Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Premie za wyniki w państwowych firmach są stopniowo przywracane

500
Podziel się

Spółki Skarbu Państwa wracają do wypłat premii za wyniki zarządom. Starają się jednak robić to po cichu. W pamięci bowiem cały czas są słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w 2018 roku grzmiał o skromniejszych zarobkach polityków i menedżerów państwowych spółek.

Za majątek Skarbu Państwa odpowiada nowe ministerstwo aktywów państwowych pod kierownictwem Jacka Sasina.
Za majątek Skarbu Państwa odpowiada nowe ministerstwo aktywów państwowych pod kierownictwem Jacka Sasina. (PAP, PAP/Aleksander Koźmiński)
bDBeLvYl

Jarosław Kaczyński stwierdził w 2018 roku, że "wszelkie dodatkowe, poza pensją, świadczenia mają zniknąć”. Dlatego też "Puls Biznesu" przyjrzał się raportom państwowych spółek za rok 2019 i poprzednie, by sprawdzić, jak wygląda to w praktyce.

"PB" podaje, że w energetycznym Tauronie premie popłynęły na konta zarządu jeszcze przed wypowiedzią szefa Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast Enea wypłaciła je m.in. ze względu na ryzyko procesowe. Natomiast premii za 2017 rok nie wypłaciły PGNiG i PGE. O ile ta druga nie ujawniła jeszcze raportów, o tyle w PGNiG doszło do kumulacji wypłat.

"W ubiegłym roku (2019) członkom zarządu PGNiG zostało wypłacone wynagrodzenie zmienne (tzw. premia MBO) za rok 2017 i 2018. Rok 2019 będzie dopiero rozliczany" - przekazało dziennikowi biuro prasowe gazowej firmy.

bDBeLvYn
Zobacz także: Zobacz też: Ile kosztuje wykonanie jednego testu na koronawirusa? Ekspert ujawnia koszty

Premię za 2017 rok otrzymało również część pracowników Lotosu, np. były prezes spółki Marcin Jastrzębski. Nie ma natomiast pewności co do premii za 2018 rok - Lotos nie odpowiedział na zapytania w tej sprawie "PB".

bDBeLvYt

Natomiast w Jastrzębskiej Spółce Węglowej rzeczywiście nie wypłacono premii za 2017 rok. Jednak wynagrodzenie zmienne za rok później - już tak, chociaż dopiero w styczniu 2020 roku. Czterech członków zarządu otrzymało łącznie 1,209 mln złotych. Natomiast, jak informuje gazetę biuro prasowe JSW, wynagrodzenie zmienne za 2019 rok "nie było rozpatrywane przez radę nadzorczą".

Część spółek nalicza premię, chociaż nie ujawniło wprost "PB", czy ją wypłaciło. Taki przypadek dotyczy m.in. KGHM i PKN Orlen.

A co na to wszystko Ministerstwo Aktywów Państwowych? "Członkowie zarządów spółek mają podpisane umowy zawierające dwa elementy wynagrodzenia - część stałą i część zmienną - i zgodnie z postanowieniami tych umów część zmienna musi zostać wypłacona, jeżeli cele zarządcze zostaną zrealizowane" - odpowiedziało MAP na zapytania dziennika.

bDBeLvYu

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDBeLvYO
KOMENTARZE
(500)
tol
10 miesięcy temu
Skandal!!To są spółki skarbu państwa i zyski powinny iść do budżetu dla wszystkich obywateli.Dostają co miesiąc bardzo wysokie wynagrodzenie.Ale jeszcze mało!!Premie po 250.000- 300.000 . Siedzą i ciągną kasę,ile się da do prywatnych kieszeni.Część Polaków nie wie,czy udaje ,że nie wie???Obrzydliwe!!
AC DC
10 miesięcy temu
A wystarczyło nie głosować na PIS..
ALA
10 miesięcy temu
pis jest tak pazerny ze dla kasy zrobi wszystko
bDBeLvYP
Dojna Zmiana
10 miesięcy temu
Dojna Zmiana sobie nie odpuści , teraz gdy koronawirus może im odebrać władze będą jeszcze więcej wyciągać gzie tylko się da i kraść , kraść , kraść . Te dwa miliardy na TVP. pójdą na opłacenie dziwnych zleceń i usług dla partyjnych konsultantów czyli rodzin , kolegów polityków !! Dojna Zmiana PIS musi zarobić
WLdi
10 miesięcy temu
To są prawdziwi oszuści i zlod, ieje. Kryzys a oni dalej doją ile wlezie. Jak najszybciej trzeba skonc, yc z tym złodziejstwem i pod TS
...
Następna strona