Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Pozew PBG przeciw PGNiG. Państwowy gigant może zapłacić 118 mln zł

0
Podziel się:

Współpraca PBG i PGNiG przy realizacji dwóch projektów budowlanych skończyła się pozwem na 118 mln zł. Spór toczy się o wynagrodzenie za pracę i zwrot kaucji. Wcześniej na podobną kwotę PGNiG ścigało PBG.

PBG wykonywał na zlecenie PGNiG prace budowlane.
PBG wykonywał na zlecenie PGNiG prace budowlane. (Fotolia)

Jedna z większych firm budowlanych w Polsce złożyła pozew wzajemny przeciwko PGNiG. Gigant kontrolowany przez skarb państwa został wezwany do zapłaty 118 mln 81 tys. 28,98 zł wraz z ustawowymi odsetkami.

Pozew dotyczy dwóch inwestycji realizowanych przez konsorcjum, w którego skład wchodzi PBG. Zleceniodawcą było właśnie PGNiG. Chodzi o budowę podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach i "Projekt LMG - Ośrodek Centralny, Strefy Przyodwiertowe, Rurociągi i inne".

W przypadku pierwszej inwestycji PBG oczekuje zapłaty reszty należnego wynagrodzenia, które do tej pory nie zostało wypłacone. W drugiej chodzi o zwrot kaucji stanowiącej zabezpieczenie roszczeń gwarancyjnych - zdaniem władz PBG - bezpodstawnie rozliczonej w ramach umowy ze spornymi wierzytelnościami PGNiG wobec konsorcjum.

Zobacz także: PGNiG daje miliony na wymianę pieców

Wspomniane sporne wierzytelności wynikają z pozwu z października 2016 roku, w którym to PBG zostało wezwane przez PGNiG do zapłaty prawie 159 mln zł (w tym odsetki).

W kwietniu 2014 roku PBG otrzymało od PGNiG oświadczenie o odstąpieniu od umowy na realizację inwestycji w Wierzchowicach. W oświadczeniu PGNiG zażądało kary umownej w wysokości 133,4 mln zł, czyli 10 proc. wynagrodzenia brutto należnego wykonawcy.

PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż w kraju i za granicą.

Z kolei grupa PBG świadczy specjalistyczne usługi budowlane w zakresie instalacji do wydobycia gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw oraz generalne wykonawstwo inwestycji z zakresu budownictwa energetycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)