Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
26.10.2020 20:18

Alior Bank na sprzedaż? PZU wtopił na nim mnóstwo pieniędzy

Repolonizacja banków wychodzi bokiem największemu polskiemu ubezpieczycielowi. W tym roku zyski PZU są przez to niższe o setki milionów złotych. Zarząd miał rozważyć zaangażowanie w sektor bankowy i możliwe, że dni Alior Banku są policzone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Alior Bank znowu zmieni właściciela? (Fot: Marcin Drozd, (CC BY-SA 3.0))

Kontrolowana przez państwo grupa PZU chce sprzedać część swojego biznesu bankowego, a dokładniej Alior Bank - wynika z nieoficjalnych informacji "Wyborczej". Pytani przez dziennikarzy analitycy wydają się zaskoczeni takimi doniesieniami, wskazując, że nie jest to najlepszy moment na takie działania.

Co na to przedstawiciele PZU? Dopiero późnym popołudniem spółka wystosowaładementi. "Tekst oparty jest na spekulacjach i nierzetelnych informacjach, które nie mają poparcia w stanie faktycznym. Tego typu scenariusz nie jest nawet rozważany w PZU" - brzmi oświadczenie spółki.

Gdy miesiąc temu pytaliśmy o plany wobec zarówno Alior Banku jak i Pekao, których udziały ma PZU, otrzymaliśmy informację, że "trwają prace, które zmierzają do określenia docelowego modelu zaangażowania Grupy PZU w sektor bankowy". Tym samym już wtedy ubezpieczyciel nie wykluczał żadnych scenariuszy.

Podatek handlowy wykończy hipermarkety? "Niektóre tego nie udźwigną"

Podkreślał jednocześnie, że gigantyczne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości aktywów bankowych traktuje jako zdarzenie jednorazowe, wynikające przed wszystkim z kryzysu wywołanego pandemią. Można to było rozumieć, jako sugestię, że gdy koronawirus zostanie opanowany, wszystko powinno wrócić do normy, a tym samym nie będzie konieczności zmian.

Geneza problemu

Dlaczego PZU miałby się pozbywać Alior Banku, co groziłoby m.in. cofnięciem procesu repolonizacji banków (mógłby trafić w ręce obcego kapitału)? Największy polski ubezpieczyciel w półrocznym raporcie finansowym zanotował spadek zysków całej grupy aż o 80 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku.

Zarząd PZU, komentując wtedy statystyki, wskazał na niezłe wyniki z działalności ubezpieczeniowej. Problem w tym, że od kilku lat grupa działa też na rynku bankowym. Pięć lat temu PZU stał się głównym udziałowcem Alior Banku, a dwa lata później do grupy dołączył Pekao. Kryzys wynikający z pandemii koronawirusa mocno uderzył w sektor bankowy i rykoszetem dostało się PZU.

Gdyby nie strata wartości Aliora i Pekao, zyski grupy PZU w pierwszym półroczu mogły być wyższe o około 800 mln zł. Według analityków większym obciążeniem jest pierwszy z banków, który też gorzej rokuje.

Warto przypomnieć, że w połowie 2015 roku ubezpieczyciel informował, że kupuje udziały w Aliorze po około 90 zł za akcję. W poniedziałek kurs na giełdzie wynosił nieco ponad 14 zł. Tym samym PZU jest stratny na akcjach i należąca do niego spółka zaczęła przynosić straty z działalności.

Trudny czas przed Alior Bankiem

- Polski sektor bankowy nie jest już atrakcyjnym miejscem do inwestowania z powodu niskich stóp, regulacji oraz podatku bankowego. W przypadku PZU jedynym rozwiązaniem może być próba połączenia Pekao i Alior Banku, poszukanie większych synergii kosztowych i na koniec odzyskanie zdolności dywidendowej - sugeruje dr Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI.

Według niego, przy obecnym poziomie stóp procentowych osiągnięcie zysków pozwalających na powrót do cen zakupu obu banków jest praktycznie niemożliwe w okresie kilku lat.

- W przypadku Pekao wzrost kursu akcji musiałby wynieść ponad 100 proc., a w przypadku Alior Banku około 400 proc. - wylicza ekspert OPTI TFI.

- O ile w przypadku Pekao można zakładać poprawę rentowności, gdy sytuacja gospodarcza będzie lepsza, o tyle w przypadku Aliora problem jest bardziej strukturalny i odzyskanie przez ten bank akceptowalnej rentowności może być już niewykonalne - ocenia Bursa.

Kiepskie perspektywy dla całego sektora bankowego kreśli prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP). Nie wyklucza, że sektor jako całość odnotuje stratę w 2021 roku.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wynika, że już teraz z każdym kolejnym miesiącem przybywa banków, które notują straty z działalności. W ciągu miesiąca w statystykach objawiły się trzy nowe instytucje i w sumie jest ich już 20. Straty przekroczyły okrągły miliard złotych.

Banki, które są na minusie, mają w tej chwili udział w sektorze bankowym na poziomie około 10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, alior bank, pzu, repolonizacja banków, wyniki, kryzys
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-10-2020

redaktorZgodnie z danymi z czerwca 2018 głównym akcjonariuszem PZU SA jest Skarb Państwa RP (34,1875 proc.) Mnie to nie dziwi ale ważne że srasin dostał … Czytaj całość

26-10-2020

XYZTak to jest jak zamiast eksperci to prezesami zostają osoby z nadania partyjnego. Niczego dobrego po takich nominacjach nie ma się co spodziewać w … Czytaj całość

26-10-2020

cccw tym PZU doradczynią została taka pani od prezydenta, nie pamietam jak się nazywa ale pochodzi z Puław.

Rozwiń komentarze (94)