Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Produkcja aut sparaliżowana. Brakuje surowców do baterii

32
Podziel się:

Wpierw braki w półprzewodnikach, a teraz niewystarczająca ilość surowców do produkcji baterii. Europejska motoryzacja ma poważny problem. Koncerny starają się zapewnić dostawy ogniw do baterii, ale pokryć zapotrzebowanie jest coraz trudniej.

Produkcja aut sparaliżowana. Brakuje surowców do baterii
Europejska motoryzacja ma poważny problem. (volkswagen-newsroom.com)

Problem tkwi w dostępności takich surowców jak lit, nikiel, mangan i kobalt - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Rynek jest rozchwiany. Czynione są duże inwestycje w fabryki ogniw, ale nie w wydobycie surowców.

Ceny na rynkach rosną, bo zapotrzebowanie na nie jest znacznie większe niż możliwości wydobycia. Jak wskazuje "Rz", na uruchomienie nowych kopalni, podstawę łańcucha dostaw, potrzeba około 7 lat.

Zobacz także: Milion samochodów elektrycznych w Polsce w 2025 roku. "Trudny temat do realizacji"

Jak przewidują eksperci z BMI, ceny kobaltu wydobywanego w Demokratycznej Republice Konga wzrosną. Z kolei cena węglanu litu w ciągu roku wzrosła ponad dwukrotnie.

Największe europejskie koncerny - jak Volkswagen, Daimler i Stellantis - starają się zapewnić dostawy ogniw baterii. I tak VW np. ściąga lit z Australii i Chile, kobalt z Konga, a grafit z Chin.

Problemem jednak może okazać się koszt importu. Wyższe cła, wojny handlowe, a do tego przerwy wywołane takimi zdarzeniami, jak pandemia COVID-19 czy blokada Kanału Sueskiego, mogą pogłębiać kryzys.

Jakie konsekwencje nasz czekają? Jeśli nie będzie wystarczających dostaw, wyprodukują mniej e-aut, a więc te będą droższe, co w ostatecznie przełoży się na mniejsze dochody producentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
aliBaba40
2 lata temu
może w końcu upadnie ten absurd "samochodów" elektrycznych, na dzisiejszym etapie praktycznie bez zalet (bez praktycznych zalet dla konsumenta)
Nikt wazny
3 lata temu
Do tego Holek ( ten polski kierowca) mówił, bo widział, jak takie auto elektryczne sie zapali, to niczym nie idzie go ugasić.
PSG1
3 lata temu
Żadne elektryczne na akumulatorach Tylko na wodór
Ted.
3 lata temu
Cały czas twierdzę ,że auta elektryczne nie mają szans w przyszłości . Bedzie to tylko marginalna odskocznia od aut spalinowych. Już na wstępie widać różnorakie problemy a co będzie za kilka lat ? Kraje zasobne w surowce do produkcji akumulatorów będą dyktować warunki . I wtedy wrócimy do produkcji aut wyłącznie spalinowych .
gcfgnh
3 lata temu
Na świecie jest 200 milinów samochodów. W momencie jak te samochody wszystkie już bedą elektryczne bedzie STOP. Zabraknie surowców do ich dalszej produkcji i wrócimy do spalinowych.
...
Następna strona