Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pgnig
20.08.2020 09:12

PGNiG kilkukrotnie poprawia wyniki. Rekordowy kwartał dzięki wpłacie od Rosjan

Gigantyczny przelew z rosyjskiego Gazpromu pozwolił spółce PGNiG osiągnąć historyczne wyniki. Czterokrotnie zwiększyła zyski z pierwszego półrocza 2019 roku. W poszczególnych segmentach działalności operacyjnej już tak dobrze nie było.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jerzy Kwieciński stoi na czele PGNiG.

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała szyki wielu firmom, co widać po publikowanych w ostatnim czasie wynikach za drugi kwartał. Podczas gdy polska gospodarka notuje rekordowy spadek PKB, rekordowo wysokimi zyskami pochwaliła się za to jedna z największych państwowych spółek, czyli PGNiG.

"Zysk netto w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku wzrósł czterokrotnie" - chwali się spółka w komunikacie. Wyniósł niecałe 6 mld zł wobec blisko 1,3 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym tylko drugim kwartale przekroczył 5 mld zł, przebijając poprzednio notowane zyski o ponad 2 000 proc.

- Mimo zawirowań związanych z pandemią koronawirusa pod względem wyników mamy za sobą bardzo dobre półrocze. PGNiG osiągnęło najlepsze wyniki finansowe spośród raportowanych za półrocze i kwartał przez polskie spółki giełdowe, w historii warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - podkreśla prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Spółka wskazuje m.in. na większą sprzedaż gazu ziemnego i wyższe wpływy ze sprzedaży energii cieplnej. Jednocześnie warto zauważyć, że suma wszystkich przychodów ze sprzedaży wcale nie jest wyższa niż przed rokiem. Mowa o kwocie około 21 mld zł.

Skąd więc tak fenomenalne wyniki? Kluczowe okazało się porozumienie z głównym kontrahentem - rosyjskim Gazpromem, który od lat dostarczał do Polski gaz. Spółka PGNiG od dawna sądziła się z nim przed Trybunałem Arbitrażowym w związku z zawyżanymi cenami surowca. W końcu w czerwcu polska strona otrzymała odszkodowanie (korekty faktur) w wysokości prawie 5,7 mld zł.

Gdyby nie przelew od Rosjan wyniki byłyby zdecydowanie mniej spektakularne. W związku z tym jednorazowym wydarzeniem można się spodziewać wyraźnej obniżki zysków w kolejnych kwartałach, bo taki wynik jest już nie do powtórzenia.

Jak wyglądały wyniki w najważniejszych segmentach działalności operacyjnej PGNiG? W przypadku poszukiwań i wydobycia surowców (m.in. gazu i ropy naftowej), przychody w drugim kwartale były niższe o jedną trzecią, co przełożyło się na zaledwie 173 mln zł zysku EBITDA.

Obrót i magazynowanie również przyniosło mniejsze wpływy, ale zysk EBITDA rok do roku był większy i przekroczył 6,6 mld zł. Jednocześnie w segmencie dystrybucji spadł o 17 proc. do 405 mln zł. Prawie 90-procentowy wzrost PGNiG zanotowało zaś na zysku z wytwarzania, który sięgnął 117 mln zł

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: pgnig, pgn, wyniki, rekord, wiadomości, giełda, biznes
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-08-2020

sebTo nie są wyniki PGNiG bando złodziei !! To są pieniądze Polaków płacących za najdroższy gaz na świecie !!

20-08-2020

danyI oczywiście PGNIG wyrówna rachunki swoim odbiorcom, bo przecież zapłacili zawyżone rachunki. Oczywiście podzielą się między sobą w premiach za tak … Czytaj całość

20-08-2020

Nigdy PO-PSLOdbiorcom zwrócą pieniążki Pawlak z Tuskiem.Przecież jest PO wyborach i paliwo może być PO 7zł.

Rozwiń komentarze (12)