Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Przejęcie Mostostalu Warszawa. Hiszpanie się złamali. Zapłacą o jedną trzecią więcej

82
Podziel się:

Hiszpanom nie udało się tanio kupić połowy akcji warszawskiego Mostostalu. Fundusze emerytalne zażądały więcej. Zamiast 3,45 zł za akcję przejmujący zapłaci 4,50 zł.

Na polskich drogach królują hiszpańskie firmy
Na polskich drogach królują hiszpańskie firmy (East News, Łukasz Szelag/REPORTER/EAST NEWS)

Acciona Construcción podniosła cenę w wezwaniu na wszystkie akcje Mostostalu Warszawa do 4,5 zł za akcję, podała spółka. Poprzednio Hiszpanie chcieli płacić 3,45 zł, ale najwyraźniej nie spotkało się to z pozytywnym odzewem reszty akcjonariuszy.

OFE PZU Złota Jesień, który ma ponad 18 proc. akcji Mostostalu oraz Aviva OFE z prawie 6 proc. najwyraźniej twardo negocjowały, skoro cena skoczyła o ponad 30 proc.

Nie tylko podniesiono cenę, ale wydłużony został także pierwszy etap przyjmowania zapisów, pozwalający na szybkie rozliczenie transakcji, który potrwa do 5 sierpnia. Transakcja będzie sfinalizowana do 8 sierpnia, a pieniądze trafią do sprzedających 12 sierpnia.

Wezwanie Acciona Construcción ogłosiła 2 lipca. Dotyczy wszystkich akcji Mostostalu Warszawa, które nie należą do wzywającego. Dotąd Hiszpanie mieli 50,1 proc. akcji, teraz chcą 100 proc. Skup obejmie 9 981 267 akcji. Ich wartość dzięki podwyższeniu ceny wezwania wzrosła z 34 do 45 mln zł . Zapisy w wezwaniu przyjmuje Santander Bank Polska - Santander Biuro Maklerskie.

Zobacz też: Nowe drogi w Polsce. Kończy się etap budowy autostrad

Hiszpanie zdominowali polskie drogi

Hiszpańska Acciona przejmuje Mostostal Warszawa, czyli dziesiątą największą firmę w polskim budownictwie drogowym, a pochodzący z tego samego kraju Ferrovial kontroluje Budimex - największą w polskiej "drogówce". Można powiedzieć, że firmy z tego kraju przejęły większośc budownictwa drogowego w Polsce.

"Intencją Acciona jest wycofanie Mostostalu z obrotu giełdowego aby uprościć strukturę grupy, w szczególności w obliczu znaczących potrzeb w zakresie dostępu do finansowania i gwarancji, a także wsparcia technicznego niezbędnego do dalszego rozwoju spółki. Transakcja umożliwia inwestorom wyjście z inwestycji w relatywnie niepłynną spółkę, która ponadto nie wypłaca akcjonariuszom dywidendy" - podano w komunikacie.

Bez ok. 200 mln zł wewnątrzgrupowych pożyczek od Acciony, zaklasyfikowanych w 2013 r. jako kapitały własne Mostostalu Warszawa, wartość księgowa spółki byłaby ujemna. Biorąc pod uwagę obecną sytuację spółki, jak i całej branży w Polsce, wzywający ocenia, iż zaproponowana oferta jest atrakcyjną opcją dla inwestorów.

"Jeżeli po przeprowadzeniu wezwania wzywający będzie posiadał akcje spółki reprezentujące liczbę głosów na walnym zgromadzeniu spółki umożliwiającą przeprowadzenie procedury przymusowego wykupu zgodnie z właściwymi przepisami prawa, wzywający zamierza przeprowadzić procedurę przymusowego wykupu akcji akcjonariuszy mniejszościowych spółki, po którym nastąpi przywrócenie akcjom spółki formy materialnej oraz wycofanie ich z obrotu na rynku regulowanym GPW" - informuje Acciona.

Drugi etap przyjmowania zapisów rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa do 21 sierpnia. Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji to 26 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

budownictwo
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
Jerry
5 lata temu
Przykro, że przed laty poprzednie rządy wysprzedawały firmy państwowe i dziś gdy właściciel ma ponad 50 proc udziałów to może robić co chce.
Jerry
5 lata temu
Dzieciaki spokojnie. To prywatna a nie państwowa spółka. I tu nawet 4 -chTusków cz 5 -ciu Kaczyńskich nie ma nic do powiedzenia.
reds
5 lata temu
polskie fundusze emerytalne wysprzedaja srebra.....emeryci bedziecie zrec piasek
Młody
5 lata temu
Przecież tylko po wszystko sprzedawał? Co teraz pisiorki powiedzą
naród zwycięż...
5 lata temu
Niech biorą przykład z "Kulawego Dewelopera", nabył większościowy pakiet za 500+ i to dopiero od drugiego dziecka.
...
Następna strona