Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Indeks PiS 2.0 najniżej od maja. Straty na akcjach idą w kilkanaście miliardów złotych

782
Podziel się:

Indeks PiS 2.0 spadł do najniższego poziomu od maja i radzi sobie gorzej od giełdowego WIG-u. Akcje Skarbu Państwa w dziesięciu największych spółkach w trzy miesiące straciły na wartości prawie 16 mld zł.

Indeks PiS 2.0 najniżej od maja. Straty na akcjach idą w kilkanaście miliardów złotych
Największe państwowe spółki tracą zaufanie inwestorów w dobie epidemii koronawirusa.

Indeks PiS 2.0 od sierpnia systematycznie traci na wartości. Wskaźnik - wyliczany przez money.pl na podstawie notowań akcji dziesięciu największych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa - jest na poziomie 674 pkt., a startował z 1000 pkt. na początku drugiej kadencji rządu w połowie listopada zeszłego roku.

To oznacza, że przez prawie rok wycena największych państwowych spółek spadła o blisko jedną trzecią.

Od ostatniej sierpniowej aktualizacji Indeksu PiS 2.0 kurs spadł o prawie 13 proc. Jeszcze wtedy mogło się wydawać, że epidemia koronawirusa jest opanowana. Państwowe spółki na tle prywatnych firm giełdowych wypadały całkiem nieźle. Przez moment nawet wykres indeksu niemal pokrywał się z wykresem dynamiki zmian WIG.

W ostatnim czasie jednak oba wykresy znowu wyraźnie się rozjechały, co sugeruje, że pojawił się deficyt zaufania do spółek kontrolowanych przez państwo.

Skąd przecena?

Nastroje na giełdzie w Warszawie w związku z kryzysem są złe, wiec trudno się dziwić notowaniom Indeksu PiS 2.0. Skąd jednak gorsze statystyki od akcji prywatnych firm?

Spółki Skarbu Państwa od kilku lat nie są tylko typowym podmiotem gospodarczym nastawionym na osiąganie zysków (co jest kluczowe z punktu widzenia inwestorów giełdowych), ale też pełnią rolę wspierającą działalność społeczną, co nie idzie w parze ze spodziewanymi wynikami finansowymi.

Wystarczy wspomnieć np. o udziale PZU w repolonizacji sektora bankowego. Teraz okazuje się, że przez inwestycje w Alior Bank i Pekao narodowy ubezpieczyciel notuje setki milionów złotych strat. Była też akcja ratowania kopalni przez państwowe koncerny energetyczne, z czego teraz próbują się wykręcić.

Zobacz także: Druga fala kryzysu. Ekspert mówi, ile nas będzie kosztować

Najnowszym przykładem jest z kolei zaangażowanie spółek Skarbu Państwa w budowę szpitali. Premier zobowiązał do tego m.in. paliwowe koncerny Orlen i Lotos, a także KGHM i PKO BP.

Warto jednak podkreślić, że spadek wartości państwowych spółek na giełdzie nie bierze się z "widzi mi się" inwestorów, którzy nie rozumieją ich społecznej misji. Twarde dane pokazują zdecydowane pogorszenie ich wyników finansowych.

Z analizowanej przez nas dziesiątki spółek tylko grupa PGNiG poprawiła wyniki sprzed roku. Jednak tylko dlatego, że otrzymała przelew na 5,7 mld zł od Gazpromu jako odszkodowanie za zawyżane przez Rosjan ceny gazu.

Lotos 673 mln zł zysku zamienił na prawie 1,4 mld zł straty. Analogicznie JSW odnotował prawie miliardową stratę, PGE straciła 688 mln zł, Tauron był pod kreską 366 mln zł, a Enea 81 mln zł.

Mniejsze o setki milionów złotych zyski wypracowały też: PZU, KGHM, PKO BP czy PKN Orlen.

Straty w majątku Skarbu Państwa

Indeks PiS 2.0 wyliczamy w punktach, ale za tymi cyferkami kryją się grube miliardy złotych. Obecnie Skarb Państwa w akcjach 10 największych spółek na GPW ma ulokowane 52,5 mld zł.

