Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Rekordowo drogie akcje polskich spółek. Akurat w szczycie największego kryzysu

20
Podziel się

Największy kryzys od czasów transformacji nie zniechęca inwestorów giełdowych. Kilka polskich firm cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do tego stopnia, że ich akcje jeszcze nigdy nie były tak drogie jak teraz. Akcje rekordzisty w tym roku poszły w górę ponad 3000 proc.

Gospodarka walczy z kryzysem, a inwestorzy podbijają ceny akcji do rekordowych poziomów.
Gospodarka walczy z kryzysem, a inwestorzy podbijają ceny akcji do rekordowych poziomów. (wp.pl)
bCXZpCGd

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa mówi, że gospodarcze skutki pandemii koronawirusa można porównywać tylko z kryzysem sprzed 90 lat, który zaczął się od krachu na giełdzie w 1929 roku. W podobnym tonie wypowiadał się polski premier, który kryzys nazywa "najpoważniejszą próbą, z jaką musieliśmy się zmierzyć w ciągu ostatnich dziesięcioleci".

Pytanie tylko, kogo w największej mierze dotyka ten kryzys? Wydaje się, że głównie szeregowych pracowników, którzy tracą pracę. W USA bezrobocie szaleje, ale akcje tamtejszych firm na giełdzie wracają do bicia rekordów.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku polskich spółek z warszawskiej GPW (ciągle daleko do szczytu), ale i na naszym rynku można znaleźć kilkadziesiąt firm, które akurat teraz - w największym kryzysie od transformacji - biją rekordy. Wśród 140 największych spółek blisko 20 może się pochwalić najwyższą ceną akcji w historii ich obecności na giełdzie. Z nich wybraliśmy dziesięć najciekawszych przypadków.

bCXZpCGf

Rekordowe notowania spółek z GPW

Nowy lider i gwiazdy GPW

Wielkim wygranym jest CD Projekt. Twórcy gier wideo, stojący za trylogią "Wiedźmina", szykują premierę kolejnego dużego tytułu ("Cyberpunk 2077"). M.in. na fali ogromnych oczekiwań graczy i inwestorów akcje spółki od początku roku poszły w górę o ponad 50 proc.

Zobacz: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

bCXZpCGl

Koronawirus nie zatrzymał hossy, która doprowadziła firmę na pierwsze miejsce wśród największych spółek z GPW. Biznes CD Projektu jest obecnie wyceniany na około 41 mld zł. Od debiutu firmy na giełdzie w 2002 roku notowania jej akcji poszybowały o blisko 2500 proc.

Wielki awans w giełdowej hierarchii zaliczył też właściciel sieci marketów Dino. Sklepy spożywcze wyszły cało z zamrożenia gospodarki, a stosunkowo niewielka weryfikacja wcześniejszych planów rozwojowych sprawiła, że inwestorzy ciągle stawiają na akcje, windując notowania w tym roku o około 52 proc. W ciągu nieco ponad 3 lat od debiutu akcje zyskały na wartości prawie 6-krotnie.

W przypadku Dino i CD Projektu trudno mówić o wykorzystaniu koronawirusa na swoją korzyść. Obie firmy raczej zdołały utrzymać się na wzrostowym kursie mimo epidemii. Przykładem idealnego wpasowania się ze swoim produktem do nowej rzeczywistości jest natomiast Mercator Medical.

bCXZpCGm

Polski producent rękawic i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku jest prawdziwym czarnym koniem giełdowego wyścigu. Jego akcje wystrzeliły w kosmos, bo trudno inaczej określić prawie 3300 proc. wzrostu kursu akcji. I to tylko od początku roku.

Obecnie biznes Mercatora wyceniany jest na około 3,5 mld zł, a dokładnie rok temu była to mała - jak na realia giełdy - spółka o kapitalizacji rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.

bCXZpCGn

- Gdybym się nie spodziewał takiego efektu, to nie pracowałbym tak intensywnie - tak o rewelacyjnych wynikach spółki Mercator Medical mówił w "Money. To się liczy" jej prezes dr Wiesław Żyznowski. I zapowiadał, że to, co zarobił, zainwestuje. - Przede wszystkim w branżę, którą znamy lub taką, która jest synergiczna dla naszej firmy - dodał prezes Mercator Medical. Szczegółów jednak na razie nie zdradził. Mówił tylko o tym, że liczy na poprawienie udziału w globalnym rynku.

Rekordy w różnych branżach

Podobnym przykładem jest Neuca. Dystrybutor leków może nie zrobił w tym roku takiej furory jak Mercator, ale pobił swój nowy rekord i firma wyceniana jest już na 2,2 mld zł. Kurs akcji od debiutu w końcówce 2004 roku wzrósł o ponad 1000 proc.

