Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Sebastian Kulczyk chce wycofać spółkę z giełdy. Kolejny pakiet akcji Ciechu kupiony

8
Podziel się:

Należąca do Sebastiana Kulczyka spółka KI Chemistry dokupiła pakiet ponad 7,7 mln akcji giganta chemicznego Ciech. Tym samym jest już posiadaczem 92,45 proc. akcji spółki - wynika z opublikowanego w czwartek przez Ciech komunikatu.

Sebastian Kulczyk chce wycofać spółkę z giełdy. Kolejny pakiet akcji Ciechu kupiony
Sebastian Kulczyk chce wycofać spółkę z giełdy. Kolejny pakiet akcji Ciechu kupiony (East News, Lukasz Gdak)

KI Chemistry od kilku miesięcy dokopuje akcje Ciechu, a celem jest wykup wszystkich udziałów i zdjęcie spółki z giełdy. 13 września KI Chemistry zaprosiła do składania ofert sprzedaży do 11 752 018 akcji Ciechu, stanowiących około 22,3 proc. kapitału zakładowego spółki i głosów na walnym zgromadzeniu. Spółka płaciła 54,25 zł za papier.

Przyjmowanie ofert rozpoczęło się 18 września, a zakończyło 25 września. W rezultacie udało udało się kupić 7 770 828 akcji Ciechu, stanowiących ok. 14,75 proc. kapitału zakładowego. Po tych zakupach KI Chemistry ma już akcje stanowiące ok. 92,45 proc. kapitału - podał Ciech w komunikacie. Procent ten odpowiada też liczbie głosów na walnym zgromadzeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skuteczna walka z inflacją? "Rząd przeszkadza"

Do zdjęcia z giełdy nadal trochę brakuje

W ciągu ostatnich miesięcy KI Chemistry znacząco zwiększyła swój stan posiadania. Jeszcze w lutym spółka miała 51 proc. akcji Ciechu. Biuro prasowe spółki tłumaczyło wtedy, że w przypadku osiągnięcia przynajmniej 95 proc. ogólnej liczby głosów na walnym, inwestor zamierza przeprowadzić przymusowy wykup akcji należących do pozostałych akcjonariuszy, a następnie wycofać akcje spółki z obrotu giełdowego.

W opinii KI Chemistry utrzymywanie statusu spółki publicznej ogranicza możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne, regulacyjne oraz geopolityczne, zawirowania na globalnych rynkach finansowych i surowcowych, a także w bezpośrednim otoczeniu spółki - tłumaczyła firma.

Sebastian Kulczyk jest jednym z najbogatszych Polaków. W tegorocznej edycji rankingu Forbesa zajmuje on siódme miejsce z majątkiem wycenianym na 6,48 mld zł. Miejsce szóste zajmuje jego siostra Dominika, której fortuna jest szacowana na 8,26 mld zł. Najbogatszym Polakiem jest natomiast według Forbesa Michał Sołowow z majątkiem wartym 25,85 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
CorkaSzejka
2 miesiące temu
Przeniesie siedzibe zarzadu do Abudabi tak jak inni ktorzy maja jeszcze rozum
Jacek NH
2 miesiące temu
Dzięki komu, Kulczyk kupił Ciech? Nazwiska! Natychmiast!
Jarek
2 miesiące temu
Bardzo dobrze w sprawach Ciech-u zna się Kaziu Plocke, były sekretarz w Ministerstwie Rolnictwa. Śp. Tatuś bardzo cenił sobie pomoc tego wybitnego Kaszuby.
śledź
2 miesiące temu
Tu nie chodzi o elastyczne reagowanie na sygnały z rynku a o zwykłą optymalizację podatkową, w przypadku spółki giełdowej jest to bardzo utrudnione. Po wycofaniu z giełdy akcje wylądują w jakiejś luksemburskiej fundacji i BINGO, polski fiskusie, wal się.
Eryk
2 miesiące temu
Ja to się cieszę, że jestem sam sobie szefem. Od razu po skończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych otworzyłem swój biznes jako Technik masażysta. Zarobki mam dobre, a do tego mega satysfakcjonująca robota.