Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PZFD: Ceny mieszkań wzrosną o kilka procent w 2021 roku

7
Podziel się

Ceny mieszkań mogą w tym roku wzrosnąć o kolejnych kilka procent, ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).

PZFD: Ceny mieszkań wzrosną o kilka procent w 2021 roku
bDHEQxDV

"Jak podał Główny Urząd Statystyczny w połowie stycznia, ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 10,9% r/r w trzecim kwartale 2020 r., a w ujęciu kwartalnym - o 2%. W skali roku na rynku pierwotnym ceny rosły wolniej, bo o 7,2% a na rynku wtórnym - o 13,7% A jak to wygląda w dłuższym okresie? W trzecim kwartale 2020 r. ceny lokali mieszkalnych były o 37,1% wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. To pokazuje, że rynek mieszkaniowy jest dość odporny na zawirowania. Co do cen mieszkań w 2021 roku, PZFD spodziewa się dalszego kilkuprocentowego wzrostu wynikającego z wyższych kosztów budowy, m.in. w związku ze spowolnieniem procedur administracyjnych oraz wchodzącymi w życie od stycznia nowymi normami efektywności energetycznej budynków. Ponadto, podaż będzie dalej pod presją, wciąż brak jest gruntów, mimo pandemii dostępność ziemi się nie zwiększyła" - czytamy w komunikacie.

W całym 2020 r. oddano do użytkowania 222 tys. mieszkań, czyli o 7% więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 143,8 tys. mieszkań, co stanowiło 64,8% ogólnej liczby mieszkań (wzrost o 1,4% r/r). Jednocześnie było to o 9,4% więcej oddanych mieszkań niż w analogicznym okresie 2019 r. Według PZFD, ten parametr nie obrazuje dobrze bieżącej sytuacji gospodarczej, ponieważ jest wynikiem inwestycji rozpoczynanych około 2 lat wcześniej i jest zgodny z długoterminowymi przewidywaniami. W kolejnych miesiącach powinniśmy obserwować podobne wskaźniki obrazujące liczbę mieszkań oddawanych do użytkowania, podano także.

W 2020 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 275,9 tys. mieszkań, tj. o 2,8% więcej niż w 2019 r. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (171,6 tys., wzrost o 2,5% r/r). Zgodnie z prognozą PZFD, w związku z przepisami wchodzącymi w życie 1 stycznia 2021 r., w grudniu, w porównaniu do listopada 2020 roku, wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (wzrost o 56,1%).

bDHEQxDX

W 2020 r. rozpoczęto budowę 223,8 tys. mieszkań, tj. o 5,7% mniej niż przed rokiem. Sektor deweloperski rozpoczął budowę 130,2 tys. mieszkań (o 8,3% mniej). Miało to związek przede wszystkim z niską dostępnością gruntów i przeciągającymi się w czasie procedurami w związku z pandemią. W 2020 roku najwięcej mieszkań, oddanych do użytkowania, a także na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz których budowę rozpoczęto, odnotowano w województwie mazowieckim oraz wielkopolskim, przypomniał także PZFD.

bDHEQxEy
budownictwo
nieruchomości
giełda
Źródło:
KOMENTARZE
(7)
Internista
miesiąc temu
Ceny zbliżą się do cen Szweckich, Niemieckich czy brytyjskich identycznie jak koszty życia. Szkoda, że wynagrodzenia pracowników są nieadekwatne do cen mieszkań. Deweloperzy mają większe marże niż ich odpowiednicy w wyżej wymienionych krajach. Taki polski kapitalizm. To wina Tuska tak twierdzi PiS. ):
Kopoa
miesiąc temu
Wysokie Ceny mieszkań w miastach to wypadkowa ukrainskiej imigracji do Polsku
Tomto
miesiąc temu
Według mnie... To właśnie bańka pękła! Ceny będą spadać i chętnych będzie mało.
bDHEQxEz
phantanaman!
4 tyg. temu
Deweloperzy maja 30% marze, w ktora bez problemu moga wliczyc wyzsze "koszta" Obserwuje 8 roznych inwestycji, sprzedaz mieszkan spadla przynajmniej o 50% w stosunku do poprzedniego roku. Idzie znacznie wolniej! Ogloszenia znikaja, po czym po tygodniu znow wracaja i tak w kolo....
sowa
miesiąc temu
Idzie wielka recesja wspomagana covidem ,a oni o wzroście cen marzą.