Silne spadki na polskiej giełdzie. Najgorzej poradzili sobie giganci

Indeks WIG20 spadł w środę o 2,49 proc., a WIG - o 2,02 proc. W pewnym momencie dnia spadki sięgały nawet - odpowiednio 2,8 i 2,4 proc. - Największe spółki zachowują się słabiej, a średnie i małe relatywnie lepiej - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekspert Sobiesław Kozłowski.

Silne spadki na polskiej giełdzie. Najgorzej poradzili sobie giganciSilne spadki na polskiej giełdzie. Najgorzej poradzili sobie giganci
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ZipZapic.com, Łukasz Czajkowski Mateusz Szymanski Grand Warszawski
Tomasz Sąsiada

Spadki głównych indeksów GPW pogłębiały się wraz z upływem sesji, choć ostatecznie na zamknięciu były mniejsze niż w najgorszym momencie dnia. WIG20 zamknął się na poziomie 3553,66 pkt., a WIG - 134 688,15.

- Po wczorajszej przecenie na Nasdaqu można było zakładać słabsze zachowanie naszej giełdy. Silniejszy dolar i słabszy złoty też wpływają in minus - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu doradztwa inwestycyjnego w Ipopema Private Investments.

Bessa bez paniki? Filozof przypomina o priorytetach

Orlen, KGHM i Allegro pociągnęły giełdę w dół

- Widać, że największe spółki zachowują się słabiej, a średnie i małe relatywnie lepiej. Od indeksu WIG20 najwięcej odejmują Orlen, KGHM i Allegro. Lekko rośnie Pepco, ale ono mało waży w indeksie, więc nie zmienia obrazu rynku - dodał. Ostatecznie KGHM spadł o 6,89 proc., Orlen o 4,85 proc., a Allegro o 4,18 proc. Pepco zyskało natomiast 0,56 proc.

- Wydaje mi się, że rynek będzie szukał jakiegoś punktu równowagi, być może w rejonie 3450-3500 pkt. Sygnał może przyjść z zagranicy, np. dzięki stabilizacji na Nasdaqu - powiedział Sobiesław Kozłowski. - Inwestorzy będą patrzyli na zachowanie dolara, a także rentowności obligacji, głównie w Stanach Zjednoczonych - dodał.

Jego zdaniem pozytywnie na warszawską giełdę mogłoby wpływać ustabilizowanie się notowań SpaceX. - SpaceX wraca do niższych poziomów. Jeśli kurs tej spółki ustabilizuje się, to też może wpływać na stabilizację na naszej giełdzie. Ważna będzie też kwestia sentymentu do Orlenu, bo na ten moment słabsze notowania ropy, czy gazu wpływają na schłodzenie nastrojów wobec tej spółki - powiedział ekspert.

Wybrane dla Ciebie