Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
09.11.2020 17:16

Przewaga polskich banków na tle europejskich stopniowo maleje. Coraz więcej regulacji i podatków

Pandemia koronawirusa sprawiła, że zyski banków mocno spadły. Z powolnym spadkiem rentowności sektor mierzy się jednak znacznie dłużej - wynika z raportu NBP. Ciągle banki w Polsce wypadają lepiej niż w Europie, ale przewaga już nie jest tak imponująca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Polski sektor bankowy nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś. (Fot: Rafał Parczewski)

Dwa największe banki działające w Polsce (PKO BP i Pekao) notują około 40 proc. niższe zyski niż w 2019 roku. A są przykłady dużych graczy, którzy mają jeszcze większy regres, a nawet są pod kreską.

Tym samym sektor bankowy w kontekście np. przyszłych przejęć i fuzji stał się znacznie mniej atrakcyjny niż kilka lat temu. Warto jednak zauważyć, że już przed pandemią wskaźniki zyskowności w branży stopniowo pogarszały się.

Wysoka efektywność kosztowa banków w Polsce umożliwiła im w ostatnich latach osiąganie zwrotów na poziomach wyższych niż średnio w UE, jednak przewaga ta stopniowo zmniejsza się - wynika z najnowszego raportu NBP.

Druga fala kryzysu. Ekspert mówi, ile nas będzie kosztować

"W ostatnich kilku latach wzrostowi skali działalności banków towarzyszyła względna stabilizacja nominalnych wyników finansowych sektora. Znalazło to odzwierciedlenie w stopniowym spadku zwrotu z aktywów, jak również zwrotu z kapitału" - wskazują eksperci przygotowujący raport dla NBP.

Wyliczają, że wskaźniki zyskowności z kapitału spadły poniżej teoretycznego kosztu jego pozyskania. Jednak dzięki utrzymywaniu kosztów w ryzach, banki wyglądają ciągle lepiej niż w innych krajach zachodniej Europy. Choć już gorzej niż średnio w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

"Mimo stałego wzrostu skali działalności bankowej wyniki finansowe sektora pozostawały w ostatnich latach poniżej poziomu osiąganego w okresie 2011-2014. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku zyskowności sektora bankowego" - wskazano w raporcie.

Co ciekawe, na tle działających w Polsce przedsiębiorstw niefinansowych i innych instytucji finansowych, banki osiągały przeciętnie niższe zwroty z kapitału.

NBP wskazuje, że spadek zyskowności sektora bankowego od 2015 roku wynikał w dużym stopniu z wdrażania nowych regulacji oraz ze wzrostu podatkowych i niepodatkowych obciążeń finansowych banków.

W szczególności wynikało to z wprowadzenia od lutego 2016 roku podatku od niektórych instytucji finansowych oraz wzrostu składek na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, banki, nbp, wyniki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-11-2020

LolCo tu komentować i tak ludzie zapłacą za wszystko. Za indolencja zarządzających, za budowę szpitali sic! za upadające Skoki a jak coś zawsze można … Czytaj całość

10-11-2020

PolakI bardzo dobrze, żeby tych bansterów szlag w końcu trafił. Banki są całkowicie zbędne gospodarce, to krwiopijcy żerujący na ludziach. Są już na tyle … Czytaj całość

10-11-2020

okoanapad Ukraińców na bankomaty w Dęmbo Wielkie

Rozwiń komentarze (4)