Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

PGNiG kilkukrotnie poprawia wyniki. Rekordowy kwartał dzięki wpłacie od Rosjan

11
Podziel się:

Gigantyczny przelew z rosyjskiego Gazpromu pozwolił spółce PGNiG osiągnąć historyczne wyniki. Czterokrotnie zwiększyła zyski z pierwszego półrocza 2019 roku. W poszczególnych segmentach działalności operacyjnej już tak dobrze nie było.

Jerzy Kwieciński stoi na czele PGNiG.
Jerzy Kwieciński stoi na czele PGNiG. (PAP)

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała szyki wielu firmom, co widać po publikowanych w ostatnim czasie wynikach za drugi kwartał. Podczas gdy polska gospodarka notuje rekordowy spadek PKB, rekordowo wysokimi zyskami pochwaliła się za to jedna z największych państwowych spółek, czyli PGNiG.

"Zysk netto w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku wzrósł czterokrotnie" - chwali się spółka w komunikacie. Wyniósł niecałe 6 mld zł wobec blisko 1,3 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym tylko drugim kwartale przekroczył 5 mld zł, przebijając poprzednio notowane zyski o ponad 2 000 proc.

- Mimo zawirowań związanych z pandemią koronawirusa pod względem wyników mamy za sobą bardzo dobre półrocze. PGNiG osiągnęło najlepsze wyniki finansowe spośród raportowanych za półrocze i kwartał przez polskie spółki giełdowe, w historii warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - podkreśla prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Spółka wskazuje m.in. na większą sprzedaż gazu ziemnego i wyższe wpływy ze sprzedaży energii cieplnej. Jednocześnie warto zauważyć, że suma wszystkich przychodów ze sprzedaży wcale nie jest wyższa niż przed rokiem. Mowa o kwocie około 21 mld zł.

Skąd więc tak fenomenalne wyniki? Kluczowe okazało się porozumienie z głównym kontrahentem - rosyjskim Gazpromem, który od lat dostarczał do Polski gaz. Spółka PGNiG od dawna sądziła się z nim przed Trybunałem Arbitrażowym w związku z zawyżanymi cenami surowca. W końcu w czerwcu polska strona otrzymała odszkodowanie (korekty faktur) w wysokości prawie 5,7 mld zł.

Gdyby nie przelew od Rosjan wyniki byłyby zdecydowanie mniej spektakularne. W związku z tym jednorazowym wydarzeniem można się spodziewać wyraźnej obniżki zysków w kolejnych kwartałach, bo taki wynik jest już nie do powtórzenia.

Jak wyglądały wyniki w najważniejszych segmentach działalności operacyjnej PGNiG? W przypadku poszukiwań i wydobycia surowców (m.in. gazu i ropy naftowej), przychody w drugim kwartale były niższe o jedną trzecią, co przełożyło się na zaledwie 173 mln zł zysku EBITDA.

Obrót i magazynowanie również przyniosło mniejsze wpływy, ale zysk EBITDA rok do roku był większy i przekroczył 6,6 mld zł. Jednocześnie w segmencie dystrybucji spadł o 17 proc. do 405 mln zł. Prawie 90-procentowy wzrost PGNiG zanotowało zaś na zysku z wytwarzania, który sięgnął 117 mln zł

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Marcin
2 lata temu
tak właśnie jest w Polsce najpierw wszyscy płacą za gaz przekonani że inaczej się nie da później jednak okazuje się że jednak się dało więc jeśli spółka dystrybuująca gaz dostanie zwrot 5,7 mld zł niesłusznie nadpłaconych faktur to dopisze sobie te pieniądze które wszyscy wpłacali do dochodu i wspaniałomyślnie obniży nam rachunki co i tak było skutkiem tej samej rozprawy która spowodowała zwrot tamtej kasy....dobrze rozumiem? przywłaszczyli sobie nasze pieniądze?w dodatku obniżka rachunków będzie symboliczna bo gros kwoty na rachunku to sprytnie zawyżone opłaty stałe...tzw opłata za to że możesz korzystać z tego gazu i za przesył....dla mnie to złodziejstwo
melon
2 lata temu
ta partia ktora nie ma kadr do rzadzenia biora miernych ale wiernych ,nigdy nie bylem za PO ale oni im do piet nie dorastaja i nie nakradli tyle co ci
co za brednie
2 lata temu
jezeli jest tak dobrze to dlaczego cena akcji szoruje po dnie ?
SŁAWEK
2 lata temu
W związku ze zwrotem 5.7 mld PGNIG obniżyło cenę gazu o 10 procent
Nigdy PO-PSL
2 lata temu
Odbiorcom zwrócą pieniążki Pawlak z Tuskiem.Przecież jest PO wyborach i paliwo może być PO 7zł.