzecz zmniejszenia spożycia cukru. Dziś jednak czeka nas po pierwsze, radykalna - bo nawet 50-procentowa podwyżka cen w sektorze napojów bezalkoholowych. Biorąc pod uwagę siłę nabywczą polskiego konsumenta, proponowana w projekcie stawka (i to podstawowa) jest najwyższą wśród wszystkich zbadanych krajów Unii Europejskiej. Przykładowo, liczony siłą nabywczą podatek w Polsce będzie dwa razy wyższy niż we Francji" - czytamy w liście przedsiębiorców.

Wystosowało go dziewięć organizacji: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Producentów Cukru w Polsce, Federacja Gospodarki Żywnościowej RP, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Organizacje za przykład wskazują doświadczenia innych państw - m.in. Wielkiej Brytanii czy USA. Wprowadzenie podatku uderzyło tam w najbiedniejszych konsumentów, którzy po radykalnym wzroście cen zmieniali swoje decyzje zakupowe w kierunku tańszych, często bardziej kalorycznych i gorszych jakościowo produktów.

Wzrost cen na Węgrzech zmusił konsumentów do poszukiwania nowych, tańszych produktów, niekoniecznie cechujących się niższą kalorycznością czy wyższą jakością. Trwałego i znaczącego efektu zdrowotnego nie osiągnięto w żadnym kraju.

Zobacz także: Podatek cukrowy. GIS chce podnieść ceny słodkich produktów

W ocenie skutków wprowadzenia nowego podatku brakuje szacunków w zakresie wpływu nowego podatku na cały łańcuch produkcji żywności, w tym sadowników, plantatorów i producentów cukru w Polsce. Brakuje również szacunków, w jaki sposób i w jakim zakresie zastosowanie podatku będzie miało jakikolwiek pozafiskalny efekt.

Nowe obciążenia uderzą przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorców, którzy stanowią 70 proc. podmiotów negatywnie narażonych na nowy podatek. Te mogą sobie z proponowaną zmianą po prostu nie poradzić - informuje Konfederacja Lewiatan.

Autorzy apelu zwracają także uwagę na niezmiernie szybkie tempo, w jakim jest procedowana ustawa. Akcentują również fakt, że zaproponowane dyskryminujące podatki stoją w sprzeczności z Konstytucją Biznesu, która miała gwarantować stabilność prowadzenia działalności gospodarczej i wspierać inwestycje oraz innowacje.

"Zdaniem branży proponowane przepisy naruszają także art. 2 Konstytucji RP, poprzez niezachowanie odpowiedniego vacatio legis. Wprowadzenie vacatio legis planowanych przepisów przynajmniej do końca bieżącego roku kalendarzowego pozwoliłoby zarówno producentom, jak i handlowi, przygotować się do proponowanej opłaty.

Wprowadzenie zmian podatkowych ad hoc w trakcie roku rozliczeniowego, kiedy rolnicy, producenci żywności, przetwórcy, przedsiębiorcy i usługodawcy zawarli już wiążące umowy, przygotowali plany biznesowe, podważa zasady uczciwej działalności gospodarczej i negatywnie wpływa na polską gospodarkę" - podsumowują przedsiębiorcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1215)
szefkuchni
3 lata temu
a ja tam władzy we wszystko wierzę. jeżeli mamy pracować za miskę ryżu to po co płacić za polski cukier. To solniczka nagrała jak na stole stała a nie cukiernica czy słodkie napoje.
ELA
3 lata temu
PRZECIEŻ TU NIE CHODZI O LUDZKIE ZDROWIE, TRZEBA WYCIĄGNĄĆ OD POLAKÓW NA ŻYDOWSKIE 447 I INNE FANABERIE
dziadek
3 lata temu
Spoko ! Po wyborach wprowadzą podatek 100 % na wodę w tych napojach w związku z zagrożeniem suszą. Jeszcze napoje gazowane można opodatkować za emisję CO2 do atmosfery 3 złote za opakowanie.
Endriu
3 lata temu
Podatek cukrowy? No cóż, trzeba będzie RYŻ solić maso pisowska.
Mike
3 lata temu
a ja se będę pił kurakao w wy nie
...
Następna strona