Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RE wzywa Komisję do opracowania planu awaryjnego dla sektora transportu

3
Podziel się:

Rada Europejska wezwała Komisję Europejską do szybkiego opracowania planu awaryjnego dla europejskiego sektora transportu towarowego na wypadek pandemii i innych poważnych kryzysów, poinformowała Rada. Plan ten miałby objąć w stosownych przypadkach także transport pasażerski.

RE wzywa Komisję do opracowania planu awaryjnego dla sektora transportu

"W takim planie należy przewidzieć środki koordynacji na szczeblu UE i jasne wytyczne" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem Rady, plan awaryjny powinien obejmować co najmniej:

- utrzymanie transgranicznych przewozów towarowych wzdłuż korytarzy transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) i zachowanie innych podstawowych połączeń transgranicznych, a także powiązanych usług pomocniczych wspierających działanie tej sieci

- zapewnienie swobodnego przepływu pracowników sektora transportu przy jednoczesnym zagwarantowaniu ochrony ich zdrowia i bezpieczeństwa

- przygotowanie wytycznych i zestawów najlepszych praktyk, by wzmocnić odporność sektora

- stworzenie spójnych ram regulacyjnych w odniesieniu do wyłączeń w przypadku wystąpienia pandemii i innych poważnych sytuacji kryzysowych.

Rada zachęca Komisję, by ta rozszerzyła, w stosownych przypadkach, po części lub w pełni, plan awaryjny na transport pasażerski i całą branżę transportową, podano także.

RE zwraca uwagę na zobowiązanie UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. i potrzebę promowania cyfryzacji sektora transportu. Wzywa też Komisję do opracowania szczegółowych ram tymczasowej pomocy państwa.

Takie ramy umożliwiłyby państwom członkowskim szybkie działanie, po to by wesprzeć sektor transportu w przypadku pandemii i innych poważnych sytuacji kryzysowych, podsumowała Rada.

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Tom
2 lata temu
Czasy są trudne . Na szczęście mamy dobry rzad . Inaczej sprzedali by ten kraj.
Fechmistrz sz...
2 lata temu
Za mało środków finansowych dla służby zdrowia. Zatrudnić studentów medycyny z dobrym wynagrodzeniem.
Dom
2 lata temu
PiS na czele z Morawieckim stracił kontrolę nad sytuacją w Polsce. Tylko nie wszyscy sobie Polacy zdają sobie z tego sprawę. Pozdrawiam