Notowania

pzu
30.05.2015 12:31

PZU przejmuje 25 procent akcji Alior Banku za 1,6 miliarda złotych

Polski ubezpieczyciel z impetem wchodzi na rynek bankowy. I zapowiada, że to nie koniec przejęć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PZU)

PZU przejmie 25 procent akcji Alior Banku. Ubezpieczyciel sugeruje, że to nie koniec przejęć na rynku bankowym w Polsce.

Aktualizacja, godz. 13.40

Grupa PZU poinformowała 30 maja, że zawarła umowę kupna 25 procent akcji Alior Banku od spółek spółki: Alior Lux S oraz Alior Polska Sp. z o.o. Z komunikatu PZU wynika, że kwota transakcji przekroczyła 1,6 miliarda złotych.

Strony transakcji podały, że PZU kupi łącznie 18.318.473 akcji po 89,25 złotego za sztukę. W ten sposób ubezpieczyciel przejmie 25,25 procent akcji oraz liczby głosów na walnym zgromadzeniu. W praktyce oznacza to, że PZU przejmuje kontrolę na Alior Bankiem.

W piątek na zamknięciu notowań kurs akcji Alior Banku wyniósł 92,96 złotego.

Kurs akcji Alior Banku w ostatnich trzech miesiącach

- Grupa PZU ze względu na swoją silną pozycję kapitałową ma okazję w ten sposób zrealizować zobowiązanie do wzrostu wartości Grupy. Dzięki zyskom inwestycyjnym może wygenerować dodatkową wartość dla akcjonariuszy. Inwestycja nie wpłynie na wysokość dywidendy za rok 2014 - czytamy w informacji przekazanej mediom przez PZU.

Tym samym potwierdziły się spekulacje, które pojawiały się na rynku od dłuższego czasu, mówiące o tym, że polski ubezpieczyciel jest mocno zainteresowany wejściem w sektor bankowy w Polsce. Alior Bank był wymieniany na liście banków, których przejęciem może być zainteresowany ubezpieczyciel.

- Wielokrotnie podkreślaliśmy, że jednym z naszych kluczowych celów jest budowanie wartości Grupy PZU dla akcjonariuszy. Możliwości znaczącego wzrostu na rynku ubezpieczeniowym są obecnie mocno ograniczone, stąd inwestycja PZU w aktywa bankowe - podkreśla Andrzej Klesyk, prezes PZU, cytowany w informacji spółki. - Wielokrotnie podkreślałem, że PZU jest zainteresowany udziałem w takich przedsięwzięciach na rynku kapitałowym, które przy odpowiednim poziomie bezpieczeństwa przyniosą ponadprzeciętne zyski naszym właścicielom - powiedział Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Dodał jednocześnie, że przejęcie 25 procent akcji Alior Banku jest pierwszym krokiem do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem Grupy PZU. - W dalszym ciągu jesteśmy zainteresowani inwestycjami w tym obszarze. Nabycie znaczącego udziału w Alior Banku pozwoli nam stworzyć platformę do konsolidacji rodzimego sektora bankowego. W efekcie umożliwi nam uzyskanie premii wynikającej z faktu bycia liderem tych procesów. Będzie to istotnym elementem wzrostu wartości Grupy PZU w kolejnych latach - dodał Andrzej Klesyk.

W podobnym tonie wypowiedział się minister skarbu, Włodzimierz Karpiński. "Po latach importowania kapitału i know-how z zagranicznych banków przyszedł czas na repolonizację sektora finansowego, czyli wykorzystanie polskiego kapitału w jego konsolidacji i budowaniu wartości. Wykorzystujemy i będziemy wykorzystywać pojawiające się okazje do przejmowania od wycofujących się inwestorów zagranicznych wartościowych aktywów bankowych"_ - napisał Włodzimierz Karpiński w oświadczeniu przesłanym do mediów . " _Jako akcjonariusz ubezpieczyciela popieram przejęcie pakietu akcji Alior Banku, jednej z najdynamiczniej rozwijanych się w Polsce instytucji finansowych. Mam nadzieję, że jest to dopiero początek do dalszej konsolidacji sektora wokół tego banku, na bazie polskiego kapitału. Jednocześnie chciałbym podkreślić wkład inwestorów zagranicznych w rozwój polskiego sektora bankowego, który jest jednym z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się w Europie" - dodał.

PZU zaznacza, że Alior Bank jest szczególnie atrakcyjnym podmiotem także z uwagi na bardzo silną pozycję w segmencie bankowości detalicznej wspieraną licznymi inicjatywami strategicznymi, wiodące i innowacyjne rozwiązania w zakresie systemów IT, sieci dystrybucji i wysoką efektywność kosztową.

PZU po pierwszym kwartale tego roku miał 941 milionów złotych zysku netto. Oznacza to wzrost o 25 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Z kolei z zysku za 2014 roku do podziału między akcjonariuszy PZU ma trafić 2,59 miliarda złotych. Daje to kwotę w wysokości 30 złotych na akcję.

Z kolei Alior Bank jest jednym z najszybciej rozwijających się banków w Polsce. Jego zysk netto po pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł ponad 90 milionów złotych, o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Pod koniec 2014 Alior Bank miał prawie 2,6 miliona klientów.

"Zarząd Alior Banku z zadowoleniem przyjął informację o zawarciu umowy zakupu akcji należących do Carlo Tassara przez PZU, największego polskiego ubezpieczyciela. W opinii Zarządu pozyskanie PZU jako inwestora strategicznego, stworzy solidne podstawy do długoterminowego rozwoju Alior Banku oraz wzmocni jego pozycję rynkową" - podał bank w komunikacie.

Ubezpieczyciele szykują zmiany. Czas likwidacji szkód ma być krótszy

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pzu, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz