Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
22.01.2019 16:38

Podwyżki w KGHM. Ekspresowe porozumienie zarządu ze związkami

KGHM płaci bardzo dobrze, a będzie jeszcze lepiej. Spotkanie zarządu ze związkami zaczęło się 22 stycznia i tego samego dnia się zakończyło. Podwyżki wyniosą prawie sześć procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Górnicy w KGHM należą do elity zarobkowej w Polsce

Lepiej wśród największych spółek giełdowych zarabiają tylko zatrudnieni u deweloperów i informatycy Asseco Poland. Według naszych wyliczeń z ubiegłego roku przeciętny pracownik KGHM dostawał na rękę 8,6 tys. zł netto. To zarobki "europejskie". A od stycznia będzie podwyżka.

22 stycznia w centrali KGHM odbyło się spotkanie, otwierające negocjacje przedstawicieli spółki ze stroną społeczną w sprawie wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych w 2019 roku. "Po raz pierwszy w historii dialogu KGHM Polska Miedź oraz Central Związkowych tak szybko ustalono wysokość podwyżek" - chwali się spółka. Ledwo otwarto negocjacje, a już je skończono.

Zobacz też: Prezes KGHM: Jestem spokojny o przyszłość miedzi. Popyt będzie coraz większy

- Porozumienie wypełnia minimum wynikające z zakładowego układu zbiorowego pracy, co oznacza wzrost stawek osobistego zaszeregowania o 5,6 proc. - powiedział PAP Józef Czyczerski, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność.

Podwyżki będą obowiązywać już od 1 stycznia. Ponadto podstawa wymiaru dodatków zmianowych zwiększy się z kategorii VIII na X.

Dodatkowo w porozumieniu strony ustaliły, że w momencie zmian w obowiązujących przepisach, dotyczących podatku od wydobycia niektórych kopalin podejmą rozmowy w sprawie wypłaty dodatkowej nagrody rocznej za wypracowanie zysku. Oznacza to, że zamiast do budżetu pieniądze trafią w części do kieszeni pracowników.

- Negocjacje poszły nadzwyczaj sprawnie, a porozumienie jest satysfakcjonujące, bo na co dzień prowadzimy dialog i wspólnie pracujemy. Strona społeczna ma wszystkie potrzebne informacje i partnerów w nas. Wiemy, że jesteśmy wspólnie odpowiedzialni za jak najlepsze funkcjonowanie KGHM i jego zrównoważony rozwój - skomentował prezes Marcin Chludziński.

KGHM nadrobił straty

W środę spółka podała wyniki operacyjne za grudzień. Wynika z nich, że nadrobiła straty z przestojów z ostatniego roku. Zapowiedzi prezesa z sierpnia ubiegłego roku nie były więc gołosłowne.

"W okresie od stycznia do grudnia 2018 r. produkcja oraz sprzedaż miedzi i srebra Grupy KGHM nie odbiegała istotnie od wielkości założonej w budżecie" - podała spółka w komunikacie.

Pod koniec 2017 roku doszło do awarii należącego do spółki największego na świecie pieca zawiesinowego do produkcji miedzi. Sama naprawa kosztowała kilka milionów złotych, ale straty z tytułu przestoju były znacznie większe. Szacuje się, że dobowa wielkość produkcji na piecu to około 650 ton miedzi. W ubiegłym roku doszedł do tego remont pieca w Hucie Głogów i związane z nim przestoje w produkcji.

Dane z grudnia wskazują, że spółka podołała zadaniu nadrobienia strat produkcyjnych. Produkcja miedzi płatnej wyniosła w ostatnim miesiącu starego roku 57,7 tys. ton, czyli była o 19 proc. większa rok do roku.

W grupie KGHM tylko zakład Sadbury w Kanadzie miał gorsze osiągnięcia niż przed rokiem. Zanotowano tam niższą zawartość miedzi w eksploatowanej rudzie oraz niższy uzysk w stosunku do grudnia 2017. Chilijska Sierra Gorda utrzymała produkcję na poziomie z poprzedniego roku, a kanadyjska KGHM International zwiększyła ją o 22 proc. Polskie huty KGHM wyprodukowały o 21 proc. więcej miedzi, choć wydobyto mniej surowca niż rok wcześniej (-6 proc.).

Gorzej wyglądają dane sprzedażowe. Jeśli chodzi o sprzedaż miedzi, to wzrosła w grudniu o zaledwie 2 proc. do 67,2 tys. ton, spadła natomiast mocno sprzedaż srebra i molibdenu. Najbardziej wpłynęły na to wyniki polskiej spółki, a poprawa w działalności handlowej widoczna była w Sierra Gorda w Chile. Sprzedaż miedzi wzrosła tam o 31 proc., srebra o 38 proc. a metali szlachetnych o 57 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, górnictwo, miedź, kgh, kghm
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2019

ani z soli ani z roliNie zadroszczę płac żadnemu dołowemu górnikowi. Miałem okazję być w większości kopalń węgla na Śląsku, w byłym zagłębiu wałbrzyskim i kilkakrotnie w … Czytaj całość

23-01-2019

Wkurzonyja za pracę po 8-12 h 5 dni w tygodniu dzwiganiu paru ton dziennie i wdychaniu oparów z kwasów mam 2400 zł do ręki !!!!!!!!!!!!!! też tracę zdrowie … Czytaj całość

23-01-2019

dedepracując na dwa etaty nie wyciągam nawet połowy tej kwoty wraz z pracującą żoną

Rozwiń komentarze (145)