Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Santander zawiódł oczekiwania analityków. Zyski spadły o połowę

Santander podsumował pierwsze trzy miesiące roku. Pod względem zysków mocno zawiódł oczekiwania ekspertów. Spadły o połowę w porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 roku. Bank odłożył prawie 120 mln zł na spodziewane straty związane z koronawirusem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Santander pokazał wyniki. (Fot: Money Bright, (CC BY 2.0))

Zarząd Santander Bank Polska opublikował raport kwartalny. Od stycznia do marca bank wypracował niecałe 171 mln zł zysku netto. To niemal dokładnie połowa wyniku sprzed roku. W pierwszym kwartale 2019 zysk wyniósł 339 mln zł.

Analitycy, prognozujący wcześniej wyniki Santandera, spodziewali się, że bank zanotuje regres, ale nie przewidywali, że będzie aż tak duży. Średnia typowań ekspertów ankietowanych przez PAP wynosiła 245 mln zł. Ostateczny zysk okazał się więc aż o 30 proc. niższy.

Warto jednak dodać, że rozstrzał prognoz był spory. Najwięksi pesymiści nie mogą być zdziwieni. Niektórzy analitycy obstawiali wynik nawet na poziomie 155 mln zł. Najwięksi optymiści typowali prawie 310 mln zł.

Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

Skąd taki spadek zysków? Częściowo odpowiadają za to odpisy z tytułu utraty wartości niespłacanych kredytów. Mowa o kwocie około 466 mln zł. Santander w wynikach kwartalnych utworzył dodatkowy odpis w wysokości prawie 120 mln zł w związku ze spodziewanymi stratami na kredytach przez negatywne skutki epidemii koronawirusa.

Gdyby nie spore odpisy, zyski byłyby dużo wyższe. Zarząd Santandera podkreśla, że wyniki z podstawowej działalności są dobre. Wynik z tytułu odsetek wzrósł z 1 mld 608 mln zł do 1 mld 636 mln zł. Na prowizjach i opłatach doszło kolejne 538 mln zł wobec 520 mln zł rok wcześniej.

Bank wskazuje na wyższe dochody z prowizji walutowych (+13,7 proc. w skali roku), ubezpieczeniowych (+28,4 proc.) i maklerskich (+52,5 proc.), które napędzały obroty z tytułu operacji walutowych i maklerskich, wolumeny sprzedaży kredytów gotówkowych oraz zmienność rynków finansowych.

Santander odnotował w pierwszym kwartale wzrost kosztów operacyjnych - o 2,4 proc. do 1 mld 265 mln zł. Złożyły się na to m.in. koszty ponoszone na rzecz regulatorów rynku za sprawą wyższej o 67 mln zł łącznej kwoty obligatoryjnych składek na rzecz BFG.

Do tego doszły także rezerwy na ryzyko prawne związane z ewentualnymi roszczeniami klientów z tytułu zwrotu części opłat przy przedterminowej spłacie kredytów konsumenckich w łącznej wysokości 47,1 mln zł.

Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego głównym właścicielem jest hiszpański Santander - pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: santander, wyniki, banki, kredyty, wiadomości, giełda
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-04-2020

przemyślcie to sobiegdyby PO i PSL dalej rządziły, to po publicznej służbie zdrowia, nie byłoby już śladu i wielu z was, nie stać by było na wezwanie prywatnej karetki … Czytaj całość

28-04-2020

FHtylko prywatyzacja Banku Śląskiego przez Marek Borowski PZPR i SLD, w przeliczeniu na dzisiaj, jakieś 30 mld zł strat Polakom przyniosła + setki … Czytaj całość

28-04-2020

AAbbAAbbA na kontach oszczędnościowych oprocentowanie 0,cośtam % + opłaty za prowadzenie. Śmiech na sali.

Rozwiń komentarze (10)