Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polenergia i Siemens chcą razem inwestować w zieloną energię. Podpisały list intencyjny

7
Podziel się:

Polenergia i Siemens Energy podpisały list intencyjny. Jak informują spółki, celem współpracy jest rozwój nowoczesnych technologii, które mają obniżyć koszt wytwarzania energii oraz ograniczyć negatywny wpływ przemysłu na środowisko.

Właścicielem 52 proc. akcji Polenergii jest Kulczyk Investments, firma należąca do Dominiki i Sebastiana Kulczyków.
Właścicielem 52 proc. akcji Polenergii jest Kulczyk Investments, firma należąca do Dominiki i Sebastiana Kulczyków. (East News)

Rosnące ceny energii elektrycznej i uprawnień do emisji skłaniają energochłonny polski przemysł do poszukiwania mechanizmów, które obniżyłyby koszty wykorzystywanej energii elektrycznej i cieplnej przy jednoczesnym zmniejszeniu śladu węglowego swoich produktów, wskazuje Polenergia.

Według przedstawicieli spółki, ustabilizowanie produkcji pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (OZE) wymaga nowoczesnych niskoemisyjnych projektów opartych o gaz ziemny. Elastyczność tej technologii sprawia bowiem, że instalacje gazowe staną się w najbliższych latach preferowaną opcją zwiększenia mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym.

Rozwiązania te mają być też wstępem do wprowadzenia pionierskich technologii wodorowych, których realizację Polenergia zapowiedziała w ogłoszonej w maju tego roku strategii na lata 2020-2024.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Leszek Miller ostrzega: Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej

Polenergia oraz Siemens Energy podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie zastosowania kogeneracji. List dotyczy również wprowadzenia rozwiązań umożliwiających zrównoważoną produkcję i wykorzystanie wodoru.

– Wierzymy w wodór i chcemy jak najszybciej zająć pozycję w tym sektorze na krajowym rynku. Istniejąca elektrociepłownia w Nowej Sarzynie, jak i planowane nowe bloki gazowe mają być przygotowane do spalania zielonego wodoru, co przyczyni się do budowy w przyszłości zeroemisyjnej grupy energetycznej – powiedział prezes Polenergii Michał Michalski.

– W tym celu pozyskaliśmy doświadczonego partnera, który ma już sprawdzone nowoczesne technologie długoterminowego zaopatrzenia w energię przy istotnym ograniczeniu, a nawet całkowitym wyeliminowaniu emisji CO2, poczynając od wysokosprawnej kogeneracji gazowej, po efektywną elektrolizę produkcji zielonego wodoru, którym będziemy mogli w przyszłości napędzać nasze gazowe bloki – dodał prezes.

Obie strony deklarują współpracę skoncentrowaną na polskim rynku. Wskazują, że polski rynek potrzebuje efektywnych i skutecznych rozwiązań ograniczających negatywny wpływ działalności gospodarczej na klimat i środowisko.
Wspólne projekty mogą obejmować realizację niskoemisyjnych instalacji gazowych dla przemysłu, elektrolizerów, ogniw paliwowych, turbin gazowo-wodorowych i wodorowych oraz magazynów wodoru wdrażanych w polskim przemyśle oraz na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Rozwiązania te zastąpiłyby wysokoemisyjne aktywa węglowe.

Notowana na GPW Polenergia specjalizuje się w wytwarzaniu energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, a także w dystrybucji energii elektrycznej oraz gazu. Właścicielem 52 proc. akcji spółi jest Kulczyk Investments, firma należąca do Dominiki i Sebastiana Kulczyków.

Siemens Energy jest producentem i dostawcą technologii energetycznych i gazowych. Zapewnia rozwiązania dla zrównoważonego wytwarzania wodoru oraz w dziedzinie projektów dekarbonizacji. W kwietniu 2020 roku spółka została wydzielona z dotychczasowych struktur Siemensa i przekształcona w niezależny podmiot.

– Wierzymy, że takie partnerskie działania dają szansę na uzyskanie efektu skali, konsolidując tym samym wysiłki wielu branż, zmierzających w kierunku dekarbonizacji. Siemens Energy skupia swoje działania wokół przyjaznych dla środowiska rozwiązań dla wytwarzania energii elektrycznej, cieplnej, dla zastosowań przemysłowych i miejskich, a także w zakresie technologii magazynowania energii oraz wytwarzania wodoru na potrzeby energetyki i transportu – podsumował prezes Siemens Energy Grzegorz Należyty.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
Kamson
4 lata temu
Dwie wielkie firmy zajęły się ekologią - jak dla mnie mega! Oby inne wzięły z Was przykład
ilon
4 lata temu
świetna decyzja brawo
nick
4 lata temu
ulala brzmi całkiem good, trzymam kciuki
tomek
4 lata temu
ooo fajne collabo to mi się podoba
QWERTY
4 lata temu
Bardzo ważne jest, by inwestować w ekologię. Dla nas i naszych potomków. Dobry ruch!