Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
21.05.2020 10:09

PZPM: Rejestracje nowych autobusów spadły o 76,6% r/r w kwietniu

Krajowi przewoźnicy zarejestrowali łącznie 64 nowe autobusy w kwietniu 2020 r. wobec 273 szt. rok temu, wynika z analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i firmy JMK, przygotowanej na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Taki wynik oznacza rekordowy spadek aż o 209 szt. r/r ( -76,6%). To także niższy rezultat w porównaniu z marcem br. o 53 szt. (-45,3%). To pokazuje prawdziwy wpływ epidemii na rynek, gdyż część pojazdów w marcu została jeszcze zarejestrowana, gdy gospodarka pracowała na normalnych obrotach. Teraz zaczął się czas głębokiego kryzysu" - czytamy w raporcie.

"W kwietniu br. odnotowaliśmy spadki we wszystkich segmentach funkcjonalnych. Największą zmianę, pod względem liczby zarejestrowanych autobusów, zanotowaliśmy w strategicznej dla rynku kategorii MINI, w której liczba wydanych pojazdów była o 86 szt. niższa niż przed rokiem (-87,8%). Podobny spadek zapanował także wśród autokarów (-72 szt. / -93,5%), które do tej pory statystycznie całkiem dobrze się prezentowały. Wynikało to z przesunięcia turystycznej sprzedaży w ubiegłym roku na późniejsze miesiące. Teraz mamy prawdziwy obraz sytuacji. Spory 'minus' odnotowaliśmy w drugiej, strategicznej dla polskiego rynku kategorii autobusów miejskich. W ostatnim miesiącu odnotowaliśmy w niej 47 rejestracji (-46 szt. i -49,5%). Podobnie nieciekawa sytuacja panuje w niszowym segmencie autobusów międzymiastowych, w którym marzec br. zakończył się ze spadkiem o 80% - z ubiegłorocznego poziomu 5 szt. a kwiecień br. ze spadkiem 100% od 5 szt. w ub.r. do zera" - czytamy także.

W ciągu pierwszych 4 miesięcy br. w naszym kraju zarejestrowano zaledwie 461 nowych autobusów, z czego w styczniu - 158 szt., w lutym - 122 szt., w marcu 117 szt. i kwietniu 64 szt., podano także.

W ciągu pierwszych 4 miesięcy br. liderem autobusowego rynku w Polsce jest marka Mercedes-Benz (255), która zanotowała niższą sprzedaż niż przed rokiem (-80 szt. / -23,9%), co przełożyło się na wzrost udziału w rynku (+14 pkt proc.). Drugą pozycję zajął tradycyjnie Solaris z wynikiem 65 rejestracji (-31 szt. / -32,3%). Na trzeci miejscu po 4 miesiącach br. uplasował się kolejny reprezentant kategorii MINI, czyli Ford (+17 szt. / +188%), który zarejestrował 26 swoich pojazdów.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz