Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Pomysł PO. Dywidendy państwowych spółek na ochronę zdrowia

42
Podziel się:

Platforma Obywatelska zapowiedziała utworzenie funduszu naprawy zdrowia Polaków, który szacowany jest na 100 mld zł. Fundusz ten, oprócz środków unijnych, miałyby zasilić m. in. dywidendy państwowych spółek oraz zysk Narodowego Banku Polskiego.

Pomysł PO. Dywidendy państwowych spółek na ochronę zdrowia
Przewodniczący PO Borys Budka (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Podczas sobotniej konwencji Platforma Obywatelska przedstawiła założenia programu zdrowotnego. Program zakłada m. in. pakiet bezpłatnych badań dla wszystkich Polaków oraz stworzenie sieci 100 szpitali leczących bez limitu zdiagnozowane choroby.

- To o czym mówimy, to rewolucja w służbie zdrowia, na to potrzebne są pieniądze (…). To są olbrzymie wydatki, ale należy je ponieść. Wiemy gdzie i jak zdobyć na to pieniądze. Mówimy o co najmniej dodatkowych 100 mld zł -  powiedział Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Skąd miałyby pochodzić środki, które zasilą fundusz naprawy zdrowia Polaków? Przewodniczący PO wymienił cztery filary: środki unijne, dywidendy spółek Skarbu Państwa, zysk Narodowego Banku Polskiego oraz cięcie "absurdalnych kosztów” (jak inwestycja w Centralny Port Komunikacyjny czy 2 mld zł przekazane na TVP).

Zobacz także: Rzecznik MŚP w sporze z rządem o pomoc dla firm. "Są zastrzeżenia wyjęte z bajek"

- Czas skończyć z oligarchami władzy, dla których spółki Skarbu Państwa są sposobem na życie. To są wasze pieniądze. Pieniądze ze spółek Skarbu Państwa również zasilą ten wielki fundusz ratowania zdrowia i życia Polaków - powiedział Budka.

Notowane na giełdzie spółki Skarbu Państwa mogą podzielić się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami, czyli wypłacić dywidendę. Wtedy część wypłaconych przez państwowe spółki dywidend zasila budżet. Na przykład w 2019 roku była to kwota ponad 2,9 mld zł.

Zdaniem Platformy Obywatelskiej, zyski NBP także powinny być przeznaczane na ochronę zdrowia. Mówiąc o tym, Borys Budka przypomniał, że wynagrodzenie prezesa NBP wzrosło w ubiegłym roku o 20 proc., do ponad 940 tys. zł brutto.

Zgodnie z prawem, 95 proc. zysku wypracowanego przez NBP powinno trafić do kasy państwa. W 2020 roku NBP wpłacił do państwowego budżetu prawie 7,2 mld zł. Według szacunków, w tym roku może by to ok. 5 mld zł.

Do zaproponowanego przez PO pakietu bezpłatnych badań dla wszystkich Polaków odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. - W zakresie profilaktyki, mamy przygotowany program dla osób w wieku powyżej 40 lat, ale teraz obciążenie systemu opieki zdrowotnej powoduje, że tego programu nie możemy uruchomić – powiedział minister zdrowia podczas sobotniej konferencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
celebryta
2 lata temu
No i nie zapominajcie o prywatyzacji lasów i szpitali bo takie POmysły już też mieli.. ... a więc ... za nierządów PO był problem z domknięciem budżetu państwa i to przez 8 lat każdego roku ... ferowane dla 'najbliższych' dotacje unijne oraz liczne wyłudzenia podatku przez wspomnianych to właśnie specjalność wymienionej formacji politycznej ... Polacy są już mądrzy, wiedzą że mimo licznych wad obecnie panujących są oni jedynym rozsądnym wyjściem dla Polaków i Polski aby kraj nasz był naszą Ojczyzną, a położenie geograficzne było jedynie uproszczeniem podróżowania a nie zmianą tożsamości narodowej ... Polak jest Polakiem a nie Europejczykiem w pierwszej kolejności ... ( Wystarczy spojrzeć na Budkę, aby zobaczyć jak wygląda coromawirus... )
rodak
2 lata temu
Borys, co ty bierzesz! W Zakopanem "pieniędzy" nie ma i nie bedzie! :)))) Przez 8 lat nie wiedzieli gdzie zakopane pieniądze !? - Gorszych pajaców to nigdy nie było -- Co robiliscie jak rzadziliscie polmozgi wszysko prywatyzowaliscie kolesiom bo Polska dla was to nienormalnosc tylko kolesiostwo i oblawianie sie na majatku Polakow! : )) Borysie Budka, a może lepiej niech Pan ogłosi upadek całkowity PO PSL i jako ostatni zgasi światło. - P. Budka może lepiej dla Pana i rodziny będzie jak Pan już wcale się nie odezwie publicznie ! = P BUDKA OPOWIADA PAN BREDNIE, CO WY MOŻECIE DOBREGO ZROBIĆ ! : ))) A niedawno mówił ich skompromitowany minister finansów że "piniędzy nie ma i nie będzie" .... co to za dyletanci w tej PO aż wstyd słuchać..
Gall
2 lata temu
powstaje bardzo proste pytanie - dla czego po+psl za czasów 8 lat swoich nierządów nie była nawet zainteresowana podjęciem jakichkolwiek tematów rozwojowych czy oddłużeniowych - teraz za czasów rządów prawicy chce decydować o wydatkach - to prymitywna bezczelność
Firefox
2 lata temu
My wiemy że wy wiecie, Arułkowicz zamykał szpitale.
Feldmarszałek
2 lata temu
Dobrze że masz Arłukowicza. Głupotę podzielicie na pół
...
Następna strona