Notowania

ze pak
15.11.2019 16:17

Solorz-Żak zarabia na wysokich cenach prądu. Akcje ZE PAK wystrzeliły w górę

Ceny prądu dla biznesu zdrożały i elektrowniom od razu się polepszyło. Owszem, trzeba płacić więcej za emisję CO2, ale to ułamek wzrostu przychodów. Szorujące niedawno po dnie akcje kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka elektrowni nagle wystrzeliły w górę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zygmunt Solorz-Żak planuje zdjąć ZE PAK z giełdy. Ostatnie wyniki spółki są zadowalające (Fot: Leszek Szymański/PAP)

7 proc. w górę poszły akcje Zakładów Energetycznych Pątnów-Adamów-Konin po publikacji danych finansowych. W trzecim kwartale zyski kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka największej w Polsce prywatnej elektrowni wyraźnie się poprawiły.

W trzecim kwartale przy przychodach wyższych rok do roku o 17 proc. do 751 mln zł zarobiła na czysto 35 mln zł wobec 10-milionowej straty rok temu. ZE PAK wyprodukowała przy tym o 4,8 proc. mniej energii niż rok temu (1,6 TWh).

Zobacz też: Inwestycje w Polsce mają ruszyć z kopyta. "Najwyższy czas wbijać łopatę"

Poprawy zyskowności trudno nie wiązać z wzrostem cen energii dla biznesu. Dwa dni temu PGE - największy producent prądu w Polsce - podawała, że dzięki wyższym cenom zarobiła miliard złotych więcej w trzecim kwartale. Straty na niższych marżach dla klientów detalicznych i opłatach na emisję CO2 zmniejszyły korzyści, ale per saldo było lepiej o ponad pół miliarda złotych.

Podobne pożytki z wyższych cen zbiera elektrownia Solorza-Żaka. Przychody z wytwarzania energii wzrosły o 14 proc. do 632 mln zł, a EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) w tym segmencie prawie pięciokrotnie, tj. z 17 do 86 mln zł. Wzrosła też EBITDA dla kopalń, należących do ZE PAK - z 17 do prawie 20 mln zł.

Mniej na emisję CO2

Na poprawę wyniku spółki wpływ miały też co ciekawe niższe opłaty za emisję CO2. Choć ceny praw do emisji bardzo wzrosły w bieżącym roku przez ograniczenie liczby darmowych praw przez Komisję Europejską, to ZE PAK zapłacił za nie w trzecim kwartale mniej niż rok temu. Kosztowały 169 mln zł w trzecim kwartale w porównaniu do 172 mln zł rok temu.

(ZE PAK)

W skali trzech kwartałów jednak jest duży wzrost do 430 mln zł z 338 mln zł. I to, mimo że emisja spadła o 19 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Po zyskach widać, że pożytki z wyższych cen energii najwyraźniej nie tylko rekompensują straty na CO2, ale i dają możliwość do wyższych zarobków. ZE PAK ograniczył przy tym wielkość inwestycji do minimum. Wydał na nie zaledwie 3 mln zł w trzecim kwartale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2019

Polisz Ekonomist end TrejderBrawo !!!! Do oszczedzania pradu zmusi Polakow nie Rzad ino niewidzialna reka rynku . Podwyzki cen wody zmusily Polakow do oszczedzania na wodzie ale … Czytaj całość

16-11-2019

Szlomo szwindelZyga czas się rozliczyć z Elektrimu i cyrków jakie wyprawia twój zarząd by ukryć wartość spółki przed akcjonariuSzami mniejszościowymi

15-11-2019

KleczewPanie Zygmuncie a co z odkrywką Ościsłowo? Pracownicy czekają na zielone światło bo inaczej region padnie

Rozwiń komentarze (27)