Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
knf
26.03.2020 08:53

Dywidendy banków. Prezes KNF apeluje o wstrzymanie wypłat zysku

Banki raczej nie podzielą się zyskami wypracowanymi w ubiegłym roku. O zatrzymanie pieniędzy i wzmocnienie swoich kapitałów zaapelował prezes KNF. Ma to zabezpieczyć sektor finansowy przed problemami związanymi z kryzysem wywołanym koronawirusem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes KNF Jacek Jastrzębski i szef NBP Adam Glapiński. (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Trwa sezon publikacji rocznych raportów finansowych spółek. Firmy podsumowują zyski wypracowane w 2019 roku, by za chwilę decydować o ich rozdysponowaniu. Dobrą praktyką jest dzielenie się zyskami z właścicielami, a w przypadku spółek giełdowych z wielką grupą posiadaczy akcji.

Ze względu na spore zyski wiele banków w przeszłości było bardzo hojnych. Wszyscy ci, którzy liczyli na udział w zyskach, będą musieli obejść się smakiem. Szef Komisji Nadzoru Finansowego zaapelował, by banki i ubezpieczyciele powstrzymali się z wypłatami i zachowali całą kasę dla siebie.

- Z uwagi na obecną sytuację związaną z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku - ogłosił prezes KNF Jacek Jastrzębski.

Dodał, że oczekuje niepodejmowania, bez uzgodnienia z nadzorem, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej.

Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

- Wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku jest w ocenie nadzoru konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynuowania podstawowej działalności - podkreślił Jastrzębski.

Rekomendacja KNF nie jest prawnie wiążąca, ale banki i ubezpieczyciele zawsze stosują się do tego typu zaleceń.

Jakie pieniądze przejdą koło nosa inwestorom posiadającym akcje? Duże. Zysk netto całego sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł w 2019 roku 14,68 mld zł - wynika z danych KNF. Banki zarobiły łącznie o 12,5 proc. więcej niż w 2018 roku.

Warto dodać, że nie wszystkie banki skończyły rok na plusie. Na koniec grudnia 19 banków (5 komercyjnych i 14 spółdzielczych) wykazało łączną stratę w wysokości 715 mln zł.

Apel o niewypłacanie dywidend dotyczy też ubezpieczycieli, którzy również do podziału mają sporą sumę. Mowa o 7,22 mld zł. Tu mamy do czynienia z poprawą wyników, bo w 2018 roku zyski wyniosły 6,69 mld zł.

Stratny będzie m.in. skarb państwa, który nie może liczyć na udział w zyskach w PKO BP czy PZU, w których ma odpowiednio 29 i 34 proc. A tylko te dwie instytucje finansowe w ubiegłym roku wypracowały ponad 7 mld zł zysku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: knf, dywidenda, banki, jacek jastrzębski, ubezpieczyciele, wiadomości, giełda, koronawirus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2020

FajekKursy banków już teraz szorują po dnie, a niedźwiedzie, jak widać, mają dobry lobbing nawet w KNF. A to że poprawa wyceny giełdowej instytucji jest … Czytaj całość

26-03-2020

JakJak by peloy rządziło miodzio łopatą by ludzi zabierano z ulicy!!!

26-03-2020

ZbysDo biznesu to tylko pEŁO z PSL tam tęgie ekonomy :Leszczyna -polonistka zaoczna, Szczurek,Magik z Londynu,Belka o ten co po butach sika Hausner … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (25)