Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent apeluje do rządu o dokończenie wypłaty odszkodowań za suszę

1
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się z apelem do członków rządu o dokończenie wypłaty zaległych odszkodowań dla rolników, którzy ponieśli szkody w uprawach ze względu na zeszłoroczną suszę.

Prezydent apeluje do rządu o dokończenie wypłaty odszkodowań za suszę
bEpMkNzF

"Dzisiaj walczymy [...] ze wszystkimi skutkami [...] koronawirusa i tych przerw w funkcjonowaniu polskiej gospodarki, które ta epidemia wywołała. Wiem, że z tym są związane ogromne koszty, [...] ale nie widzę możliwości, by wśród tych setek miliardów złotych nie znalazła się kwota [...], żeby zrealizować te roszczenia, które pozostają z ubiegłego roku" - powiedział prezydent w trakcie briefingu.

Zdaniem prezydenta jest to niezbędne "dla sprawnej polityki rolnej, którą [...] chcemy w Polsce realizować, [...] by polski rolnik mógł zapewnić nam bezpieczeństwo żywnościowe, te wypłaty mają absolutnie fundamentalne znaczenie".

"Mój zdecydowany apel do pana premiera i do Rady Ministrów, aby tę wypłatę zeszłorocznych odszkodowań za straty, wywołane suszą zrealizować" - powiedział Duda.

bEpMkNzH

"Bardzo proszę, żeby te zobowiązania [...] zostały jak najszybciej zrealizowane" - zaznaczył.

Z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu wynika, że rząd przygotowuje przepisy, zakładające wypłatę zaliczek dla producentów rolnych, którzy z powodu suszy, powodzi czy huraganu ponieśli w roku ubiegłym straty powyżej 5 tys. zł, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zaliczki miałyby być wypłacane ze względu na konieczność przesunięcia w czasie realizacji wniosków o odszkodowania.

Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planowana jest na II kwartał.

Planowano, że Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (zajmująca się wypłatami) wypłacałaby zaliczki na poczet pomocy w związku z wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, w wysokości 2 500 zł producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w wysokości powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej i z których wniosków wynika, iż przysługiwałaby im pomoc w wysokości powyżej 5 000 zł.

bEpMkNzN

Zaliczki te miałyby być wypłacane z urzędu.

Uzasadniając potrzebę wprowadzenia tej regulacji zaznaczono, że ze względu na stan epidemii zaplanowane wcześniej wydatki na rekompensaty dla producentów rolnych za szkody poniesione w 2019 r. muszą zostać przesunięte w czasie. A to oznacza brak możliwości wypłaty ww. pomocy wszystkim poszkodowanym producentom rolnym, którzy złożyli wnioski o jej udzielenia, podano.

Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że w ubiegłym wypłacono odszkodowania na kwotę około 710 mln zł, w tym roku dotychczas na kwotę ponad 230 mln zł.

Środki na wypłatę były uwzględnione w ustawie okołobudżetowej w wysokości 253 mln zł.

bEpMkNzO

Dodatkowo Komisja Finansów Publicznych zdecydowała na początku kwietnia o poparciu wniosku ministra finansów ws. przesunięcia kwoty 210 mln zł z rezerw celowych, 70 mln miało pochodzić z dodatkowych źródeł.

Odszkodowania wypłacane są producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem w 2019 roku suszy, huraganu, gradu deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, powstałe na powierzchni uprawy objętej co najmniej 30% danej uprawy.

Złożyli oni w roku ubiegłym wnioski o odszkodowania na łączną kwotę 2,33 mld zł.

bEpMkNAi
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
zczxcvxz
rok temu
przedwyborcze komedie. przeciez Duda to to samo co rzad, jego "apelowanie" to czesc kampanii wyborczej