Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Skończyło się eldorado. Tak stopniały zyski banków

8
Podziel się:

Zysk netto sektora bankowego w 2020 roku wyniósł 7,77 mld zł, co oznacza, że spadł o 44 proc. - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. Tylko grudniu roku strata netto sektora wyniosła 128 mln zł.

Skończyło się eldorado. Tak stopniały zyski banków
Zysk netto sektora bankowego spadł w 2020 roku o ponad 40 proc. (Pixabay)

Wynik banków z tytułu odsetek w 2020 roku wyniósł 47 mld zł, co oznacza, że w porównaniu z 2019 rokiem spadł o 4,3 proc. Z kolei wynik z tytułu prowizji wzrósł o 11 proc. do 14,8 mld zł.

Koszty działania banków spadły nieznacznie (o 0,4 proc.) i wyniosły 34,7 mld zł. Skąd zatem tak duża zmiana w zysku sektora bankowego?

Za znaczącym spadkiem zysków w sektorze bankowym, obok wyniku odsetek, stoją też rosnące rezerwy na ryzyko kredytowe. Rezerw i odpisy wzrosły w ubiegłym roku o 33 proc. do 12,7 mld zł.

Zobacz także: Padł rekord w eksporcie. Naprawdę jest aż tak dobrze?

Kryzys i niskie stopy procentowe sprawiły, że dla banków skończyły się złote czasy. Wprawdzie cały sektor jest na plusie, ale na koniec listopada prawie dwadzieścia banków notowało straty z działalności. Najgorszy czas już raczej minął i pieniądze na kontach są bezpieczne, ale za usługi zapłacimy więcej.

Sektor bankowy otrzymał więc silne uderzenie. I choć nie był to cios nokautujący, jeszcze dłuższy czas banki mogą toczyć walkę o powrót do zysków sprzed pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
t54y
3 lata temu
Nieopłacalne lokaty i wycofywanie środków przez ,,kowalskich " gdzie kasa była inwestowana przez banki na prawo i lewo . Bank zawsze liczy na zysk , ryzykując środkami osób a nie swoimi , ściąganymi co miesiąc 9.99 zł pomniejszając saldo kowalskiego ,a tylko dlatego że ma konto w banku !!!!!!! .Bank to największa piramida finansowa okradająca co miesiąc .
Polak
3 lata temu
Krwiopijcy za duzo ich tam jest i za duzo zarabiaja jakies prowizje a co to jest powinno sie wpisac do konstytucji ze nie mozna pobierac zadnych prowizji a oprocentowanie kredytow nie moze byc wieksze niz dwa razy oprocentowanie lokat.
Glapa musi od...
3 lata temu
Niech RPP dalej drenuje banki , tylko co będzie gdy zaczną upadać?Z jednego kryzysu zrobi się drugi.
Ten gorszy
3 lata temu
Jakie spadł ? Jest zysk czy nie ma, jakby nie było to mogliby się pracownicy martwić
mmmmmmmm
3 lata temu
To będzie z biednymi ANIOŁKI za złotówki będą siedziały .