Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Santander zawiódł oczekiwania analityków. Zyski spadły o połowę

10
Podziel się

Santander podsumował pierwsze trzy miesiące roku. Pod względem zysków mocno zawiódł oczekiwania ekspertów. Spadły o połowę w porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 roku. Bank odłożył prawie 120 mln zł na spodziewane straty związane z koronawirusem.

Santander pokazał wyniki.
Santander pokazał wyniki. (Flickr, Money Bright, (CC BY 2.0))
bErntMrp

Zarząd Santander Bank Polska opublikował raport kwartalny. Od stycznia do marca bank wypracował niecałe 171 mln zł zysku netto. To niemal dokładnie połowa wyniku sprzed roku. W pierwszym kwartale 2019 zysk wyniósł 339 mln zł.

Analitycy, prognozujący wcześniej wyniki Santandera, spodziewali się, że bank zanotuje regres, ale nie przewidywali, że będzie aż tak duży. Średnia typowań ekspertów ankietowanych przez PAP wynosiła 245 mln zł. Ostateczny zysk okazał się więc aż o 30 proc. niższy.

bErntMrr

Warto jednak dodać, że rozstrzał prognoz był spory. Najwięksi pesymiści nie mogą być zdziwieni. Niektórzy analitycy obstawiali wynik nawet na poziomie 155 mln zł. Najwięksi optymiści typowali prawie 310 mln zł.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

Skąd taki spadek zysków? Częściowo odpowiadają za to odpisy z tytułu utraty wartości niespłacanych kredytów. Mowa o kwocie około 466 mln zł. Santander w wynikach kwartalnych utworzył dodatkowy odpis w wysokości prawie 120 mln zł w związku ze spodziewanymi stratami na kredytach przez negatywne skutki epidemii koronawirusa.

bErntMrx

Gdyby nie spore odpisy, zyski byłyby dużo wyższe. Zarząd Santandera podkreśla, że wyniki z podstawowej działalności są dobre. Wynik z tytułu odsetek wzrósł z 1 mld 608 mln zł do 1 mld 636 mln zł. Na prowizjach i opłatach doszło kolejne 538 mln zł wobec 520 mln zł rok wcześniej.

Bank wskazuje na wyższe dochody z prowizji walutowych (+13,7 proc. w skali roku), ubezpieczeniowych (+28,4 proc.) i maklerskich (+52,5 proc.), które napędzały obroty z tytułu operacji walutowych i maklerskich, wolumeny sprzedaży kredytów gotówkowych oraz zmienność rynków finansowych.

Santander odnotował w pierwszym kwartale wzrost kosztów operacyjnych - o 2,4 proc. do 1 mld 265 mln zł. Złożyły się na to m.in. koszty ponoszone na rzecz regulatorów rynku za sprawą wyższej o 67 mln zł łącznej kwoty obligatoryjnych składek na rzecz BFG.

bErntMry

Do tego doszły także rezerwy na ryzyko prawne związane z ewentualnymi roszczeniami klientów z tytułu zwrotu części opłat przy przedterminowej spłacie kredytów konsumenckich w łącznej wysokości 47,1 mln zł.

Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego głównym właścicielem jest hiszpański Santander - pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErntMrz

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErntMrS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(10)
ffff
rok temu
Niech podniosą więcej opłat za więcej usług to na pewno klienci będą za nie płacić.
3miasto
rok temu
To chyba dobra wiadomość, mniej osób zostało okradzionych
nick2
rok temu
Banco Santander S.A. - 67,47% Tyle udziałów ma ten hiszpański bank. Te setki milionów a w skali kraju setki miliardów wędrują do spółek matek albo zagranicznych inwestorów. Dlatego Polska jest takim biednym krajem od przeszło 30 lat. Podziękujcie oPOzycji PO, PSL-owi, SLD za prywatyzację.
bErntMrT
M@t
rok temu
Chciwe dziadostwo nie bank!
Farm
rok temu
Santander ten bank to dno zlikwidował oddziały chciwość na wielką skalę nigdy więcej