Nową normalnością na polskim rynku pracy w dobie epidemii stał się kontakt klientów z firmami przez internet. Specjalne narzędzie informatyczne do takiej komunikacji zapewnia LiveChat Software. Wrocławska spółka w marcu, gdy był szczyt paniki giełdowej, zaliczyła tylko lekki zjazd, po czym niemal z każdym kolejnym tygodniem kurs pnie się coraz wyżej.

bCXZpCGo

Warto także zwrócić uwagę na grupę Kęty. Spółka zajmuje się przetwórstwem aluminium i dostarcza materiały dla przemysłu budowlanego czy motoryzacyjnego. Statystyki GUS pokazują, że przemysł jest tym sektorem, który bardzo mocno oberwał przez koronawirusa. A mimo tego wartość firmy w tym roku wzrosła o jedną trzecią.

To jedna ze starszych spółek z GPW, której debiut na rynku miał miejsce w 1996 roku. Rekordowy kurs akcji Grupa Kęty odnotowuje akurat w czasie największego kryzysu.

Innymi przykładami na to, że nie tylko firmy medyczne czy informatyczne wyszły z tarczą z walki z epidemią, są np. producent farb Śnieżka, producent pociągów Newag, dystrybutor części samochodowych Auto Partner czy energetyczna grupa Polenergia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCXZpCGG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
123
miesiąc temu
A gdzie wig PiS trzeba też pokazać
alf
miesiąc temu
co z pkn pzu lotosem i innymy czempjonamy polskej gospodarki
przedsiebiorc...
miesiąc temu
MFW to drukarnia pieniędzy bez pokrycia! Wstyd taki artykuł publikować ! Tysiące polskich firm lezy już na opatkach - przestańcie kłamać !
bCXZpCGH
sdfvs
miesiąc temu
Podkrążony Szumi sieje panikę a biznes sie kręci i kasa spływa
Tak się robi ...
miesiąc temu
To jest czyste drańswo. W dobie pandemii ceny rękawiczek jednorazowych, maseczek i innych środków jednorazowych powinny być automatycznie zamrożone, ale u nas co tam, niech swoi zrobią dobry biznes na pandemii
Najnowsze komentarze (20)
Tak się robi ...
miesiąc temu
To jest czyste drańswo. W dobie pandemii ceny rękawiczek jednorazowych, maseczek i innych środków jednorazowych powinny być automatycznie zamrożone, ale u nas co tam, niech swoi zrobią dobry biznes na pandemii
mnik
miesiąc temu
Gdzie Biomaxima producent testów?
lova
miesiąc temu
mbf z 60 gr wzrosl do 8 zeta
Mar
miesiąc temu
Jak mają taki zysk to wprowadzić janosikowe
Buteleczka
miesiąc temu
Oszustwa na taką skalę nie spadają z nieba. Są precyzyjnie zaplanowane. Wirusy zawsze straszyły, więc było kwestią czasu wykorzystanie ich do rozhisteryzowania nauwnych obywateli i ukręcenia sobie wirusowych lodów.
MOŻE
miesiąc temu
JESZCZE NA YOU TUBE :2020 -07-08 Prezydent -wirus został zaplanowany PGN
Koko
miesiąc temu
A co z 4mass i innogene? Pięknie szybują na północ...
RRR
miesiąc temu
Sara Cunial, ...Polski rzad wzial lapowke za lockdown, w Libanie szykuja szubienice dla skorumpowanych politykow i bankierow, dobry przyklad 123
bCXZpCGz
Harry
miesiąc temu
A gdzie Biomed który z 1 zl. wypalił na ponad 30zł. a teraz pęka balon.
xyz
miesiąc temu
patrząc na rynek, to aż nawet trochę strach. Jeśli chodzi o mój biznes, to nie mam porównania, bo zacząłem w zeszłym roku, ale mam zyski, więc jest nieźle. Mam też pracę na etacie (pracuję od czerwca '19) i rok do roku to jest kosmos... Mała firma, ale jest przyrost obrotów 100%, a w sierpniu może być nawet jeszcze lepiej. Podwojenia obrotów się nie spodziewaliśmy. Moja żona pracuje już piąty rok w tej samej firmie i też trzeba przyznać, że 'żre'. Z kim bym nie gadał, to każdy mówi, że nie wie za co się złapać, bo tyle roboty. Jeśli tak dalej pójdzie, to jestem spokojny...
Juzek
miesiąc temu
A gdzie firma instruktora narciarskiego i handlarza bronią?
Kama
miesiąc temu
Co za kretyński tytuł artykułu.
ololol
miesiąc temu
prywaciarze oglosili obnizke plac ze wzgledu na korone to i zyski wieksze krwiopijcow
Gość
miesiąc temu
Firmy, usługi powinny działać pełną parą dla dobra Polaków. Tak jak w Szwecji nic nie blokowć.