Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Wzrost cen energii przebił koszty CO2. Zyski PGE mocno w górę

12
Podziel się

Prawa do emisji dwutlenku węgla kosztują coraz więcej. Największy producent energii w Polsce płaci, ale właściwie nie ma powodów do zmartwienia. Wzrost cen prądu dla biznesu nie tylko wyrównał straty, ale i poprawił wyniki.

PGE płaci za emisję CO2 setki milionów, ale na podwyżkach skorzystała
PGE płaci za emisję CO2 setki milionów, ale na podwyżkach skorzystała (Materiały prasowe)
bEhCSxvV

Aż miliard złotych więcej niż rok temu zarobiła PGE dzięki wyższym cenom hurtowych energii elektrycznej w trzecim kwartale - informuje koncern w raporcie kwartalnym. Jeśli odjąć od tego wymuszoną przez władze niższą marżę na prądzie dla klientów indywidualnych, to na czysto wychodzi 880 mln zł korzyści dla PGE. To efekt podwyżek cen prądu dla biznesu i zamrożenia cen dla drobnych użytkowników.

Niestety dla elektrowni równocześnie znacząco wzrosły ceny praw do emisji CO2. Ich zakup kosztował PGE razem aż 347 mln zł w trzecim kwartale. Rok temu - zaledwie 171 mln zł.

Jak widać cała podwyżka, argumentowana wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, skończyła się na plus dla największego producenta prądu w Polsce. Na plus jest 880 mln zł (wzrost cen hurtowych minus spadek marży na drobnych klientach), a na minus 176 mln zł (wzrost cen CO2).

bEhCSxvX

Zobacz też: Państwo wesprze przydomowe elektrownie? Prezes PFR zabrał głos

PGE jest największym emitentem dwutlenku węgla w Polsce, a należąca do grupy Elektrownia Bełchatów, produkująca energię z węgla brunatnego liderem europejskim pod tym względem. Z tego surowca pochodziło w trzecim kwartale aż 55,6 proc. energii wyprodukowanej przez PGE, z węgla kamiennego - 34,8 proc., a z gazu - 6,2 proc.

OZE (w tym spalanie biomasy) to zaledwie 2,7 proc. Rok temu było zaledwie 2 proc. W trzecim kwartale "zielone" instalacje przyniosły PGE 100 mln zł zysku na poziomie EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację). Rok temu było to 132 mln zł.

bEhCSxwd

To więcej niż zarobiły aktywa ciepłownicze. Te jednak w przeciwieństwie do ubiegłego roku były w trzecim kwartale na plusie. EBITDA wyniosła 93 mln zł, podczas gdy rok temu była strata 26 mln zł.

Dzięki podwyżkom cen energii EBITDA energetyki konwencjonalnej wzrosła o 24 proc. do 659 mln zł. Zysk na dystrybucji energii spadł o 4 proc. do 599 mln zł.

Produkcja grupy PGE spadła w trzecim kwartale o 14 proc. rok do roku, co odjęło od EBITDA 445 mln zł. Sprzedaż energii jednak wzrosła o 40 proc., zrealizowana głównie dzięki zakupom na zewnątrz grupy.

bEhCSxwe

Czas nowych mocy

Na inwestycje PGE poszło 1,9 mld zł w trzecim kwartale w porównaniu do 1,5 mld zł rok temu. Produkcję rozpoczęły dwa nowe bloki węglowe w Opolu, które kosztowały łącznie aż 11 mld zł. Ich emisyjność jest niższa o jedną czwartą od starych bloków a maksymalna moc osiągalna 920 MW.

Kończy się też budowa w Turowie. Za 4,3 mld zł zrealizowana zostanie budowa bloku na węgiel brunatny o mocy osiągalnej 490 MW. Zaawansowanie inwestycji to już 93 proc. i eksploatacja zacznie się niemal równo za rok. Emisyjność będzie o 23 proc. większa niż w Opolu.

bEhCSxwf

Zaczyna się natomiast budowa nowych mocy gazowych w Dolnej Odrze. W październiku zebrano oferty. Realizacja uzależniona jest od aukcji rynku mocy 6 grudnia. Projekt ubiegać się będzie o 17-letnią umowę mocową. Emisyjność ma być o połowę niższa niż nowe bloki węglowe w Opolu.

Wreszcie już w pierwszym kwartale przekazane do użytku będą farmy wiatrowe o łącznej mocy 97,18 MW przewidziane na 25 lat eksploatacji. Łączna moc lądowych elektrowni OZE PGE wzrośnie dzięki temu o 18 proc. do 647 MW.

PGE szykuje się jeszcze do inwestycji w wiatraki morskie. Wybrano już partnera strategicznego, określono teren inwestycji, ale realizacja uzależniona jest jeszcze od wielu czynników, w tym strategii państwa. Czytaj: bez dopłat państwa będzie to nieopłacalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhCSxwy
energetyka
giełda
KOMENTARZE
(12)
Tak trzeba
10 miesięcy temu
Jedyne wyjście z sytuacji to uwolnić elektrownie od przymusowego zakupu najdroższego węgla kamiennego w Europie ze śląskich kopalń , zezwolenie im na zakup węgla najtańszego i parametrowo najlepszego gdzie tylko chcą ,zamknięcie i to natychmiast najbardziej deficytowych kopalń a górników relokować do tych lepszych ekonomicznie kopalń i postawić w dłuższej perspektywie na OZE i energię atomową. I zamiast budować nikomu obecnie nie potrzebny port lotniczy CPK pieniądze te przeznzczyć na budowę elektrowni atomowej.
To jest prawd...
10 miesięcy temu
Pakiet klimatyczny uzgodnił i zatwierdził Lech Kaczyński po telefonicznych uzgodnieniach z bratem Jarosławem na spotkaniu przywódców UE poświęconym temu zagadnieniu ochrony klimatu i ochronie środowiska , gdyż jak sam to powiedział obiecał to A.Merkel. Dlatego to co teraz dzieje się z cenami uprawnień do CO2 ,energetyką i cenami energi elektrycznej to wyłączna zasługo PiS i braci Kaczyńskich. I to Polacy muszą wiedzieć.
zarzadpasozyt...
2 lata temu
Chora ideologia propagowana na chłodniach kominowych.
bEhCSxwz
Ideologiazbo
2 lata temu
Logo na chłodniach kominowych lewackie.
Inżynier budo...
2 lata temu
Zdjęcie do tego artykułu jest nieadekwatne! To są kominy chłodnicze! Z tych kominów idzie tylko para wodna! Kominy spalinowe, z których wychodzi smog, są zawsze wysokie i o mniejszych dowodach. Spaliny muszą osiągnąć odpowiednią prędkość wyrzutu. Czasami zanim się doda jakieś zdjęcia warto poczytać troszkę teorii!!!!!