Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Rekordowe zyski Saudi Aramco. Saudyjczycy zarabiają na wojnie w Ukrainie

Podziel się:

Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował w 2022 r. rekordowe zyski wynoszące 161,1 mld dol. Natomiast przychód wzrósł o 46 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. Wzrost sprzedaży i cen ropy, który wywindował dochody firmy, są pochodną wojny w Ukrainie.

Rekordowe zyski Saudi Aramco. Saudyjczycy zarabiają na wojnie w Ukrainie
Saudi Aramco zarabia krocie na sankcjach nałożonych na Rosję Photographer: Maya Sidiqqi/Bloomberg via Getty Images (GETTY, Bloomberg)

Tak jak inni giganci naftowi - Shell, Chevron, ExxonMobil, TotalEnergies i BP - których zyski za ubiegły rok sięgały 151 mld dol., Aramco korzysta ze znaczącego wzrostu popytu na surowiec wywołanego wojną i sankcjami nałożonymi na Moskwę - przypomina agencja AFP.

Dochody Aramco ożywiły wzrost gospodarczy królestwa, którego PKB według szacunków skoczyło w 2022 r. o 8,7 proc. To największy progres wśród krajów G20.

Jak pisaliśmy na money.pl Arabia Saudyjska jednocześnie wyciąga rękę do Moskwy i kolejny raz pokazała, że prowadzi własną politykę, nie oglądając się na Zachód. Największy producent ropy naftowej w OPEC bez skrupułów wykorzystuje sytuację geopolityczną i wyciągając rękę do Rosji, załatwia własne interesy.

Jednocześnie postawa Arabii Saudyjskiej to duży problem dla Polski. Saudowie są nie tylko jednym z głównych dostawców ropy do Polski, ale również zostali udziałowcem rafinerii w Gdańsku, a więc partnerem biznesowym dla Orlenu.

Ceny ropy dalej wysokie

Ceny ropy na całym świecie utrzymują się na wysokim poziomie, ponieważ kraje grupy OPEC+, do których należy też Rosja, podtrzymują je, ograniczając wydobycie surowca. A to doprowadziło do napięć między Rijadem, nieformalnym przywódcą kartelu, a Waszyngtonem.

Koniunktura na rynku surowców energetycznych wpłynęła też na wzrost sprzedaży irańskiej ropy. Minister Iranu ds. ropy Dżawad Owdżi poinformował w niedzielę, że od marca 2022 do marca 2023 r. kraj wyeksportował 190 mln baryłek surowca więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP