Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Oto kolejne obostrzenia

1269
Podziel się

Kwarantanna przedłużona do 19 kwietnia, zamknięcie szkół do 26 kwietnia i przesunięcie egzaminów. Do tego obowiązek zakrywania ust i twarzy w przestrzeni publicznej. Premier przekazał w czwartek nowe obostrzenia. Jak dodał, po świętach rząd przedstawi plan stopniowego powrotu życia gospodarczego.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali w czwartek o kolejnych obostrzeniach i zaleceniach w związku z koronawirusem
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali w czwartek o kolejnych obostrzeniach i zaleceniach w związku z koronawirusem (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bDzvrKad

W czwartek przedstawiciele rządu ogłosili kolejne restrykcje, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa w Polsce.

Większość to dobrze znane Polakom ograniczenia. Obostrzenia mają trwać do 19 kwietnia. Mowa tu o zamknięciu galerii handlowych, zakładów fryzjerskich itd. Pozostają również limity osób przebywających w sklepach, aptekach czy kościołach.

Masz pytania dotyczące obostrzeń? Zadaj je przez dzieje się, a nasz ekspert odpowie na najczęściej pojawiające się

bDzvrKaf

O tydzień dłużej ma potrwać zamknięcie szkół, przedszkoli oraz uczelni. Przesunięte zostały terminy matur oraz egzaminów ósmoklasisty. Nie odbędą się one wcześniej niż w czerwcu. Dokładny termin zostanie podany przynajmniej 3 tygodnie wcześniej.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W związku z tym przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy w związku z zamknięciem placówek oświatowych nie mają z kim zostawić swoich dzieci.

bDzvrKal

Do 3 maja z kolei ma potrwać obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy. Do tego czasu zamknięte pozostają również granice. Imprezy masowe natomiast nie będą odbywać się do odwołania. Rząd żadnej daty w tej kwestii jeszcze nie podał.

Jak powiedział Mateusz Morawiecki, po świętach rząd zamierza przedstawić szczegółowe rozwiązania dotyczące stopniowego powrotu do rzeczywistości gospodarczej.

Co ze świętami? - Proszę, aby pozostać w gronie najbliższej rodziny - zaapelował szef rządu. Powód? Brak takich zaleceń mógłby oznaczać kilkadziesiąt tysięcy zachorowań więcej.

Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa od 16 kwietnia. "Może być szalik"

- Gdybyśmy spędzili święta razem ze wszystkimi, to za miesiąc mielibyśmy 30-40 tysięcy więcej osób chorych - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

bDzvrKam

Rząd wprowadza również obowiązek noszenia maseczek przez osoby, które wychodzą z domu. Ma on obowiązywać od przyszłego czwartku 16 kwietnia.

Jak tłumaczył minister Szumowski, wszystko po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Nie musi to być maseczka, może to być chustka lub szalik.

To już miesiąc utrudnień

Czwartkowa konferencja to kolejne restrykcje, ogłoszone przez rząd w związku z koronawirusem. Zaczęło się już prawie miesiąc temu, gdy odwołane zostały wszystkie imprezy masowe. Chwilę później, czyli 11 marca ogłoszone zostało zamknięcie szkół. Potem zostało ono przedłużone do Wielkanocy.

bDzvrKan

W połowie marca zakazano gromadzenia się w grupach większych niż 50 osób, a restrykcje dotyczyły również kościołów. W nabożeństwach uczestniczyć mogło nie więcej niż 5 osób, dotyczy to również pogrzebów. Z kolei w pojazdach komunikacji zbiorowej może podróżować tylko tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

Najsilniejsze ograniczenia obowiązują od 1 kwietnia. To wtedy rząd zakazał przebywania na zewnątrz niepełnoletnim, a wszyscy wychodzący powinni zachować odległość 2 metrów od innych osób. Zamknięte zostały parki, bulwary, skwery i lasy, ale również galerie handlowe, gdzie wbrew zakazom gromadzili się ludzie.

bDzvrKao

Mocne utrudnienia czekały na klientów sklepów spożywczych. Najnowsze przepisy pozwalają na to, by jednocześnie w markecie pojawiały się 3 osoby na jedną kasę. Od 10 do 12 zakupy mogą z kolei robić tylko osoby powyżej 65. roku życia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bDzvrKaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1269)
Prawie emeryt
10 miesięcy temu
Za chwilę nakażą,że w dni parzyste mamy chodzić lewą stroną, a w nieparzyste prawą stroną. Zakaz wchodzenia do parku,lasu , nie pokazywać twarzy i płacić podatki. Pieprze wasze nakazy! Jak ktoś się boi zarazków ,to niech nie wychodzi z domu. Nie mam już do was szacunku. Do Policji również, bo służy zdrajcom i komunistom
SAS
10 miesięcy temu
TO POPROSIMY OD RZADU DARMOWE MASECZKI PLACIMY SKLADKI ZDROWOTNE ONE NAMSIE PO PROSTU NALEZA.
Jan
10 miesięcy temu
Pionokio proszę mi dostarczyć maseczkę i rękawiczki!
bDzvrKaH
Viki
9 miesięcy temu
Zastanawiam się dlaczego zakazy nie dotyczą wszystkich jednakowo. Dzisiaj 10 rocznica katastrofy. Smoleńskiej. Nasz wódz i jego poplecznicy będą składać wieńce. Dla nas zakaz wstępu na cmentarz. Nie jest to pierwsza potrzeba jak widać nie dla wszystkich. Czy będą mandaty dla łamiących prawo?
Jul
10 miesięcy temu
Kuźwa, ale kiedyś w końcu musimy wyjść z tych domów i wrócić do pracy! Połowa ludzi w maju nie będzie miała za co żyć!
...
Następna strona