Notowania

nieruchomości
24.01.2020 15:27

Polnord dostał zielone światło z UOKiK. Węgrzy o krok od przejęcia dewelopera

Węgierska grupa Cordia International dostała zielone światło na przejęcie Polnordu. Zgoda UOKiK pojawiła się kilka dni po informacji, że dotychczasowy główny właściciel chce zablokować transakcję.

Podziel się
Dodaj komentarz
Polski deweloper będzie miał nowego właściciela?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Cordia International kontroli nad Polnordem.

W związku z tym nie ma już formalnych przeszkód, by Węgrzy rozpoczęli proces zakupu prawie 64 mln nowych akcji Polnordu. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami mają zapłacić za nie 137,5 mln zł.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku Cordia będzie mieć większość udziałów w spółce i przejmie nad nią kontrolę.

Pytanie tylko, co zrobi dotychczasowy główny właściciel - Hanapeta Holdings. Do niej należy około 20 proc. akcji. Kilka dni temu przedstawiciele spółki złożyli pozew o stwierdzenie nieważności uchwały dotyczącej emisji nowych akcji, które mieli kupić Węgrzy. W ten sposób mogą zablokować przejęcie.

Hanapeta Holdings wie, że gdy dojdzie do emisji i sprzedaży akcji straci swój wpływ na to co dzieje się w Polnordzie. Udział Hanapety spadnie z 20 proc. do niecałych 7 proc.

Z jednej strony mamy do czynienia z walką o wpływy. Z drugiej w związku z emisją akcji ważą się losy Polnordu, który ma do spłaty długi wobec wierzycieli. Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy, że ma do zwrotu 137 mln zł. Dokładnie tyle pieniędzy wpłynie do spółki jeśli Węgrzy sfinalizują transakcję. W przeciwnym wypadku może być trudno znaleźć taką kwotę w inny sposób.

Trudno w tej chwili powiedzieć jak zakończy się sprawa. Względnie optymistycznie nastawieni są inwestorzy giełdowi. Akcje Polnordu w czwartek około godziny 15:00 szły w górę blisko 5 proc.

Polnord działa na rynku budowlanym i deweloperskim w Polsce. Jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1999 r. W 2018 r. sprzedał 836 lokali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo, polnord, uokik, cordia international, akcje
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-01-2020

SofijaSp.prezydent Lech Kaczyński uratował nas przed węgierskimi deweleporami,. A jego brat już tego nie potrafi!!! Czyli wysprzedaz POLSKI trwa nadal!!!!!!

25-01-2020

skandal!Deweloper Kaczyński, sprzedaje POLSKĄ ziemię węgierskim deweloperom Orbana, za poparcie w UE aby u nas mogli zarabiać na taniej państwowej polskiej … Czytaj całość

25-01-2020

PiS oddajcie kasę za Getback!Niech premier i rząd PiS odpowiedzą za Getback, gdzie Polacy stracili 2 razy tyle pieniedzy niż w Amber Gold! A Getback opłacał się Pisowi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)