Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prognozy PKB dla Polski. Euler Hermes daje 3 z niewielkim plusem

11
Podziel się

Wzrost gospodarczy Polski powyżej 4 proc. to już tylko wspomnienie. Eksperci Euler Hermes prognozują spowolnienie do 3,2 proc. w całym 2020 roku.

Polska gospodarka spowalnia.
Polska gospodarka spowalnia. (East News, Szymon Starnawski/Polska Press/East News)
bDKmvutN

Euler Hermes prognozuje średnio w całym 2020 roku spowolnienie na 3 z niewielkim plusem. Jednak jak zastrzega Manfred Stamer, w kolejnych kwartałach będzie widoczne stopniowe ożywienie.

- Patrząc na dane miesięczne, wskaźnik PMI dla przemysłu, a także jego podkomponenty, nowe zamówienia i nowe zamówienia eksportowe faktycznie osiągnęły najniższe poziomy w październiku 2019 roku i odnotowały lekkie ożywienie pod koniec ubiegłego roku. W konsekwencji przewidujemy, że realny wzrost PKB osiągnie najniższy poziom na przełomie roku i prognozujemy stopniowe ożywienie w trakcie 2020 - komentuje starszy ekonomista Euler Hermes.

bDKmvutP

Podsumowuje, że realny PKB w 2019 roku wzrósł w Polsce o 4 proc., co oznacza spadek z poziomu 5,1 proc. w 2018. Sugeruje, że informacje dotyczące strony popytowej dostępne są tylko częściowo, ale wskazują, że głównym motorem napędowym wzrostu w 2019 był popyt krajowy (3,6 pkt proc.), podczas gdy wkład eksportu netto wyniósł +0,4 pkt proc.

Zobacz także: Kiedy Polska dogoni gospodarczo Niemcy? Mateusz Morawiecki zabiera głos

W tym czasie konsumpcja prywatna wzrosła o 3,9 proc., co oznacza spadek z 4,3 proc. w 2018 roku. Dzięki kontynuowanemu wykorzystaniu funduszy UE na kwalifikujące się projekty, inwestycje odnotowały wzrost na poziomie 7,8 proc., chociaż nieco poniżej 8,9 proc. uzyskanych w 2018.

bDKmvutV

Jak wskazuje Manfred Stamer, zapasy odjęły 0,8 pkt proc. od całościowego wzrostu PKB w 2019 r., będąc tym samym głównym elementem przyczyniającym się do rocznego spowolnienia.

Spowolnienie nie jest tylko polskim problemem. Rozwój przyhamował na całym świecie. Euler Hermes ocenia, że gospodarka w strefie euro powinna rosnąć poniżej jej potencjalnego tempa, czyli 1,4 proc. rocznie. W tym i przyszłym roku szacują, że PKB wzrośnie o 1 i 1,3 proc.

Znacznie szybciej rozwijają się Chiny, ale i tu trend jest spadkowy. Tempo wzrostu gospodarczego analitycy oszacowali na 5,9 proc. i 5,8 proc. odpowiednio w latach 2020-2021.

bDKmvutW

Ochłodzeniu ma ulec też gospodarka USA, która w 2019 roku rosła w tempie 2,3 proc. W tym dynamika PKB ma zwolnić do 1,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKmvuuq
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(11)
Pol
rok temu
Bedzie ze 2 to max chyba ze inflacja strzeli ok 5 to moze bedzie max 3 a inflacja ok 8 to pkb moze ze 3.5 tyle w temacie. Podwyzki cen przed nami czyli inflacja tez a pkb nie bedzie szalalo inwestycja siadaja panstwowe samorzadowe siada bo samorzady nie majo kasy bo rzad obcial i karze placic za nauczycieli. A prytwatnych nima bo rzadzacy chco przejac sady. Takze kto w sadzie wygra ze skarbowka cza sobie samemu odpowiedziec . spoko czarnym rokiem czyli rokiem prawdy okaze sie 2021 na ktory juz nie zaplanuja budzetu a cza bedzie znalesc srodki chocby na tzw 14 ze 10 mld. I ze 10 do 15 na waloryzacje inflacji emeryci. Ale zobaczymy co za daniny podnioso
Polak
rok temu
3,2% to mniej jak dodruk w postaci 500+
Tak
rok temu
Chyba zakładają, że min. 1,5 - 2 % wyniknie z unijnej dotacji i że silnie się zadłużymy kolejny rok, by pobudzać konsumpcję. A potem - Grecja.
bDKmvuur
logiczny
rok temu
Od 3% wzrostu PKB zaczyna się brak możliwości realizacji planów budżetowych i konieczność powiększania długu poprzez emitowanie obligacji państwowych obciążające przyszłe pokolenia z rocznika 500+ to już na pewno;(
fuqu
rok temu
To było dawno, bardzo dawno ze 25 lat temu, ale pamięć mam słoniową, więc pamiętam. W artykule ekonomista udowodnił, że Polska może dogonić ZACHÓD w ciągu 50 lat. Tyle, że musiał być spełniony jeden .... skromny..... warunek. Rok w rok wzrost gospodarczy w granicach 7% Jakoś mi się tak przypomniało.