Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Producent konserw gwiazdą warszawskiej giełdy. W kilka dni niemal podwoił wartość

Podziel się:

Pamapol do jeden z liderów polskiego rynku konserw i dań gotowych. Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że wzrósł popyt na tego typu produkty. Inwestorzy wyczuli w tym dobry interes i w kilka dni akcje spółki na giełdzie wzrosły o blisko 90 proc. Tylko we wtorek jej notowania na GPW rosną o ponad 20 proc.

Producent konserw gwiazdą warszawskiej giełdy. W kilka dni niemal podwoił wartość
Nie tylko produkty Pamapolu cieszą się dużym zainteresowaniem. Akcje na giełdzie także (Adobe Stock, amlet)

Od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie światowe giełdy zaliczyły duże spadki. Ciągle panuje bardzo nerwowa atmosferainwestorzy chętniej wybierają mniej ryzykowne aktywa finansowe.

Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie akcje staniały. Są spółki, w których giełdowi gracze widzą duży potencjał do wzrostu biznesu w związku z wojną. Gwiazdą wtorkowej sesji na GPW i kilku ostatnich dni jest polska firma Pamapol. Jej akcje po południu były ponad 20 proc. na plusie.

Jeszcze na zamknięciu poniedziałkowej sesji giełdowej można było kupić jej akcje po niecałe 2,90 zł za sztukę. Teraz chodzą już po 3,55 zł.

Notowania akcji Pamapolu z ostatnich dni

To już czwarty dzień z rzędu, gdy notowania Pamapolu pną się ostro w górę. W dniu wybuchu wojny na Ukrainie kurs akcji wynosił w najgorszym momencie zaledwie 1,89 zł.

W kilka dni wartość spółki wzrosła więc prawie dwukrotnie - z niecałych 70 mln do 123 mln zł. Pamapol przez inwestorów nie był tak wysoko wyceniany od 11 lat.

Zobacz także: Money. To się liczy

Konserwy na wagę złota

W czasie pandemii koronawirusa gwiazdą była spółka Mercator Medical, która produkowała rękawice medyczne i inne jednorazowe materiały tego typu. Teraz inwestorzy docenili Pamapol, który jest znany głównie z produkcji konserw, dań gotowych itp.

Pamapol jest jednym z liderów polskiego rynku w swojej branży. Do niego należą takie marki jak: Spichlerz Rusiecki, Kwidzyn, Sorella, i MitMar. W dobie wojny na Ukrainie zainteresowanie produktami spółki bardzo mocno wzrosło. Z jednej strony wielu Polaków na wszelki wypadek zaopatruje się w tego typu towary, a dodatkowo duże ilości konserw, puszek itp. jest kupowana z myślą o przekazywaniu ich Ukraińcom.

Gdyby wojna na Ukrainie się przedłużała, będą pojawiać się problemy z zaopatrzeniem tamtejszych sklepów w żywność. Istotne będzie wsparcie z Polski.

Dotychczas Pampol regularnie sprzedawała swoje produkty nie tylko w Polsce. Działa na 24 rynkach. Wśród nich jest Ukraina. Nie było jednak Rosji.

Makłowicz wkracza do gry

Nie tylko wojenne klimaty mogą wpływać na pozytywny odbiór spółki Pamapol wśród inwestorów. Kilka dni temu zarząd przedstawił interesujący komunikat.

W ostatnich dniach lutego Pamapol podpisał list intencyjny z firmą, której głównym wspólnikiem jest znany krytyk kulinarny Robert Makłowicz. Obie strony wyraziły chęć współpracy. Oficjalnie nie są znane plany i założenia dotyczące przyszłości.

Pamapol zastrzega, że ma 9 miesięcy na wyłączne negocjacje z firmą Makłowicza, a podpisany list intencyjny jeszcze niczego nie przesądza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl