Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

PZU przejmuje 25 procent akcji Alior Banku za 1,6 miliarda złotych

0
Podziel się:

Polski ubezpieczyciel z impetem wchodzi na rynek bankowy. I zapowiada, że to nie koniec przejęć.

PZU przejmuje 25 procent akcji Alior Banku za 1,6 miliarda złotych
(PZU)

PZU przejmie 25 procent akcji Alior Banku. Ubezpieczyciel sugeruje, że to nie koniec przejęć na rynku bankowym w Polsce.

Aktualizacja, godz. 13.40

Grupa PZU poinformowała 30 maja, że zawarła umowę kupna 25 procent akcji Alior Banku od spółek spółki: Alior Lux S oraz Alior Polska Sp. z o.o. Z komunikatu PZU wynika, że kwota transakcji przekroczyła 1,6 miliarda złotych.

Strony transakcji podały, że PZU kupi łącznie 18.318.473 akcji po 89,25 złotego za sztukę. W ten sposób ubezpieczyciel przejmie 25,25 procent akcji oraz liczby głosów na walnym zgromadzeniu. W praktyce oznacza to, że PZU przejmuje kontrolę na Alior Bankiem.

W piątek na zamknięciu notowań kurs akcji Alior Banku wyniósł 92,96 złotego.

Kurs akcji Alior Banku w ostatnich trzech miesiącach

- Grupa PZU ze względu na swoją silną pozycję kapitałową ma okazję w ten sposób zrealizować zobowiązanie do wzrostu wartości Grupy. Dzięki zyskom inwestycyjnym może wygenerować dodatkową wartość dla akcjonariuszy. Inwestycja nie wpłynie na wysokość dywidendy za rok 2014 - czytamy w informacji przekazanej mediom przez PZU.

Tym samym potwierdziły się spekulacje, które pojawiały się na rynku od dłuższego czasu, mówiące o tym, że polski ubezpieczyciel jest mocno zainteresowany wejściem w sektor bankowy w Polsce. Alior Bank był wymieniany na liście banków, których przejęciem może być zainteresowany ubezpieczyciel.

- Wielokrotnie podkreślaliśmy, że jednym z naszych kluczowych celów jest budowanie wartości Grupy PZU dla akcjonariuszy. Możliwości znaczącego wzrostu na rynku ubezpieczeniowym są obecnie mocno ograniczone, stąd inwestycja PZU w aktywa bankowe - podkreśla Andrzej Klesyk, prezes PZU, cytowany w informacji spółki. - Wielokrotnie podkreślałem, że PZU jest zainteresowany udziałem w takich przedsięwzięciach na rynku kapitałowym, które przy odpowiednim poziomie bezpieczeństwa przyniosą ponadprzeciętne zyski naszym właścicielom - powiedział Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Dodał jednocześnie, że przejęcie 25 procent akcji Alior Banku jest pierwszym krokiem do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem Grupy PZU. - W dalszym ciągu jesteśmy zainteresowani inwestycjami w tym obszarze. Nabycie znaczącego udziału w Alior Banku pozwoli nam stworzyć platformę do konsolidacji rodzimego sektora bankowego. W efekcie umożliwi nam uzyskanie premii wynikającej z faktu bycia liderem tych procesów. Będzie to istotnym elementem wzrostu wartości Grupy PZU w kolejnych latach - dodał Andrzej Klesyk.

W podobnym tonie wypowiedział się minister skarbu, Włodzimierz Karpiński. "Po latach importowania kapitału i know-how z zagranicznych banków przyszedł czas na repolonizację sektora finansowego, czyli wykorzystanie polskiego kapitału w jego konsolidacji i budowaniu wartości. Wykorzystujemy i będziemy wykorzystywać pojawiające się okazje do przejmowania od wycofujących się inwestorów zagranicznych wartościowych aktywów bankowych"_ - napisał Włodzimierz Karpiński w oświadczeniu przesłanym do mediów . " _Jako akcjonariusz ubezpieczyciela popieram przejęcie pakietu akcji Alior Banku, jednej z najdynamiczniej rozwijanych się w Polsce instytucji finansowych. Mam nadzieję, że jest to dopiero początek do dalszej konsolidacji sektora wokół tego banku, na bazie polskiego kapitału. Jednocześnie chciałbym podkreślić wkład inwestorów zagranicznych w rozwój polskiego sektora bankowego, który jest jednym z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się w Europie" - dodał.

PZU zaznacza, że Alior Bank jest szczególnie atrakcyjnym podmiotem także z uwagi na bardzo silną pozycję w segmencie bankowości detalicznej wspieraną licznymi inicjatywami strategicznymi, wiodące i innowacyjne rozwiązania w zakresie systemów IT, sieci dystrybucji i wysoką efektywność kosztową.

PZU po pierwszym kwartale tego roku miał 941 milionów złotych zysku netto. Oznacza to wzrost o 25 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Z kolei z zysku za 2014 roku do podziału między akcjonariuszy PZU ma trafić 2,59 miliarda złotych. Daje to kwotę w wysokości 30 złotych na akcję.

Z kolei Alior Bank jest jednym z najszybciej rozwijających się banków w Polsce. Jego zysk netto po pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł ponad 90 milionów złotych, o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Pod koniec 2014 Alior Bank miał prawie 2,6 miliona klientów.

"Zarząd Alior Banku z zadowoleniem przyjął informację o zawarciu umowy zakupu akcji należących do Carlo Tassara przez PZU, największego polskiego ubezpieczyciela. W opinii Zarządu pozyskanie PZU jako inwestora strategicznego, stworzy solidne podstawy do długoterminowego rozwoju Alior Banku oraz wzmocni jego pozycję rynkową" - podał bank w komunikacie.

Zobacz także: Ubezpieczyciele szykują zmiany. Czas likwidacji szkód ma być krótszy

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)