Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. Pandemia oznacza największy kryzys gospodarczy od lat 30. XX wieku

36
Podziel się:

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa nie ma wątpliwości, że skutki pandemii koronawirusa będzie można porównywać tylko z kryzysem sprzed 90 lat, który zaczął się od krachu na giełdzie w 1929 roku.

Kristalina Georgiewa nie ma wątpliwości, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa jest największym od lat 30. XX w.
Kristalina Georgiewa nie ma wątpliwości, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa jest największym od lat 30. XX w. (East News, Lukasz Kalinowski/East News)

Georgiewa oceniła, że globalny wzrost gospodarczy w 2020 roku będzie "silnie negatywny" - podaje Polska Agencja Prasowa. Dodała, że obecnie mamy też do czynienia z "niespotykaną niepewnością dotyczącą skali i okresu trwania tego kryzysu".

Optymistyczny scenariusz przedstawiony przez szefową MFW zakłada, że w 2021 roku dojdzie do "częściowego ożywienia" gospodarczego. Warunkiem tutaj jest osłabienie pandemii w trzecim kwartale 2020 roku. Jednocześnie oceniła, że można oczekiwać "częściowej poprawy" jeszcze w tym roku.

A co w przypadku, jeżeli zaraza potrwa do końca 2020 roku? Georgiewa podkreśla, że w takim przypadku następny rok "będzie jeszcze gorszy" pod względem gospodarczym.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Kłopoty branży ubraniowej. "Na skraju możliwości finansowych"

Na kryzys wywołany pandemią koronawirusa szczególnie narażone są rynki wschodzące, które mają ogromne potrzeby pożyczkowe. Georgiewa podkreśliła, że już teraz wyparowało z nich ok. 100 mld dolarów. To trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie kryzysu finansowego, który wybuchł w 2008 roku po upadku banku Lehman Brothers.

Szefowa MFW wskazała, że w obecnej sytuacji priorytetem dla wszystkich państw powinna być walka z następstwami pandemii. W ciągu kilku najbliższych miesięcy najważniejsze będzie eliminowanie kryzysu zdrowotnego, dlatego też środki finansowe powinny trafiać do systemów opieki medycznej, a nie na wsparcie gospodarki.

Georgiewa zapewniła, że kierowana przez nią instytucja jest "stworzona właśnie na takie czasy". Dlatego też chce wspomóc ponad 90 państw znajdujących się w trudniej sytuacji, które zwróciły się o pomoc do MFW. Na kredyty dla nich Fundusz jest gotów wykorzystać swój budżet wart 1 bln dolarów.

- Władze MFW podjęły zresztą decyzję o podwojeniu tego funduszu awaryjnego - dodała.

Podobne prognozy, jak szefowa MFW, przestawił niedawno Saxo Bank. Steen Jakobsen, główny ekonomista i CIO duńskiego banku, także przyrównał obecną sytuację do kryzysu z lat 30. XX wieku. Wskazał, że po ugaszeniu tego pożaru, ekonomiści będą musieli zaktualizować swoje pojęcia, ponieważ świat finansowy diametralnie się zmieni.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
dyzma
4 lata temu
Kryzys??? to Globalizacja !!!! i Przeludnienie Swiata !!!! zmierzamy do 10mld Ludnosci na swiecie !!!!! a produkcja dzieci idzie cala para w Afryce !!!! co miesiac 1mil.nowych obywateli ale otym to Cisza !!!!
mirk0
4 lata temu
MFW: bierzcie kredyty jak tusk wzial od nich ...nawet jak nie trzeba bylo...SUPER
rex
4 lata temu
zmarło ponad 100.000 emerytów odciążając systemy emerytalne, produkcja zabezpieczeń dla lekarzy, testów, respiratorów i wyposażenia szpitali oraz leków nie nadąża za popytem podobnie firmy informatyczne mają ogromne zamówienia - gdzie jest ten kryzys? jeśli zamknięcie restauracji na dwa tygodnie ma wywołać kryzys tysiąclecia, to co to za tekturowa gospodarka?
inwestor
4 lata temu
szefowa tego funduszu powinna zaznajomić się z reakcją rynków finansowych na tego wirusa, wzrosty indeksu DJ dzienne o ponad 12% nie były oglądane od ponad 100 lat, w tydzień DJ wzrósł o ponad 20%, podobnie jest na całym świecie z wyjątkiem Chin, które podobno już dawno pokonały wirusa i uruchamiają produkcję, więc te kasandryczne proroctwa mają na celu chyba tylko naganianie klientów do brania kredytów w MFW
rost............
4 lata temu
sianie propagandy to jest nie prawda.
...
Następna strona