Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Polska dostarczy Ukrainie 25 tys. ton benzyny

Podziel się:

Ukraina na początku przyszłego tygodnia otrzyma od Polski 25 tysięcy ton benzyny. – Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę musieliśmy zupełnie zmienić szlaki importu paliw – powiedziała minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Julija Swyrydenko podczas spotkania w Kijowie z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą.

Polska dostarczy Ukrainie 25 tys. ton benzyny
W przyszłym tygodniu Polska dostarczy Ukrainie 25 tys. ton benzyny. Na zdjęciu: stacja paliw w Buczy uszkodzona w wyniku ostrzału, 4 maja 2022 r. (GETTY, Alexey Furman)

Julija Swyrydenko dodała, że pomoc z Polski pozwoli Ukrainie w znacznym stopniu zbilansować sytuację na rynku paliw.

Przed rosyjską agresją ogromną część produkcji paliwowej zapewniały nam zakłady w Krzemieńczuku. Ta infrastruktura została niestety zniszczona, dlatego obecnie pilnie poszukujemy możliwości dostaw z zagranicy – dodała minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa dodała, że oba kraje pracują nad odnowieniem połączenia energetycznego między Polską a Ukrainą, zwiększeniem przepustowości granicy i skróceniem czasu przesyłu. – Tak dobrej współpracy paliwowej między naszymi spółkami jeszcze nie było – stwierdziła przedstawicielka polskiego rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"

Minister Moskwa zapewniła, że jest dobra wola po stronie Międzynarodowej Agencja Energii, by Ukraina mogła wejść na ścieżkę członkostwa i w efekcie po roli obserwatora stać się pełnoprawnym członkiem tej organizacji. – My jako Polska deklarujemy zgłoszenie Ukrainy jako członka i wsparcie w przeprowadzeniu procesu akcesji do tej organizacji – zadeklarowała minister.

Minister Moskwa zapytana o propozycję wprowadzenia w UE podatku od energii z Rosji odpowiedziała:

Jeżeli państwa nie są gotowe na pełne sankcje na rosyjskie węglowodory i paliwa, to powinny przyjąć za to konsekwentną odpowiedzialność. To jest pomysł na opłatę od poziomu zależności od rosyjskich surowców. Ta opłata oczywiście zwiększałaby się w czasie.

Dodała, że w pierwszej kolejności rozwiązanie to dotyczyłoby paliw, a następnie gazu. Jej zdaniem wdrożenie takiego rozwiązania jest możliwe i dodała, że szczegóły tej propozycji zostaną przedstawione na najbliższym spotkaniu ministrów spraw energii UE.

Paliwo Ukrainie dostarcza nie tylko Polska. Na początku kwietnia money.pl informował, że Europa dostarczyła naszemu wschodniemu sąsiadowi 300 tys. ton oleju napędowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP