Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Gaśnie blask giełdowej gwiazdy pandemii. Biznes zaczął przynosić straty

15
Podziel się:

W szczycie pierwszej fali pandemii koronawirusa polski producent rękawic Mercator Medical był wyceniany na 8 mld zł. Teraz to już niecały 1 mld zł. Spółka otrzymała w czwartek kolejny cios od inwestorów giełdowych w reakcji na informacje o tym, że biznes zaczął przynosić straty.

Gaśnie blask giełdowej gwiazdy pandemii. Biznes zaczął przynosić straty
Mercator Medical notuje straty, co wywołało ostry spadek cen akcji spółki (Adobe Stock, Wally)

Jesteśmy w piątej fali pandemii - przyznaje otwarcie minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednak od strony biznesowej wygląda to nieco inaczej. Polska spółka Mercator Medical (producent rękawic i innych jednorazowych materiałów medycznych), która była jednym z największych beneficjentów COVID-19, aktualnie notuje straty, a jej akcje na giełdzie w Warszawie toną.

W czwartek w południe jedna akcja Mercatora kosztowała około 89 zł. To o blisko 10 proc. niższy kurs niż na zamknięciu środowej sesji giełdowej. Wtedy wynosił dokładnie 99 zł.

Kurs akcji Mercator Medical z ostatnich dni

To zdecydowanie najgorsza spółka w prestiżowym indeksie WIG20 i jedna z najsłabszych na całym warszawskim parkiecie. W kilka godzin wycena jej całego biznesu skurczyła się o około 100 mln zł. Można ją szacować na 950 mln zł.

Mercator Medical ma straty

Mocny spadek notowań to reakcja inwestorów na najnowsze doniesienia z firmy. Zarząd zdradził wstępne informacje na temat wyników finansowych. Okazało się, że w czwartym kwartale 2021 roku spółka wypracowała tylko 5,3 mln zł zysku operacyjnego (EBITDA). Rok wcześniej w tej samej rubryce sprawozdania była kwota o 400 mln zł wyższa.

To musiało przełożyć się na wynik netto. Zamiast 349 mln zł zysku netto sprzed roku, teraz spółka jest 7,7 mln zł na minusie. Przychody w tym samym czasie spadły z 652 do 278,5 mln zł.

Zobacz także: Money. To się liczy

- Obserwowane już od pierwszego kwartału 2021 roku spadki cen rękawic i wzrosty ich rynkowej dostępności trwały nadal w czwartym kwartale. Kolejne fale koronawirusa i wprowadzane w wielu krajach obostrzenia nie wpłynęły jednak pozytywnie na sytuację producentów i dystrybutorów rękawic jednorazowych - komentuje Michał Romański, członek zarządu ds. finansowych w Mercator Medical.

Dodaje, że druga połowa 2020 roku oznaczała rekordowo wysokie ceny rękawic, co przełożyło się na efekt bardzo wysokiej bazy porównawczej rok do roku.

- Mamy nadzieję, że w bieżącym roku rynek rękawic znajdzie już równowagę, która pozwoli nam na ustabilizowanie i wzrost generowanych rezultatów - podkreśla Romański.

Mercator Medical - spadająca gwiazda

Biznes Mercatora jest obecnie wyceniany przez inwestorów giełdowych na około 950 mln zł. To sporo jak na firmę, która jeszcze kilka lat temu miała kapitalizację rzędu 200 mln zł.

Warto jednak zauważyć, że pandemia koronawirusa bardzo mocno napędziła sprzedaż rękawic i innych materiałów jednorazowych. Dzięki temu Mercator Medical był jedną z najjaśniejszych gwiazd warszawskiej giełdy w 2020 roku. Od wybuchu pandemii przez kolejne siedem miesięcy akcje spółki poszły w górę blisko 36-krotnie.

Z niewielkiej firmy wartej 200 mln zł zrobił się gigant wyceniany w szczytowym momencie na prawie 8 mld zł. Od połowy października 2020 było już tylko gorzej. W ten sposób powoli kapitalizacja skurczyła się do obecnego niecałego 1 mld zł.

Kurs akcji Mercator Medical

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Jack
2 lata temu
Cena 89 zł to jakiś kosmos jak spadnie jeszcze połowę będzie można się jej przyjrzeć
Asad
2 lata temu
Przecież to warte max 30zl była okazja więc ludzie zarobili ale teraz każdy wywala ten papier
Nowywał
2 lata temu
Modelowy przykład absurdów giełdy
emeryt
2 lata temu
Czyli wraca normalność.
Yeti
2 lata temu
Nagle sami chcieli wszystko sprzedawac. Wykluczyli postednikow.A ci ruszyli na zakupy do azji. Chytry krakus traci dwa razy!!!!