Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

PZU dzieli zyski. Ponad 7 mln zł na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

8
Podziel się

Największy polski ubezpieczyciel z zysków za 2019 rok ma do podziału ponad 2,6 mld zł. Smakiem obejdą się inwestorzy, którzy nie powinni liczyć na dywidendę. Zarząd rekomenduje pozostawienie całej kwoty w firmie. Z tego ponad 7 mln zł zasili fundusz dla pracowników.

Dywidendy z PZU w tym roku nie będzie.
Dywidendy z PZU w tym roku nie będzie. (Wikipedia, WrS.tm.pl)
bErQOCCZ

Za nami już publikacje raportów rocznych największych spółek giełdowych. Teraz czas na decyzje o podziale zysków. Pokaźną sumę do dyspozycji ma PZU. Zazwyczaj na spory udział w zyskach mogli liczyć posiadacze akcji ubezpieczyciela. Jednak na wypłatę będą musieli poczekać jeszcze rok.

Zgodnie z wcześniejszą rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego zarząd PZU nie planuje wypłaty dywidendy w tym roku. Urzędnicy wyraźnie zasugerowali, by zarobione pieniądze zarówno banki jak i firmy ubezpieczeniowe zatrzymały wzmacniając swoje kapitały. Ma to zabezpieczyć je na gorsze czasy, a takie nadchodzą w związku z koronawirusem.

bErQOCDb

Skoro inwestorzy nie mają co liczyć na dywidendę, to co stanie się z zyskiem za 2019 rok w kwocie ponad 2,6 mld zł? Zarząd PZU zarekomendował przeznaczyć go w zdecydowanej większości na kapitał zapasowy.

Zobacz także: Ulga w podatkach, tańsze kredyty. Tak rząd pomaga firmom

Część jednak trafi też na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Mowa dokładnie o 7 mln 273 tys. zł. Z tych środków PZU będzie mógł dofinansować pracownikom np. wczasy, bilety do kina czy teatru, dopłacić do działalności sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach czy przedszkolach itp.

bErQOCDh

To oczywiście tylko i aż rekomendacja. Wniosek zarządu zostanie następnie przekazany do oceny radzie nadzorczej PZU, a ostateczną decyzję dotyczącą podziału zysku podejmą właściciele spółki na walnym zgromadzeniu.

W maju ubiegłego roku akcjonariusze PZU zdecydowali o przeznaczeniu z zysku na dywidendę kwoty 2 mld 417 mln 864,4 tys. zł. Dało to każdemu posiadaczowi akcji po 2,80 zł za sztukę. Z tego tytułu do państwowej kasy trafiło około 738 mln zł. W rękach Ministerstwa Aktywów Państwowych jest bowiem około 34 proc. udziałów. W tym roku tych pieniędzy zabraknie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErQOCDi

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErQOCDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Henryk
9 miesięcy temu
Ciekawe ile dostanie na święta emeryt PZU ?
Henryk
9 miesięcy temu
Ciekawe ile emeryt PZU dostanie na święta od swojej firmy w której przepracował ok 40 lat.
Sławek
rok temu
PiS zapewne "wybierze" pieniądze z PZU inną drogą i oczywiście oszuka drobnych inwestorów. KNF które dało tę rekomendację nie jest apolityczne. Oficjalnie pieniędzy nie ma, a "PODSTOŁEM" SĄ. Juz wiadmo, że PZU dołożyło sie do rzekomej waliki z koronawirusem. Jako zwolennik Pisu i posiadacz akcji PZU, jestem na maksa zawiedziony i oszukany. Liczyłem na dywidentę, a ta była wypłacana co roku od ponad 10 lat. Rozliczę ich przy urnie.
bErQOCDD
sss
rok temu
I bardzo dobrze.
Passat
rok temu
pzu to złodziej i oszust