Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premie za wyniki w państwowych firmach są stopniowo przywracane

Spółki Skarbu Państwa wracają do wypłat premii za wyniki zarządom. Starają się jednak robić to po cichu. W pamięci bowiem cały czas są słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w 2018 roku grzmiał o skromniejszych zarobkach polityków i menedżerów państwowych spółek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Za majątek Skarbu Państwa odpowiada nowe ministerstwo aktywów państwowych pod kierownictwem Jacka Sasina. (Fot: PAP/Aleksander Koźmiński)

Jarosław Kaczyński stwierdził w 2018 roku, że "wszelkie dodatkowe, poza pensją, świadczenia mają zniknąć”. Dlatego też "Puls Biznesu" przyjrzał się raportom państwowych spółek za rok 2019 i poprzednie, by sprawdzić, jak wygląda to w praktyce.

"PB" podaje, że w energetycznym Tauronie premie popłynęły na konta zarządu jeszcze przed wypowiedzią szefa Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast Enea wypłaciła je m.in. ze względu na ryzyko procesowe. Natomiast premii za 2017 rok nie wypłaciły PGNiG i PGE. O ile ta druga nie ujawniła jeszcze raportów, o tyle w PGNiG doszło do kumulacji wypłat.

"W ubiegłym roku (2019) członkom zarządu PGNiG zostało wypłacone wynagrodzenie zmienne (tzw. premia MBO) za rok 2017 i 2018. Rok 2019 będzie dopiero rozliczany" - przekazało dziennikowi biuro prasowe gazowej firmy.

Zobacz też: Ile kosztuje wykonanie jednego testu na koronawirusa? Ekspert ujawnia koszty

Premię za 2017 rok otrzymało również część pracowników Lotosu, np. były prezes spółki Marcin Jastrzębski. Nie ma natomiast pewności co do premii za 2018 rok - Lotos nie odpowiedział na zapytania w tej sprawie "PB".

Najbliższe dni mogą być dramatyczne dla wielu polskich firm i pracowników.
Nadchodzi czarny tydzień. Pracę mogą stracić nawet 3 mln Polaków

Natomiast w Jastrzębskiej Spółce Węglowej rzeczywiście nie wypłacono premii za 2017 rok. Jednak wynagrodzenie zmienne za rok później - już tak, chociaż dopiero w styczniu 2020 roku. Czterech członków zarządu otrzymało łącznie 1,209 mln złotych. Natomiast, jak informuje gazetę biuro prasowe JSW, wynagrodzenie zmienne za 2019 rok "nie było rozpatrywane przez radę nadzorczą".

Część spółek nalicza premię, chociaż nie ujawniło wprost "PB", czy ją wypłaciło. Taki przypadek dotyczy m.in. KGHM i PKN Orlen.

Na razie programy socjalne są niezagrożone - zapewnia minister Jadwiga Emilewicz.
Koronawirus na razie nie zagraża programom socjalnym. Emilewicz zabiera też głos ws. budżetu

A co na to wszystko Ministerstwo Aktywów Państwowych? "Członkowie zarządów spółek mają podpisane umowy zawierające dwa elementy wynagrodzenia - część stałą i część zmienną - i zgodnie z postanowieniami tych umów część zmienna musi zostać wypłacona, jeżeli cele zarządcze zostaną zrealizowane" - odpowiedziało MAP na zapytania dziennika.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

tolSkandal!!To są spółki skarbu państwa i zyski powinny iść do budżetu dla wszystkich obywateli.Dostają co miesiąc bardzo wysokie wynagrodzenie.Ale … Czytaj całość

25-03-2020

AC DCA wystarczyło nie głosować na PIS..

25-03-2020

ALApis jest tak pazerny ze dla kasy zrobi wszystko

Rozwiń komentarze (500)