Notowania

Koronawirus na razie nie zagraża programom socjalnym. Emilewicz zabiera też głos ws. budżetu

- Dzisiaj na pewno nie mówimy o zawieszaniu programów społecznych - zapewnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na razie programy socjalne są niezagrożone - zapewnia minister Jadwiga Emilewicz. (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

- Programy, które przygotowaliśmy, dziś nie wymagają żadnych korekt - mówiła we wtorek wieczorem w TVN24 Emilewicz. W ten sposób komentowała epidemię koronawirusa i jej skutki dla gospodarki oraz zapowiedziany przez rząd pakiet pomocowy.

W ubiegłym tygodniu na wsparcie gospodarki premier zapowiedział 212 mld zł. Te pieniądze mają zabezpieczyć pracowników, wspomóc finansowo firmy, dofinansować ochronę zdrowia, wzmocnić system finansowy i zapewnić inwestycje publiczne.

Rząd będzie musiał znaleźć niecałe 70 mld zł. Na pozostałe 142 mld zł złoży się NBP i niewymagające bezpośrednich nakładów z budżetu działania m.in. sektora bankowego (dotyczy to np. wakacji kredytowych).

Obejrzyj też: Biznes w czasie epidemii. Fabryki stoją, przepływy finansowe zatrzymane

Co to oznacza dla naszego budżetu? Jadwiga Emilewicz mówiła we wtorek, że ewentualna nowelizacja budżetu na 2020 r. byłaby możliwa w maju lub w czerwcu, przy założeniu rozluźnienia reguły wydatkowej.

W poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przedstawił swoje szacunki, jeśli chodzi o tegoroczny deficyt sektora finansów publicznych.

- Rząd ma dużą przestrzeń, by w tym roku zwiększyć wydatki budżetowe i powiększyć deficyt nawet do 6 proc. PKB, a może i więcej, by te pieniądze trafiły na ochronę rynku pracy i do sektora przedsiębiorstw - mówił Borys.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

czy ktoś to jeszcze pamięta?Emilewicz: Kryzys wywołany koronawirusem może okazać się szansą dla polskich przedsiębiorców

24-03-2020

RychUuu Juz narazie. Za tydzien będzie ze zagraża. A po 2 mscach wycofaja 500

25-03-2020

Niedobrze się robi...Ku..., ludzie będą tracić pracę, a 500+ ma się dobrze. Część tego towarzystwa to zwykłe nieroby. Są i tacy, którzy 500+ dodają do luksusu. Ale na to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (89)