Dużo? Nie, jeśli porównamy z wartością tych samych akcji trzy miesiące temu. Wtedy były warte o prawie 16 mld zł więcej. W porównaniu z początkiem roku ich wycena spadła o około 26 mld zł.

Od początku sierpnia najmocniej spadła rynkowa wartość Lotosu, którego biznes jest wyceniany o prawie połowę mniej. O blisko jedną trzecią zmniejszyła się kapitalizacja koncernów energetycznych takich jak PGE, Enea i Tauron.

Jednak biorąc pod uwagę wielkość PGNiG i największy, bo ponad 70-procentowy udział Skarbu Państwa w spółce, to przecena tych akcji jest największym obciążeniem dla portfela, nad którym pieczę sprawuje minister Jacek Sasin. W trzy miesiące wyparowały ponad 4 mld zł. Straty na pozostałych spółkach prezentuje poniższy wykres.

Jak wyliczamy indeks PiS 2.0?

Indeks PiS 2.0 powstaje na podstawie zmian cen akcji 10 spółek giełdowych, w których państwo ma największe udziały pod względem wartości. Skład i udziały podlegają okresowej weryfikacji - co kwartał.

Każda ze spółek ma swoją wagę w indeksie, zależną od wartości udziałów należących do państwa (aktualnie największą PGNiG, a najmniejszą JSW). Z tego też względu ograniczyliśmy skład indeksu do 10 spółek. Udział państwa w innych spółkach jest wartościowo na tyle niewielki, że nie miałyby one większego wpływu na indeks.

Ostateczna wartość indeksu wyliczana jest na koniec każdej sesji giełdowej. Wpływ na nią ma średnia ważona dzienna stopa zwrotu spółek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(782)
adam
2 lata temu
Pokażcie ten index od 2015, wówczas zobaczymy!
Manipulacja
2 lata temu
Bzdury autora tekstu . To jest wycena spekulacyjna, bo wartości aktywów spółek SP wzrosły po przez inwestycje i mają miliardy na swoich kontakt.
polecam
2 lata temu
wpiszcie w google- Za bezcen kupila kamienicę we Wroclawiu- to o awanturnicy lempart. = A co do giełdy to było w miarę dobrze, a jednym głupim posunięciem, trochę zachwiało. Diabeł z Berlina zaciera ręce. Już dość Polski lud przez was łez i krwi wylał. (((To znaczy ,że akcje trzeba kupować teraz a nie jak będą drogie.Kupuj jak leje się krew ))) NAWET PO TYM ARTYKULE CENY AKCJI NIE CHCĄ SPADAĆ
Makrel
2 lata temu
Ale tendencyjny artykuł ,co ma cena akcji do strat spółki.Czasem na giełdzie jest tak im bardziej niepewna spółka spekulacyjnie jej akcje rosną i to bardzo.Niska cena akcji nie powoduje plajty tej firmy nawet lepiej dla niej bo może wykupić tanio z rynku akcje,co też rząd powinien zrobić a po pandemii pokazać figę zagranicznemu kapitałowi ,który jest bardzo chwiejny i najszybciej ulega panice więc jest niepotrzebny krajowi ,który chce mieć stabilizację rynku. Popatrzcie na inne giełdy ,mają się lepiej? - Ten artykuł to są manipulacje opinią publiczną,dlatego ,że akcje tych spółek są zabezpieczane kontraktami terminowymi.Być może sytuacja jest taka ,że ktoś kto kupował longi notuje potężne straty .To by wymagało dogłębnego zbadania a nie sugestie o stratach.Nasze akcje są w fazie korekty od 2007 roku
Jan
2 lata temu
Cały świat dołuje szanowni antypisowcy --- Bzdety. = Rzad czy panstwo nic nie stracilo, bo nie sprzedaje tych akcji !!! --- Płaskoziemcy POpulistów... = :(( Rewelacja, na takie przeceny trzeba czekać latami. za tydzień się zatankuję pod korek a później będę bogaty. Mam gdzieś kto rządzi liczy się tylko ruch an giełdzie.:)) ??? A jak się ma indeks PO ? A Niemiecki, Francuski dobrobyt obywateli jak się ma ? = POpuliści !!! = To oczywiste Niemiaszki , Antifa i Euro Kołchoz starają się zniszczyć prawicową Polskę , działania jak za Stalina
...
Następna strona