Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Dywidendy banków. Prezes KNF apeluje o wstrzymanie wypłat zysku

25
Podziel się

Banki raczej nie podzielą się zyskami wypracowanymi w ubiegłym roku. O zatrzymanie pieniędzy i wzmocnienie swoich kapitałów zaapelował prezes KNF. Ma to zabezpieczyć sektor finansowy przed problemami związanymi z kryzysem wywołanym koronawirusem.

Prezes KNF Jacek Jastrzębski i szef NBP Adam Glapiński.
Prezes KNF Jacek Jastrzębski i szef NBP Adam Glapiński. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bDZhBRph

Trwa sezon publikacji rocznych raportów finansowych spółek. Firmy podsumowują zyski wypracowane w 2019 roku, by za chwilę decydować o ich rozdysponowaniu. Dobrą praktyką jest dzielenie się zyskami z właścicielami, a w przypadku spółek giełdowych z wielką grupą posiadaczy akcji.

Ze względu na spore zyski wiele banków w przeszłości było bardzo hojnych. Wszyscy ci, którzy liczyli na udział w zyskach, będą musieli obejść się smakiem. Szef Komisji Nadzoru Finansowego zaapelował, by banki i ubezpieczyciele powstrzymali się z wypłatami i zachowali całą kasę dla siebie.

bDZhBRpj

- Z uwagi na obecną sytuację związaną z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku - ogłosił prezes KNF Jacek Jastrzębski.

Dodał, że oczekuje niepodejmowania, bez uzgodnienia z nadzorem, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej.

Zobacz także: Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

- Wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku jest w ocenie nadzoru konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynuowania podstawowej działalności - podkreślił Jastrzębski.

bDZhBRpp

Rekomendacja KNF nie jest prawnie wiążąca, ale banki i ubezpieczyciele zawsze stosują się do tego typu zaleceń.

Jakie pieniądze przejdą koło nosa inwestorom posiadającym akcje? Duże. Zysk netto całego sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł w 2019 roku 14,68 mld zł - wynika z danych KNF. Banki zarobiły łącznie o 12,5 proc. więcej niż w 2018 roku.

Warto dodać, że nie wszystkie banki skończyły rok na plusie. Na koniec grudnia 19 banków (5 komercyjnych i 14 spółdzielczych) wykazało łączną stratę w wysokości 715 mln zł.

Apel o niewypłacanie dywidend dotyczy też ubezpieczycieli, którzy również do podziału mają sporą sumę. Mowa o 7,22 mld zł. Tu mamy do czynienia z poprawą wyników, bo w 2018 roku zyski wyniosły 6,69 mld zł.

bDZhBRpq

Stratny będzie m.in. skarb państwa, który nie może liczyć na udział w zyskach w PKO BP czy PZU, w których ma odpowiednio 29 i 34 proc. A tylko te dwie instytucje finansowe w ubiegłym roku wypracowały ponad 7 mld zł zysku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDZhBRpK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Niech się naż...
rok temu
Epidemia ludzie, epidemia on jest tylko człowiekiem ,jego też może to dotknąć
Giga
rok temu
A Pan Morawiecki obiecywał, że zwiększy w tym roku wypłatę dywidendy akcji PKO BP i co ?, przecież nie musi słuchać tego skompromitowanego człowieczka, który sowicie wynagradza swoje hostessy tylko za towarzystwo. Takimi środkami rząd ratuje Polskę!
marek
rok temu
panie Glapiński, może niech zajmie się pan zrobieniem porządku na swoim podwórku, wara od zysków, dywidend komercyjnych przedsięwzięć, a takimi są również banki.
bDZhBRpL
Klient
rok temu
Większe wypłaty dla prezesów banków. Co to 200tys.zl miesięcznie?!
Vip
rok temu
Tylko oszust na stanowisku, może wciskać kit , naiwnym ludziom i swym zwolennikom.
...
Następna strona